Підсумки євромандрівки Буша

Джордж Буш завершив у понеділок свій візит до Європи. Домінуючою темою стали відносини з Росією і питання майбутнього американської ПРО.

Президент Буш завершив у понеділок свій візит до Європи, протягом якого він відвідав шість країн. Головною метою президента були зустрічі в рамках саміту «Великої вісімки», але домінуючою темою, як погоджуються американські спостерігачі, стали відносини з Росією і питання майбутнього американської протиракетної оборони. 

Джордж Буш
Джордж Буш повернувся додому з почуттям виконаного обов'язку (Фото:usa.russkie.info)

Тижневу поїздку по країнах Європи Джордж Буш завершив візитом до Болгарії. Болгарські керівники запевнили його, що їх країна готова взяти участь в будь-якій американській ініціативі, спрямованій на забезпечення безпеки. Буш пообіцяв, що Болгарія буде захищена системою протиракетної оборони.

Поїздка Буша включала участь в саміті «Великої вісімки» в Німеччині. Американські експерти вважають великим проривом той факт, що на саміті американська сторона визнала людську діяльність за чинник, що впливає на глобальне потеплення, і пообіцяла підсилити свою участь в скороченні викиду парникових газів.

Іншим позитивним результатом європейського вояжу Джорджа Буша вважають те, що його переговори з російським президентом Володимиром Путіним частково розвіяли заклопотаність протистоянням Росії і Заходу з приводу передбачуваного розміщення елементів протиракетної оборони в Чехії та Польщі. При цьому Вашингтон дає зрозуміти, що він готовий до реальної співпраці з Москвою у області протиракетної оборони, що президент Буш серйозно готується до наступної зустрічі з лідером Росії: «У нас Володимиром відбувся дуже конструктивний діалог про протиракетну оборону. Він представив ряд цікавих пропозицій. Ми згодилися на стратегічний обмін ідеями за участю представників Держдепартаменту і Міністерства оборони. Це буде серія серйозних переговорів, здатних дати нам ясне розуміння позицій один одного. Я чекаю, що в результаті цих переговорів ми одержимо краще уявлення про технології та про можливості співпраці».

Володимир Путін пропонує Джорджу Бушу замість розміщення американських протиракет в Польщі і радара в Чехії спільно експлуатувати орендовану Росією до 2012 року Габалінську станцію радіолокації в Азербайджані, яка розташована практично у межі з гіпотетичним джерелом ракетного нападу - Іраном. Назвавши ідею цікавою, Буш дав зрозуміти, що США не відмовляються від своїх колишніх планів у області протиракетної оборони, і він обговорював їх пізніше в Польщі і Болгарії.

Обережно оцінює пропозицію російської сторони і глава американського Держдепартаменту Кондоліза Райс: «Майданчики для об'єктів ПРО не вибираються довільно, протиракети і радари повинні бути дислоковані оптимально. Ракетне перехоплення слід базувати не на політичному рішенні, а на геометричних і географічних розрахунках». 

Буш і Путін
Lenta.ru
Президенти поговорили. Але навряд чи переконали одне одного.

У Сполучених Штатах вважають, що практична цінність пропозиції Путіна ще повинна бути доведена. Для експертного опрацьовування російської контрпропозиції відводиться три тижні. Передбачається, що Буш повинен дати Путіну відповідь вже на початку липня, коли прийматиме його в будинку своїх батьків в штаті Мен.

Вашингтонські спостерігачі відзначають, що до якого б рішення президенти США і Росії ні прийшли – украй важливий вже сам факт діалогу, ретельних консультацій, які будуть об'єктивно підвищувати рівень прозорості і взаємної довіри. По крайній мірі доти, доки і в Кремль, і в Білий дім в 2008 році в результаті президентських виборів прийдуть інші люди.

Результати європейської поїздки президента Буша коментує відомий вашингтонський політолог, директор дослідницьких програм у вашингтонській консалтинговій організації «Євразійська група» Кліфф Капчен:

- Який на ваш погляд найважливіший підсумок наради «Великої вісімки»?
- Якщо виділити один найважливіший результат, то це, поза сумнівом, пропозиція Путіна про переклад радарної установки і систем протиракетної оборони з Центральної Європи. Ця пропозиція навряд буде прийнятна для адміністрації Буша і для Міністерства оборони США, але політично це був дуже продуманий хід російського президента, бо ця думка одержить політичну підтримку у ряді ключових країн Європи і примусить Білий Дім перейти до дипломатичного захисту. В результаті доведеться вести двосторонні переговори, які можуть привести до якоїсь форми компромісу.

- Чи чекаєте ви тепер змін в американо-російських відносинах?
- Я не бачу попереду фундаментальних змін. В неділю президент Путін виступив з цілим списком претензій до США і до Заходу в цілому. Це відбулося на Санкт-петербурзькій нараді з питань економіки. Позиції обох країн по Косово залишаються протилежними. Суперечка через систему протиракетної оборони залишається невирішеною. Росія продовжує говорити про вихід наступного року з Договору про звичайні озброєні сили в Європі. Отже, загальний курс на збереження напруженості у відносинах, думаю, залишиться.

Проте, що дійсно принесла нарада «Великої вісімки» - так це зниження градуса риторики, градуса взаємних звинувачень. Хай всього на якийсь час. Наступний раунд переговорів може пройти в більш нормальній обстановці. І це до кращого. Отже головний підсумок – під час наради «Великої вісімки» уляглися пристрасті в американо-російських відносинах.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: