Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Суд ЄС ухвалив рішення на користь Польщі, яке може зіпсувати плани Росії припинити транзит газу Україною

Рішення суду має набути чинності негайно.

Польща виграла у Суді Європейського Союзу спір з Єврокомісією щодо газогону OPAL, який є відгалуженням "Північного потоку-1".

Про це повідомляє Польське радіо.

Польська сторона оскаржувала рішення Єврокомісії від 2016 року, яке дозволяло "Газпрому" збільшити використання потужностей газопроводу з 50 до 100%. На боці Варшави були Литва та Латвія, на боці Єврокомісії – Німеччина.

Польща у своєму позові наголошувала, що збільшення можливостей використання газогону OPAL "Газпромом" загрожує безпеці постачання газу до Європейського Союзу. Окрім того, це порушує принцип диверсифікації джерел та постачання блакитного палива, і ще більше узалежнює Європу від газу з Росії.

Суд ЄС зазначив, що рішення Єврокомісії порушило принцип енергетичної солідарності, який передбачає, що європейські установи та держави Євросоюзу зобов’язані уникати дій, що можуть порушити інтереси ЄС та інших країн з точки зору безпеки постачань. Окрім того, на думку суддів, Європейська комісія не вивчала наслідків свого рішення.

Міністр енергетики Польщі Кшиштоф Тхужевський привітав рішення Європейського суду у справі OPAL. Він зазначив, що воно підтримує енергетичну безпеку не лише Польщі, але й України, а також Литви, Латвії та Естонії.

"Вирок Суду ЄС має велике значення в перспективі невідкладного припинення транзитної угоди щодо російського газу через Україну. Через обмежену можливість використання газопроводу OPAL "Газпрому" доведеться скоротити використання "Північного потоку", через що він, ймовірно, не зможе повністю відмовитися від транзиту газу через Україну і буде змушений продовжувати тристоронні переговори з Комісією та Україною", – йдеться у коментарі польського міністра енергетики.

"Перемога Польщі в цьому випадку знижує ймовірність серйозної газової кризи в Україні, яка може вразити й інші країни регіону, включаючи Польщу ", - підсумував Тхужевський.

Рішення Суду ЄС має набути чинності негайно, але у Єврокомісії є два місяці, щоб його оскаржити.

Як повідомлялося раніше у ЗМІ з’явилася інформація про те, що Росія хоче укласти короткострокову угоду з Україною щодо транзиту газу до Європи по закінченню 10-річної угоди. Таким чином у Москві сподіваються виграти час для завершення будівництва газових магістралей, в обхід української ГТС. Крім того, позиція РФ суттєво відрізняється від бажань Києва, оскільки Україна хоче довгострокової, 10-річної угоди. 

Нагадаємо, на початку травня Росія почала переговори з Україною щодо подовження транзиту газу. На думку очільника "Нафтогазу" Андрія Коболєва, "Газпром" не встигне побудувати і запустити обхідні газопроводи до кінця дії контракту, водночас, на відміну від 2009 року, Росія не може перекрити Україні газ. 

Детальніше про перспективи збереження транзиту газа Україною читайте в інтерв'ю Коболєва за посиланням.

Відео Україна та Польща розкритикували Єврокомісію за рішення у справі Газпрому

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції