Сьогодні мешканці Афганістану прокинулися у новій реальності - під владою талібів. І хоч ті запевняють, що "подбають про безпеку цивільних", люди у відчаї тікають за межі країни світ за очі.
15 серпня радикальний ісламістський рух "Талібан" оголосив, що Афганістан повністю перебуває під його контролем. Бойовики почали стрімкий наступ і за лічені тижні захопили країну, яка останні 20 років жила у стані війни і зрештою так і не віднайшла право на вільне та мирне існування.
ТСН.ua зібрав хронологію подій, які сталися на цих вихідних в Афганістані та призвели до гіркого завершення майже двох десятиліть війни.
Падіння Кабула
Бойовики ісламістського руху "Талібан" активізувалися після виведення військ США. Впродовж останнього місяця вони вели наступальну операцію і захоплювали місто за містом - деякі, включаючи ключове місто Джалалабад, здавалися навіть без бою. Тим часом афганські військові та мирні жителі тікали до Таджикистану, Узбекистану та інших країн.
15 серпня впала столиця Афганістану Кабул - останнє місто, яке залишалося під контролем урядових сил. За словами чиновників, минулося без бойових дій. Бойовики "Талібану" нібито наказали бійцям утриматися від насильства та не чинити безладу, а афганська влада домовилася про мирне передавання влади тимчасовому уряду, щоб уникнути кровопролиття. Втім, за оновленими даними, таліби наполягають на тому, що не будуть створювати перехідного уряду і мають намір домагатися, щоб їм передали офіційну владу в країні.
"Афганський народ не повинен непокоїтися... Не буде нападу на місто, і буде мирний перехід влади до перехідного уряду", - заявив міністр внутрішніх справ Афганістану Абдула Саттара Мірзаквалі.
Водночас речник політичного офісу "Талібану" Мухаммед Наїм заявив про "завершення війни" в Афганістані. "Війну в Афганістані закінчено. Ми досягли того, що повинні мати по праву, - свободи нашої країни і незалежності нашого народу", - сказав він.
Таліби запевняють, що забезпечать безпеку громадян і дипломатичних місій. "Незабаром ситуація в місті нормалізується, і містяни з повним задоволенням повернуться до нормального життя", - цитує заяву бойовиків агентство"Інтерфакс".
Однак з останніх подій, які розгортаються в Кабулі видно, що ситуація далеко не така обнадійлива: люди у паніці тікають з районів, де владу захопили ісламісти, і намагаються вилетіти з країни. З останніх слів міністра оборони Великої Британії Бена Уоллеса, "потрібно змиритися з тим, що деякі не зможуть повернутися з Афганістану".
Втеча президента
Президент Афганістану Ашраф Гані втік з країни у невідомому напрямку. За різними даними, він міг полетіти до Таджикистану, Оману або Узбекистану. У своєму Facebook Гані пояснив, що вирішив вилетіти для того, щоб запобігти кровопролиттю. Тепер "Талібан" зіткнувся з "новим історичним випробуванням. Або вони будуть захищати ім'я та честь Афганістану, або надаватимуть пріоритет іншим місцям та мережам", - додав він.
Міністр оборони країни Бісмілла Хан Мохаммаді засудив поведінку президента. "Вони зв'язали нам руки за спиною і продали Батьківщину, проклятий багатій та його банда", - написав він у Twitter.
Тим часом таліби зайняли президентський палац і будівлю парламенту Афганістану. У Мережі вже з'явилися кадри, як бойовики освоюються в кабінетах і позують перед камерами. Терористи навіть зняли зі стіни одного залу і винесли прапор Афганістану.
Al Jazeera currently showing live pictures of the Taliban inside the Presidential Palace in Kabul. pic.twitter.com/OOwzDivAtj
— Oliver Varney (@OliverVarney) August 15, 2021
Цілковитий хаос: місцеві чіпляються за літаки і розбиваються
У захопленому бойовиками Кабулі наростає хаос. Регулярні рейси скасували, літають тільки військово-транспортні літаки, а тому в аеропорту почалася паніка. Місцеві намагаються втекти зі своєї країни. Літаки переповнені, але люди чимдужче намагаються втиснутися.
У міжнародному аеропорту Кабула місцеві відчайдушно намагаються вилетіти, чіпляючись за шасі або двигун літака. Втім, для деяких такі дії закінчилися фатально. Щонайменше троє людей впали з літака під час польоту та загинули.
Catastrophic: Three people thrown out from a plane. Kabul residents confirm to me. pic.twitter.com/0Wg3gEkCNw
— Muslim Shirzad (@MuslimShirzad) August 16, 2021
Ще п'ятеро загинуло після того, як американські військові відкрили "попереджувальний" вогонь, адже люди масово штурмували літаки, аби покинути територію країни.
У столиці ввели комендантську годину, а крамниці й установи позачиняли. Таліби випустили в‘язнів із тюрми Кабула: до Мережі потрапило відео, як ті із речами просто виходять на волю. Чимало людей поспішають залишити столицю або принаймні намагаються забрати свої заощадження із банків. Втім є й ті, хто радіють приходу радикальні ісламістів і сподіваються, що саме вони тепер наведуть лад.
KABUL AIRPORT: Apocalyptic scenes continue to play out as Afghanistan falls into the hands of the Taliban
— Drew Hernandez (@DrewHLive) August 16, 2021
pic.twitter.com/5cZLEPHCHj
Шоковані: влада США визнає, що прорахувалася
В адміністрації президента США Джо Байдена визнають прорахунок. Стрімке падіння національних сил і уряду Афганістану стало шоком для Байдена та членів його адміністрації. Ще нещодавно американська розвідка прогнозувала, що уряд Афганістану може впасти через пів року, щойно американські та інші міжнародні війська повністю виїдуть, а не через кілька тижнів.
Тепер чиновники відверто визнають, що здивовані тим, що сталося. "Справа в тому, що ми бачили, що ці сили (сили національної безпеки Афганістану. - Ред.) не змогли захистити країну. І це сталося швидше, ніж ми очікували", - сказав держсекретар США Ентоні Блінкен CNN.
Insane. Don’t have any other words.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) August 16, 2021
The Kabul Airport.
pic.twitter.com/ylraJsDyme
Зазначимо, активний наступ талібів почався після виведення американських військ. 1 травня США почали виводити військовий контингент з Афганістану, таким чином жадаючи покласти кінець найдовшій в американській історії війні - протягом 20 років війська США дислокувалися в "гарячій точці" для підтримки афганських урядових збройних сил та протистояння тероризму. Це остаточно розв'язало руки талібам.
Джо Байден був переконаний, що виведення американських військ з Афганістану не призведе до краху афганського уряду. У липні, відповідаючи на запитання журналістів, він запевняв, що армія Афганістану значно перевершує "Талібан" і "оснащена не гірше будь-якої армії у світі".
Що буде далі
Найближчим часом таліби мають намір оголосити про створення Ісламської емірату Афганістан. За непідтвердженими даними, 16 серпня в столиці Катару Досі можуть відбутися переговори між представниками талібів і офіційної влади Афганістану.
Колишній президент Афганістану Хамід Карзай заявив, що в країні "для запобігання хаосу" створено Координаційну раду, однак її статус достеменно неясний. Таліби заявили, що не збираються створювати перехідний уряд і будуть домагатися передачі їм офіційної влади в країні безпосередньо.
Відкритим питанням залишається, як далеко готові зайти таліби та інші джихадисти, і що буде з рештою регіону Середньої Азії - Узбекистаном, Таджикистаном, Туркменістаном та низкою країн, куди повтікала велика частина мігрантів.
Афганістан повернувся до ситуації, схожої на ту, що була у 1990-х роках, коли до влади прийшли таліби. Це знаменувало різке обмеження громадянських свобод і прав, особливо для жіночої частини населення. Їм було заборонено:
- виходити з дому без супроводу когось з родичів чоловічої статі,
- носити будь-який інший одяг, крім бурки чи паранджі,
- водити автомобіль та їздити у громадському транспорті разом з чоловіками,
- лікуватися у медиків-чоловіків,
- будь-який вид роботи за наймом,
- сміятися і голосно розмовляти і ще багато обмежень і заборон.
Схоже, що таліби планують відновити старі порядки.