Перейти до змісту
Політична відсіч Китаю. Як "неважливі" вибори у Гонконгу перетворилися на протест проти диктатури Пекіна
Прихильники продемократів святкують після того, як пропекінський політик Юніус Хо програв свій округ в Гонконзі
Associated Press
  • Кількість переглядів 4316

Проголосувати прийшла рекордна кількість мешканців. Більшість підтримали настрої протестувальників.

У Гонконгу продемократичні опозиційні кандидати отримують беззаперчну перемогу на місцевих виборах, які багатьма сприймалися як своєрідний референдум щодо підтримки протестного руху у місті. ТСН.ua розповідає, чому вибори, яким до цього не приділяли уваги, стали "лакмусовим папірцем" настроїв гонконгців та як на попередні результати відреагували у КНР.

Як відбувалися вибори

У Гонконгу 24 листопада на тлі антиурядових акцій протесту стартували місцеві вибори. Незважаючи на побоювання, що голосування може бути зірваним або скасованим через заворушення, воно відбулося мирно.

На місцевих виборах Гонконг обирає 452 членів районних рад із понад 1000 кандидатів. Вони не мають реальних повноважень, а займаються переважно консультуванням уряду Гонконгу з питань, що впливають на добробут громадян автономії. Тобто члени районних рад у 18 округах вирішують лише "побутові питання" такі як рух громадського транспорту та робота комунальних служб.

Крім того, згідно з виборчою системою Гонконгу, 117 обраних районних представників будуть засідати в складі комітету з 1200 людей, які обирають главу уряду Гонконгу.

Платформа опозиційних рухів, які називають також продемократичними силами, заявила, що її завдання — донести голос людей, які протестували в Гонконзі в останні місяці, до Пекіна.

Прихильники центру закликали голосувати за них тих, хто хотів висловити обурення безладом, який влаштували в місті демонстранти.

Цьогоріч, у голосуванні взяли участь 2,9 мільйона людей, явка склала 71% і стала рекордною. У 2015 році вона була значно нижчою — 47%, адже гонконгці вважали вибори до районних рад неважлививми.

Відео На тлі масштабних протестів у Гонконгу відбулись місцеві вибори

Обирали членів до рад округів і, за попередніми результатами, лідирують демократичні сили на противагу комуністичним. Явка була рекордною для гонконгців - аж 71% прийшли віддати свої голоси. Зміна чинної влади була однією з вимог активістів. Із червня у Гонконгу не припиняються масові заворушення із кривавими сутичками.    

На тлі масштабних протестів у Гонконгу відбулись місцеві вибори

Голосування як "індикатор настроїв у суспільстві"

На тлі безладів та масових протестів, волевиявлення 24 листопада стало своєрідним ідентифікатором настроїв мешканців Гонконгу. У КНР сподівалися, що саме за прихильників Пекіна та противників протестантів проголосує так звана "мовчазна більшість". Своєю чергою "демократи" чекали на підтвердження протестних настроїв усіх гонгконгців.

Ці опитування стали першими, коли люди могли висловити на виборчих дільницях свою думку щодо кризи та методів правління глави адміністрації Керрі Лам та пропекінського уряду.

Державна газета China Daily написала, що вибори можуть стати тим моментом, який поверне Гонконг до нормального життя та дозволить зупинити безлади, які тривають від червня цього року. Вихідні ж 23-24 листопада стали першими за останні кілька місяців без будь-яких сутичок між протестувальниками та поліцією.

"З огляду на нинішню складну ситуацію, рада відзначила, що вибори пройшли у відносно спокійній і мирній обстановці", — прокоментувала Керрі Лем ситуацію після закриття дільниць.

Що означає поразка пропекінських кандидатів

За попередніми даними, продемократичні сили будуть контролювати 17 з 18 окружних рад міста, і це докорінно змінює політичну ситуацію у Гонконгу, адже до цього усі окружні ради були під контролем пропекінських політиків.

Перемогу у своїх округах вже здобув 201 опозиційний кандидат проти лише 28 кандидатів, які підтримують Пекін. Ще 12 кандидатів вважаються незалежними, результати щодо ще 211 місць в районних радах поки невідомі. До цього більшість місьць обіймали пропекінські ставленики.

Такі результати змусять керівництво комуністичної партії у Пекіні, яке підтримало уряд Гонконгу під час протистояння з демонстрантами, переглянути свій підхід.

Зрештою перемога на місцевих виборах може посіяти насіння більшого довгострокового впливу на владу для демократів, оскільки ради відіграють певну роль у виборі міського голови та деяких законодавчих органів.

"Гонконг наш". Реакція КНР

У Пекіні з побоюванням відреагували на неочікувані для себе результати волевиявлення. Міністр закордонних справ КНР Ван І. заявив, що незалежно від того, якими будуть результати місцевих виборів у Гонконзі, він був і залишається китайським.

"Будь-які спроби завдати шкоди або перешкодити процвітанню та стабільності в Гонконзі не увінчаються успіхом", — сказав дипломат журналістам після зустрічі в Токіо з японським прем'єром Сіндзо Абе.

Він підкреслив: "Це ще не остаточний результат. Давайте дочекаємося остаточного результату, добре? Однак зрозуміло, що незалежно від того, що відбувається, Гонконг є частиною Китаю і особливим адміністративним районом Китаю".

Нагадаємо, протести в Гонконзі не припиняються від червня цього року. Після того, як місцева влада вирішила ухвалити закон про екстрадицію підозрюваних до материкової частини Китаю. Люди розцінили це як зазіхання на свободу, адже таким чином Китай може переслідувати опозиціонерів. 

15 червня глава адміністрації Гонконгу Керрі Лам оголосила, що розгляд законопроєкту про екстрадицію до КНР призупинено на невизначений термін. Однак протести не вщухли - мітингарі вимагають остаточної відмови від цього закону, відставки Керрі Лам та розслідування дій поліції під час демонстрацій.

Відео У Києві під посольством Китаю відбулась акція солідарності "Звільни Гонконг"

Організатори встановили бажаний дрес-код для акції та просили не приходити з комуністичними прапорами.  

У Києві під посольством Китаю відбулась акція солідарності "Звільни Гонконг"