Перейти до змісту
Події в Білорусі: який діагноз поставив Лукашенку лікар-психіатр та три сценарії майбутнього країни

Події в Білорусі: який діагноз поставив Лукашенку лікар-психіатр та три сценарії майбутнього країни

Зупиняти білорусів їхній 66-річний бацька звик.

У Білорусі вже майже місяць тривають протести і вигуки "Йди геть" проти режиму Олександра Лукашенка та фальсифікації на президентських виборах. Зупиняти білорусів їхній 66-річний бацька звик. Протестувальників із особливою жорстокістю розганяють від 1996 року. І білоруські силовики вже стали чимось на зразок таємного ордену, який стоїть поза законом і відданий особисто Олександрові Лукашенку та його старшому синові.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Вся історія правління Лукашенка нагадує глибинну пожежу в торфовищах білоруських боліт - невидиму, невпинну і убивчу. Вона може роками тліти глибоко під поверхнею і лише потім земля провалюється і полум'я виривається нагору.

Супротив у Білорусі ніколи не згасав від далекого 1995 року. Тоді в парламентській залі двадцятеро опозиційних депутатів оголосили голодування в знак протесту проти повернення в Білорусі радянської символіки. Вночі 12 квітня 1995 року до зали увірвалися озброєні бійці ОМОНу. Депутатів, які голодували, жорстоко побили кийками. Від того часу опозиція жодного разу не потрапила до парламенту.

У 1996-1997 роках в Мінську пройшли 30-тисячні марші так званої "білоруської весни", під час яких білоруси протестували проти плану підписання з Росією угоди про так звану союзну державу. І вперше тоді билися з місцевим і російським ОМОНом, перевертали спецтехніку та протистояли власній армії. Після цього багатотисячні мітинги в Білорусі спалахували кожні 2-3 роки. Міліція розганяла ці акції зі все більшою і більшою  жорстокістю.

У 1999 році в Білорусі почали загадковим чином зникати опозиціонери та журналісти. Країною поповзли чутки про ескадрони смерті Олександра Лукашенко. Це може виявитися правдою - через багато років один з спецпризначенців розповів журналістам "Німецької хвилі" про свою участь у вбивствах опозиціонерів. Тих викрадали, розстрілювали, а тіла спалювали в крематорії.

Психіатр Дмитро Щигельський вже 20 років заявляє, що у Олександра Лукашенко - шизофренія. Більше того, білоруські лікарі знали про це з 80-х років. Мовляв, радянське керівництво відправило на психіатричну експертизу комсомольця з історичного факультету, який стверджував, що обов'язково повинен керувати колгоспом.

"Від 94-го по нульовий практично всі білоруські психіатри обговорювали його діагноз і його стан здоров'я. Я зробив велику частину роботи - перевірив всі факти", - запевняє Щигельський.

Він оприлюднив своє дослідження в 2000 році і був змушений назавжди покинути Білорусь. Працює в Нью-Йорку, дві ротації провів в АТО, як медик-волонтер. І продовжує вболівати за свою країну.

Разом з тим, Дмітрій сумно констатує, що Лукашенко ніколи самостійно не піде.

"Для нього влада більше, ніж життя. Він не піде. Я про це говорив і 20 років тому. Нічого з тих пір не змінилося. Є Лукашенко, є його старший син Віктор, який значною мірою контролює силовиків. Є ще кілька людей. Їм відступати нікуди. Хіба що в Ростов бігти, але не факт, що всіх приймуть", - каже Дмитро Щигельський.

Відео Білорусь привітала Лукашенка з днем народження протестами

Найгірший день народження Олександра Лукашенка - саме сьогодні. Протести і вигуки "Йди геть" тривають у Білорусі вже майже місяць. Здавалося б, кого завгодно це може позбавити віри. Однак 66-річний президент звик спиняти білорусів. Про жорстокі розгони протестувальників та майбутнє Білорусі – далі у сюжеті.    

Білорусь привітала Лукашенка з днем народження протестами

Але не варто забувати, що більшість населення Білорусі ще донедавна підтримувала свого президента, або просто мирилася з його існуванням. Бо, забравши у них політичні права, він дав економічну стабільність. Економічні успіхи Білорусі лише частково пов'язані з дешевими російськими нафтою та газом, та кредитами від північного сусіда.

Найбільший торговий партнер Білорусі - не Росія, а Китай, який замовляє білоруську зброю, будує там атомні станції та проявляє величезний інтерес до агросектору. Не даремно, погрожуючи Заходу помститися, бацька погрожує перекрити їм звичний шлях до Піднебесної.

30% економіки Білорусі - це електроніка, IT та надсучасні виробництва, що розвиваються у технопарках та вільних економічних зонах. Більшість впливових бізнесменів - саме з цього, модерного сегменту економіки.

Аналітик Ігор Тишкевич виїхав з Білорусі 2008 року через політичні переслідування. Сьогодні він працює в Україні, аналізуючи наймогутнішу хвилю протесту в себе на батьківщині.

"Чи можлива перемога вулиці в тому варіанті, який є сьогодні, - це неможливо. З однієї простої причини. Де-факто загальнонаціональний страйк – він провалився. Сам протест, сама фаза вулична, вона закінчиться максимум протягом місяця. Далі є одне спільне слово – це діалог. Росія буде піднімати градус протистояння в білоруському суспільстві, щоб неможливим став консенсус. Робота пробілоруських сил – не дати дійти протистоянню дуже високого рівня. І сісти за стіл переговорів", - пояснює Тишкевич.

Експерт виділив три подальші сценарії:

  • за першим Лукашенко придушує протест – без насилля, але використовуючи через масові переконливі бесіди працівників КДБ з найбільш активними його учасниками. А потім він виходить з проєктом нової конституції, якою перерозподілить владу в країні, пообіцявши більше повноважень парламенту. І дозволить існування партій;
  • другий сценарій – якщо мирний протест переросте в криваві сутички. Тоді Лукашенкові, можливо, доведеться піти у відставку, залишивши біля керма когось з оточення.
  • варіант 3 - найменш вірогідний станом на сьогодні. Це коли зовнішні гравці схиляються до того, що Лукашенка потрібно прибирати.

Про діалог говорить і Світлана Тихановська – головна суперниця Лукашенко на президентських виборах. Які вона де-факто виграла, але змушена переховуватися в сусідній Литві. Тихановська заявляє, що протест має лишатися мирним, а говорити можна не лише з самим диктатором, а й з людьми в його оточенні.

Тріщини в монолітній владі вже з'явилися. Павло Латушко – колишній міністр культури та дипломат, підтримав протести та майже одразу став однією з головних фігур в Координаційній раді опозиції.

Якщо процес міграції урядовців в опозицію триватиме, то вже невдовзі люди Лукашенка зустрінуться на переговорах з іншими людьми Лукашенка. А вуличні протести тим часом гаситимуть "по-тихому".

Який сценарій обере Білорусь – стане зрозуміло найближчими тижнями. Утім, і вся опозиція і особисто Тихановська, не виключають - гарантом діалогу може стати президент РФ Володимир Путін, якого більшість білорусів своїм ворогом не вважають.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин