Помер останній керівник повстання у Варшавському гетто

На 87-му році життя помер герой польського опору в роки Другої світової та борець за звільнення Польщі від комуністичного режиму Марек Едельман.

У Польщі на 87-му році життя помер один з керівників повстання у Варшавському гетто в роки Другої світової війни Марек Едельман.

Останнім часом він важко хворів і був прикований до інвалідного крісла. Як розповів товариш покійного Пол Савічка, Едельман помер вдома, серед друзів та близьких людей.

Марек Едельман був останнім з лідерів польського опору, який залишався живим. Він став для польської нації беззаперечним моральним авторитетом. Наприкінці 80-х він був одним з керманичів руху "Солідарність", який зіграв ключову роль у звільненні Польщі від комуністичного режиму.

В роки Другої світової війни Едельман був одним з керівників повстання, яке спалахнуло в єврейському гетто після рішення німецького командування про повну його ліквідацію.

Бунт приречених на смерть людей тривав з 19 квітня по 16 травня 1943 року і був жорстоко приборканий регулярними частинами СС.

Всього під час боїв з регулярними частинами СС було вбито близько 7 тисяч захисників гетто, ще 6 тисяч людей згоріли живцем. Після придушення повстання, мешканці гетто (близько 15 тисяч людей), які залишилися в живих, були відправлені до концтаборів і таборів смерті (більшість - в Треблінку).

Повстання стало одним з найбільших і наймасовіших в Європі. Багато хто з євреїв, яким тоді вдалося врятуватися, пізніше брали активну участь у повстанні поляків у Варшаві.

Всі післявоєнні роки Едельман займався своєю основною професією – працював кардіологом в лікарні міста Лодзь.

Проте величезну частину свого життя герой повстання в гетто присвятив тому, щоб пам'ять його товаришів, які загинули в боротьбі з окупантами, зберігалася в серцях молодого покоління. Щороку він очолював церемонію покладання вінків до меморіалу героям повстання в гетто.

Минулого року Едельман був нагороджений французьким Орденом Почесного легіону. Він встиг написати мемуари про повстання в гетто. Історію життя самого Едельмана описала Ханна Краль в книзі "Встигнути перед Господом Богом".

Читайте також:

Польща прирівняла комуністичну символіку до нацистської

Польща визнала, що їй пропонували похід проти СРСР

Російська розвідка: перед Другою світовою Польща планувала знищити СРСР

Поляки вважають, що Путін повинен приїхати і вибачитися перед ними

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: