Підсумки 2011: Найрезонансніші теракти року (10 фото)
Вибух у мінському метро, теракт в аеропорту "Домодєдово", жахливе "полювання" Брейвіка в Норвегії - цього року ці теракти вразили світ найбільше. На жаль, в цьогорічну терористичну хроніку потрапила й Україна.
ТСН.ua продовжує серію публікацій "Підсумки 2011 року", де згадує всі найважливіші та найцікавіші події року, що минає. Сьогодні у фокусі - теракти року.
"Домодєдово": висічено кров'ю

24 січня терорист-смертник підірвав себе в міжнародному терміналі московського аеропорту "Домодєдово". Бомба була настільки потужною, що вбила 37 людей, ще 180 отримали поранення. Сам термінал був майже вщент рознесений.
Загинула у страшному теракті і 29-річна українка, одеська письменниця і драматург Ганна Яблонська (Машутіна). Вона приїхала до Москви, щоб отримати престижну премію. Її п'єса "Язичники" перемогла у Конкурсі кіносценаріїв "Особиста справа-2010". В Одесі на неї чекали чловік і 3-річна донечка. За місяць до цього в своєму блозі вона пророчо написала: "Мені здається, у мене залишилося дуже мало часу".
Померти, потягши за собою на той світ якомога більше невинних людей, вирішив 20-річний виходець з Інгушетії Магомед Євлоєв. Відповідальність за організацію вибуху узяв на себе лідер північнокавказького підпілля Доку Умаров. Цим терактом він боровся з "путінським режимом". І пообіцяв надалі боротися за свободу Кавказу такими ж методами.
Російські спецслужби спочатку поставилися до цього скептично, але пізніше почали розробляти цю версію як основну. Тим більше, що з'явилося відео, на якому Умаров відправляє Євлоєва підривати "Домодєдово".
Білорусь - перший теракт з жертвами в історії

У Мінську підірвали станцію метро "Октябрська"
Саморобниу бомбу поклали під лавкою на платформі. За даними слідства, потужність вибуху становила 5-7 кг в тротиловому еквіваленті.
Сам факт теракту в Білорусі викликав безліч запитань: до вибуху не звучали ні погрози, ні попередження, країна не втягнута у військові конфлікти та не має "неприємностей" з радикальними мусульманами.
Західні ЗМІ та опозиція висували припущення, що теракт є "політичним", може бути вигідний самому президенту Олександру Лукашенку і не виключали, що за його організацією стоїть КДБ країни.
Утім, вже менш ніж за дві доби білоруська влада заявила про розкриття злочину. Були затримані 25-річні мешканці Вітебська Дмитро Коновалов і Владислав Ковальов – "токар і слюсар". "Бацька" назвав причиною теракту те, що Білорусь "додемократизувалася до нудоти" і за традицією звинуватив Захід у прагненні змусити країну "танцювати під свою дудку".
Судовий процес над "мінськими терористами" був швидким. Юнаки зізналися у скоєному, пояснивши, що метою теракту було "дестабілізувати обстановку в республіці Білорусь" (цитата з допиту Коновалова). Обох їх засудили до смертної кари. Наразі вони чекають на розстріл. Проте багато хто вважає, що хлопців зробили "цапами відбувайлами", аби просто когось покарати і закрити справу.
Кривава бійня в Норвегії

Кривава п’ятниця в Норвегії почалася з вибуху
Жорстоке "полювання на людей" на Утойя тривало кілька годин. Брейвік приїхав на острів, одягнувшись в поліцейську форму. І почав полювання, спокійно і методично розстрілюючи усіх, хто там був. У паніці підлітки ховалися під ліжками, вискакували з вікон і стрибали у воду, але і там їх наздоганяли кулі.

Люди і досі приходять поставити свічка на пам’ять загиблих на острові Утойя
Лише за дві години на місце події прибули поліцейські. Брейвік сам здався правоохоронцям і зізнався, що вибух в Осло також організував він. Жертвами Андерса Берінга Брейвіка загалом стали 77 людей. Більшість з них були підлітками віком до 20 років.
Як виявилося пізніше, ще до теракту він опублікував в Інтернеті 1500-сторінковий маніфест, в якому розповів про свої наміри. Брейвік також стверджує, що в країнах Європи створено близько 80 осередків "мучеників", готових на рішучі дії, аналогічні тим, до яких вдався він.
На суді Брейвік заявив, що збирався своїм злочином "врятувати Норвегію і Європу від мусульман і мультикультуралізму". Але чи буде вбивцю покарано, досі залишається невідомим. Толерантне законодавство норвежців цього разу зіграло з ними дурний жарт – психіатрична комісія вже визнала Брейвіка неосудним, діагностувавши у нього "захворювання параноїдально-шизофренічного характеру". Тому, скоріш за все, він уникне в’язниці, і проведе залишок днів на лікуванні в комфортній психіатрічній клініці.
Перший дзвіночок в Україні: макіївський початок
На жаль, цього року Україна також опинилася в списку країн, де відбуваються теракти. Почалося все з міста-супутника Донецька Макіївки. Рано вранці 20 січня там пролунали два вибухи. Перший стався о 4:37 поряд із торговим центром "Голден Плаза" у центрі міста. Вибухівку заклали у телефонній будці.
Через 28 хвилин на відстані лише 600 метрів пролунав вибух біля будівлі ДП "Макіїввугілля". Тут вибухівку поклали в урну для сміття. Сила вибухів була приблизно такою ж, якби підірвали ручну гранату. Обома вибухами керували дистанційно.
На щастя, ніхто ніхто не постраждав - час вибухів був аж надто ранковим. А от прилеглі будівлі були досить помітно пошкоджені: буда зруйнована одна стіна ТЦ "Голден Плаза". А у "Макіїввугіллі", їдальні і піонерській кімнаті школи №22, що знаходиться неподалік, повибивало вікна.
Неподалік від місць вибухів знайшли конверт із запискою, в якій невідомі вимагали заплатити їм 4,2 млн. євро. У разі відмови вони погрожували ще п'ятьма вибухами у різних місцях Макіївки. Ширилися чутки, ніби умови терористів виконали, але за грошима вони не прийшли. Так чи інакше, вибухів у місті більше не було.
Справа на деякий час затихла. Аж поки у квітні СБУ не оголосили справу розкритою. У вересні підозрюваним голосили вирок: за вибухи в Макіївці тепер найближчі 15 років має сидіти 25-річний Дмитро Онуфрак, а його спільник 23-річний Антон Волошин - 8 років. Волошин в ході слідства зізнався у злочині, а от Онуфрак так і не визнав своєї провини. Рідні хлопців заявляли, що вони цього не скоювали, а зізнання з них просто "вибили".
Тріада терактів: у Запоріжжі, Харкові і Дніпрі

Перший стався у Харкові 13 жовтня. Вибухівку, яку начинили тротилом і цвяхами, поклали до урни біля кіоску, що стоїть у центрі міста. Реакція на вибух була не дуже бурхливою, бо він стався близько 2 ночі, і поруч не опинилися навіть пізні перехожі. Сила вибуху була не дуже великою - незначні пошкодження отримали кіоск і лікарня.
21 жовтня вибух поставив на вуха Запоріжжя. Цей вибух приймати за випадковість чи дурний жарт точно нікому не спало на думку. Адже невідомі заклали вибухівку у шафку для зберігання речей у супермаркеті "Сільпо", розташованому у центрі міста.
Та ще й у який час - близько 17:00 п'ятниці, коли люди забігають дорогою додому за харчами до вечері. Тут також ніхто не постраждав, та й у супермаркеті пошкодження були незначними. Спочатку правоохоронці розцінили цю подію як хуліганство, а вже потім перекваліфікували на теракт.
Не пройшло і місяця, як знову вибух. Цього разу у Дніпропетровську. 16 листопада вночі там вибухнула урна для сміття на зупинці, також у центрі. Випадково чи ні, але там опинився 27-річний фіндиректор одного з підприємств Дніпра. Вони з другом зупинились, бо йому стало погано, і він вийшов купити води.
Назад до машини він вже не повернувся - якраз біля нього і вибухнула урна, чоловіка просто розірвало. Вибух досить сильно пошкодив ТЦ "Європа" і ЦУМ, але стіни встояли. Правоохоронці було вирішили, що це навмисне вбивство. Але потім передумали, назвавши цей вибух терактом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибухова Україна: хто стоїть за хвилею терактів
На місці вибуху в Запоріжжі знайшли записку, в якій невідомий вимагав перерахувати на вказані ним рахунки в банках 5 млн. євро. На тому історія з вимогами наче закінчилась. Однак через деякий час після вибуху у Дніпропетровську на форумі одного з сайтів з'явилося повідомлення від начебто авторів всіх трьох вибухів – з новими погрозами.
У повідомленні йшлося, що вони чекають реакції до 21.11, умови - згідно з листом із Запоріжжя. Інакше грозились влаштувати вибухи у Донецьку. Потім з'явилась інформація, що записку знаходили і на місці вибуху у Харкові. У ній невідомі вимагали грошей від керівництва області, погрожуючи "норвезьким варіантом". Проте, на щастя, погрози не справдились. Принаймні поки що.
Підсумки 2011: Найвидовищніші бійки року