Перша леді американської розвідки. Що варто знати про загадкову жінку - очільницю ЦРУ

Перша леді американської розвідки. Що варто знати про загадкову жінку - очільницю ЦРУ

ЦРУ США / Фото: flickr.com

Протягом понад 30 років професійної діяльності Джина Гаспель фігурувала у низці скандалів.

Новою очільницею Центрального розвідувального управління вперше в історії країни стала жінка. Посаду Майка Помпео, якого президент США Дональд Трамп призначив новим державним секретарем, обійняла ветеран розвідки Джина Гаспель. Незважаючи на блискучу кар'єру, гарні відгуки колег і сенаторів, професійна діяльність Гаспель оповита чималою кількістю білих плям, однак є речі, які виплили назовні і викликають неабиякий інтерес. 

Джина Гаспель прийшла до ЦРУ понад 30 років тому - 1985 року. Її рання діяльність оповита таємницями, тому інформації про те, чим займалася жінка, зовсім небагато. Як зазначається у досьє управління розвідки, Гаспель має великий досвід роботи за кордоном. Вона також займала низку керівних посад у ЦРУ, таких як заступник директора Національної служби таємниці, заступник голови Національної служби надзвичайної розвідки та прихованої дії, начальник штабу Національної служби таємниці та Центру боротьби з тероризмом. 

Джина Гаспель за свою діяльність отримала чимало нагород, серед яких елітна нагорода за "досягнення у боротьбі з тероризмом" імені Джорджа Буша-старшого. 

"Людина великої чесності та честі, Джина Гаспель - висококваліфікований фахівець у роботі агентства, який має повне розуміння всіх складових розвідувальної справи", - каже колишній заступник голови ЦРУ Стівен Каппес. 

"Я мав честь працювати з пані Гаспель під час складних і напружених часів для безпеки нашої країни. Вона є винятковим лідером, патріотом і незмінним професіоналом", - відгукується про жінку колишній голова одного із комітетів ЦРУ Майк Роджерс.

Таких відгуків багато, однак не все так гарно, як здається на перший погляд, адже з міс Гаспель пов'язана низка скандалів, через які на неї звалювався шквал критики у ЗМІ, а також у правозахисних організаціях.

Найбільше питань викликала ситуація з палестинцем Абу Зубайда, якого тримали у таємній в'язниці ЦРУ у Таїланді. Він витримав тортури агентів, серед яких задуха водою, штучне безсоння, побиття тощо. Його підозрювали у співпраці з "Аль-Каїдою", а точніше - вважали одним із лідерів терористів, проте інформація не підтвердилася й навколо ситуації розгорівся скандал. Гаспель вважали головним фігурантом справи.

Хвиля розголосу з'явилася у ЗМІ, коли 2005 року співробітники розвідки вирішили без юридичних дозволів знищити відеозаписи, що доводили причетність до тортур Зубайда, а також іще одного підозрюваного - Абд Аль-Рахім Аль-Наширі, повідомляє The New Yorker. Виявилося, що знищити докази запланували саме Джина Гаспель та її колега Хосе Родрігес. 

Коли президентом США 2009 року став Барак Обама, Білий дім відмовився розглядати будь-які справи, пов'язані з керівництвом ЦРУ. Президент сказав, що варто дивитися уперед, а не назад, тому, незважаючи на заяви правозахисників, ситуацію з тортурами у таємних в'язницях розслідувати не стали.  

2013 року Гаспель отримала підвищення - вона стала керувати міжнародними справами ЦРУ, працювала в офісі служби у Лондоні. Минулого року, у лютому 2017, стрибки кар'єрними сходами продовжилися, адже президент Дональд Трамп призначив її заступницею голови ЦРУ Майка Помпео. 

За інформацією видання The Washington Post, Гаспель відігравала унікальну роль у розвідці. Вона була чи не першою особою служби, займаючись усіма агентурними справами по всьому світі. Вона виконувала істинні завдання ЦРУ, поки Помпео створював публічний вигляд Центрального управління розвідки, грав на імідж. Тобто його заступниця дійсно відігравала роль сірого кардинала спецслужби, її знали, поважали, дослухалися до неї.

Нагадаємо, Джина Гаспель - заступниця директора ЦРУ - очолила американське розвідувальне управління і стала першою жінкою, яка керуватиме цією установою. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація