Переговори по клімату зайшли в глухий кут

У Копенгагені триває жорстке протистояння між тими, хто хотів би просто продовжити Кіотський протокол і тими, хто виступає за нову угоду.

Переговори на кліматичній конференції ООН в Копенгагені потрапили в "зачароване коло" нерозв'язних суперечностей між країнами, що розвиваються, та розвиненими країнами. Учасники переговорів звертають погляди до майбутньої міністерській зустрічі і зустрічі вищого рівня, на якій, можливо буде розрубати цей "гордіїв вузол".

"На жаль, поки сторони не мають точок дотику з принципового питання: яким має бути майбутній режим. Країни не можуть вирішити, якою має бути його архітектура. І тут основний вододіл йде між країнами, які несуть зобов'язання за Кіотським протоколом, тобто розвиненими країнами , і тими, хто не несе зобов'язань - це країни, що розвиваються ", - сказав член російської делегації, начальник відділу глобальних проблем навколишнього середовища МЗС РФ Олег Шаманов.

Кіотський протокол, який набув чинності в 2005 році, покладав зобов'язання зі зниження викидів тільки на 37 розвинених держав. Росія та розвинуті країни виступають за те, щоб нова угода вводила диференційовані зобов'язання для всіх країн.

Представник WWF Росії Олексій Кокорін, що має на переговорах статус спостерігача, констатував, що в Копенгагені "триває досить жорстке протистояння між тими, хто хотів би просто продовжити Кіотський протокол" і тими, хто виступає за нову угоду.

"Всі розвинені країни, включаючи Росію, підкреслюють, що нам потрібен єдиний документ, в якому були б усі країни. Ми не вимагаємо однакового формату (скорочень викидів) від розвинених країн і країн, що розвиваються. Але потрібен єдиний правовий документ", - сказав співрозмовник.

За словами Шаманова, проблема в тому, що партнери по переговорах, в першу чергу, країни, що розвиваються, "дуже високо підняли планку запитальних позицій".
"Їх позиції звучать демонстративно жорстко. Фактично мова йде про те, що вони хочуть побачити гарантовані фінансово-технологічні інвестиції з тим, щоб потім щось сказати з приводу своїх можливих зусиль для протидії глобальній зміні клімату. Але це не влаштовує розвинені країни, які йти на зобов'язання з фінансів, не знаючи, яким буде обсяг можливих дій країн, що розвиваються, теж не хочуть. Зачароване коло виходить ", - сказав дипломат.

Можливо, проблему вдасться вирішити під час переговорів на більш високому рівні.
"Погляди звернені до міністерського сегменту, який починається 16 грудня, а потім надії покладають на рівень глав держав і урядів, які повинні спробувати розрубати цей гордіїв вузол. Зрозуміло, що без політичного рішення вийти на взаємоприйнятні розв'язки навряд чи вдасться", - сказав Шаманов.

Він розповів, що крім основної теми, переговори йдуть і за різними тематичними блоками - питань адаптації, пом'якшення наслідків зміни клімату, фінансів, механізмів чистого розвитку.

"Зараз парламентарі намагаються знайти ті зерна, які могли б скласти хоча б якусь серцевину документа, на яку могла б вийти конференція сторін як рішення конференції сторін", - сказав Шаманов.

"Природно, ведуться переговори по другорядних речей, але ситуація дуже важка", - констатував Кокорін.

Однак він назвав і деякі позитивні моменти: Китай висунув ідею відрахувань з проектів спільного впровадження та торгівлі квотами.

"Відрахування в адаптаційний фонд Кіотського протоколу для допомоги країнам, що розвиваються, у тому числі Азії, Киргизії, Таджикистану. Це непогана річ і в новій угоді може бути", - сказав еколог.

Нагадаємо, конференція країн-учасниць Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату почалася в Копенгагені 7 грудня. У ній беруть участь 193 країни.

Як очікувалося, переговори призведуть до підписання нової кліматичної угоди, яка замінить Кіотський протокол в 2012 році. Проте зараз більшість спостерігачів сходяться в тому, що посткіотський документ не буде прийнятий в Копенгагені, і сторони обмежаться політичною угодою, яка визначить процес кліматичних переговорів на 2010 рік.

Читайте також:

Кліматичний саміт спричинив викиди в атмосферу 40 тисяч тонн вуглецю

Конференцію ООН з клімату призупинили через конфлікт між учасниками

Активісти Greenpeace взяли штурмом палац, де зібрався саміт ЄС

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: