Підсумки 62-ї сесії ГА ООН

Не легше, ніж політикам в Україні, шукати спільної мови і членам Організації Об'єднаних Націй, названої так ще під час Другої світової війни.

Минулого тижня сесія Генасамблеї ООН зібралася вже в шістдесят друге. І основні лінії напруги у світі можна було вивчати в залі ООН, як на карті.

Снайпери на даху, гелікоптери у небі і вантажівки, що перекрили дороги. Біля штаб-квартири ООН - посилена охорона. Тут завжди неспокійно, коли в одне місце з'їжджаються представники практично всього світу. Ось пікет вихідців із В'єтнаму - проти комуністів. Поруч - американські китайці, які звинувачують у злочинах владу своєї історичної батьківщини. А ось - пікет на тему, що стала номером один на Генеральній асамблеї ООН...

Тисячі американців, здебільшого представники єврейських організацій, вийшли на мітинг, протестуючи проти приїзду в Нью-Йорк президента Ірану. Навіть газети виходили із заголовками, де називали Ахмадінежада божевільним та "дияволом". І тільки невеличкий гурт людей біля ООН демонстрував іншу думку.

"Нехай будь-хто доведе мені, що лідер чи уряд Ірану вбив бодай одну людину. Чи вони напали на якусь країну? Диявол ? Знаєте, для кого ці газети? Для людей, які не думають!"

Мирослава Гонгадзе, що цими днями працювала в ООН, пояснює різкий тон в американській пресі: "...насправді відповідальна преса таких речей не робить, наприклад, сьогоднішній Нью-Йорк Таймс чи Вашингтон пост. Але це Америка - тут є все."

Ажіотаж був і в залі колумбійського університету, де виступав президент Ірану, і де його звинувачували багато в чому, наприклад, в утисках гомосексуалістів.

Махмуд Ахмадінеджад: "В Ірані немає гомосексуалістів. Цей феномен існує в Америці, не в Ірані."

Між тим, не меншого скандального розголосу отримала заява спікера законодавчого зібрання штату Нью-Йорк, який закликав обмежити державну допомогу колумбійському університету, бо той запросив виступити Ахмадінеджада.

Та звичайно ж, головною причиною антиіранських настроїв є не персона Президента цієї країни, а ядерна програма Ірану. Україна на Генасамблеї заявила, що проти неконтрольованої торгівлі ядерними матеріалами і дальшого розповсюдження атомної зброї. Тим більше, що Україна – єдина держава що доброхіть відмовилася від ядерного арсеналу.

Генасамблея ООН майже ніколи не обходиться без низки сутичок, породжених мегадержавами. Практично скандалом стала і суперечка під час дипломатичної розмови між Кондолізою Райз та Лавровим про санкції проти Ірану. Свідки назвали цю розмову, щонайменше, грубою. В результаті, завдяки наполегливості Росії, Рада безпеки ООН не ввела проти Ірану нових - третіх за рахунком – санкцій, а дала час до грудня, аби в Ірані попрацювали експерти МАГАТЕ.

Президент Ірану: "Фахівці МАГАТЕ провели достатньо інспекцій на наших ядерних об'єктах, і вони не знайшли нічого забороненого. Те, як світом керують зараз, не сприятиме його процвітанню."

Між тим звинувачення на свою адресу у втручанні в справи суверенної держави заробив Сенат США, який проголосував за план перетворення Іраку на федеративну країну. Схожа рекомендація пролунала ще до закінчення Генасамблеї, на якій від тих же іранців лунали заклики не втручатися у справі Близького Сходу.

Тим часом, коли американська делегація майже повністю вийшла перед виступом Ахмадінеджада, самих американців бойкотували кубинці. Вони полишили залу, коли Джордж Буш рекомендував ООН наполягати на свободі слова і вільних виборах у цій країні.

Змусив говорити про себе і Михайло Саакашвілі, коли гучно звинуватив Росію в тому, що її миротворці готують абхазьких диверсантів і вимагав вивести цих миротворців з зони конфлікту. Справа дійшла до відмови міністра закордонних справ Грузії зустрічатися з російським колегою - Сергієм Лавровим. За три години до часу переговорів він повідомив, що не прийде, бо мусить супроводжувати свого Президента на інших заходах.

Та попри різкі заяви і демарші Генеральна асамблея таки виконала свою роль дискусійного майданчика для ухвалення бодай тимчасових рішень. Словесні атаки і контр-випади таки кращі за війну.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: