Правила жорстокості. Як "Ісламська держава" знущається над своїми рабинями

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Правила жорстокості. Як "Ісламська держава" знущається над своїми рабинями

Ті, хто звільнився від рабства, ніколи повністю не оговтаються від пережитого, каже психолог / Reuters

Фахівці, що працюють з тими, хто пережив полон, називають дії терористів "систематичним геноцидом", оскільки насильство є частиною ідеології ІД і має свої закони.

Бойовики і ті, хто приєднався до "Ісламської держави", як відомо, не вважають за людей представників інших вір і течій ісламу, крім сунітської. Як правило, бойовики пропонують населенню захоплених населених пунктів прийняти іслам. З тими ж, хто відмовляється, бойовики поводяться жорстоко, причому у цієї жорстокості є свої правила. Кореспонденти "Нової газети" поспілкувалися з професором психології, фахівцем з психологічних травм Яном Ілхан Кізілханом і жертвою насильства бойовиків, якій вдалося втекти з захопленого "Ісламською державою" міста, єзидкою Надею Мурад Басі Таха. Вони розповіли, як бойовики відбирають собі рабинь, і як поводяться з непотрібними людьми.

"Вони погано ставилися і до християн, і шиїтів, ставилися до всіх меншин погано, але до єзидів у них був особливий підхід. Продавали і ґвалтували жінок, вбивали чоловіків. Ніхто з нашого села: ні жінки, ні дівчата, ні чоловіки, ні діти — жодна людина не уникла насильства або вбивства", - розповідає дівчина.

Людський ринок

Захоплюючи нові території, терористи сортують населення. Спочатку відокремлюють чоловіків — їх вбивають; потім — жінок старшого віку, потім — жінок з дітьми; потім — незаміжніх і молодих, і хлопчиків у віці 8-14 років, з яких пізніше роблять малолітніх солдатів. Повідомляється, що зараз приблизно 1100 хлопчиків перебувають у рабстві ІД і використовуються як малолітні солдати.

Захоплених дітей на три місяці відправляють вивчати іслам, а потім їх навчають вбивати. Коли комусь відрубують голову, дітей примушують дивитися на це. Є відео, на яких видно, що після цього діти самі починають стріляти. Це система страху. Перед тим, як відправити дітей в справжній бій, їх посилають в місто як поліцію моралі. Вони шпигують на вулицях, стежать, щоб всі поводилися відповідно до правил ІД. Дітей роблять вбивцями.

Молодих незаміжніх дівчат привозять до Талль-Афара, Мосула або до Ракки. У цих містах - головні великі ринки рабів, були і дрібні в невеликих населених пунктах. Там дівчат роздивляються люди з армії ІД, а також покупці з Саудівської Аравії, Єгипту, Катару, Тунісу і Туреччини. Покупці – не тільки безпосередньо бійці, але і пов'язані з терористичною організацією чоловіки.

"Перед тим як нас загнали в школу, вони відібрали хустки, якими ми покривали голови, відібрали куртки, щоб добре бачити наші обличчя. В школі нас стали розводити в різні сторони. Розділили на чотири групи — заміжні, літні люди, діти і ми, молоді дівчата. Нас, молодих дівчат, виявилося 150, від 9 до 25 років. Нас вивели в сквер. 80 літніх жінок вивели зі школи і повбивали їх, бо бойовики не хотіли їх брати в наложниці. Вони всі були мої односельчанки. Серед них була моя мама... Нас привезли в Мосул, до головного штабу ІД", - розповідає Надя, яка вижила і звільнилася з полону.

Торгують людьми не тільки між собою, але і з родичами, і з міжнародними організаціями – ринок викупу величезний. Найчастіше зґвалтованих багаторазово жінок, коли вони "набридають", продають сім'ям.

"З двома моїми сестрами, яких відправили в Сирію, відбувалося те ж саме. Їх багато разів купували і продавали, а потім хтось із родичів заплатив за них великі гроші і викупив. Одна зараз у Німеччині, інша в Курдистані, в таборі", - ділиться дівчина.

Неминуче насильство

Психолог називає дії бойовиків не інакше, як систематичним геноцидом, оскільки акти безпрецедентної жорстокості здійснюють психологічно здорові люди.

"Йдеться не просто про терористичну організацію. Йдеться про ісламізовану організацію з фашистською ідеологією. Для ІД всі єзіди, какаї, сеншиа, фейлі — всі релігійні меншини на їхніх територіях — не є людьми. А якщо хтось не людина, з нею можна робити що завгодно. Йдеться про систематичний геноцид, а не про те, що один боєць ІД хоче зґвалтувати жінку і задовольнити свої статеві інстинкти. Вони це роблять систематично. У них існують правила, як треба ґвалтувати жінок. І вони роблять це саме тому, що не вважають їх людьми", - говорить доктор.

ІД не має жодних обмежень за віком – Кізілхан розповідає про 9-річну дівчинку, яку передавали і ґвалтували шість або сім разів. Також лікар обстежив жінку, яку перепродали близько 40 разів. Героїню статті передавали кілька разів: від одного з командирів – двом бойовикам нижче рангом, у яких вона перебувала по тижню у кожного, потім відвезли на блокпост, де військові ґвалтували її 10 днів, потім її забрав водій ІД – від нього дівчині вдалося втекти. Відмова від сексуальних контактів або від виконання інших вимог бойовиків загрожує жінкам, як мінімум, жорстокими побоями. Смерть – теж не найжорстокіше покарання. Психолог зіткнувся з випадком, коли бойовик жорстоко знущався над 2,5-річною дівчинкою тільки за те, що її мати, в силу незнання мови, неправильно вимовляла слова Корану. Дівчинка померла. Після цього ж бойовик погрожував жінці прив'язати за руку до машини її другу дитину і возити її по вулицях, якщо жінка не погодиться лягти з ним у ліжко.

Деякі жінки, щоб уникнути насильства, вдаються до інших методів – наприклад, можуть себе знівечити. У таборі для біженців дівчина, яка не змогла оговтатися від страху бойовиків, облилася соляркою і підпалила себе.

"Обпалено 98% тіла. Ми забрали її в Німеччину. Зараз їй зробили близько 10 операцій. Стало краще з очима, і вона може знову розтискати пальці. У неї немає носа і вух. Їй зроблять ще приблизно 30 операцій. Але після лікування їй повинно стати краще", - розповідає лікар.

Полонянки вдаються і до інших методів. Наприклад, можуть не митися місяцями і навіть обмащуються фекаліями, щоб до них не торкалися. Нерідко в результаті систематичного насильства жінки вагітніють, в такому випадку вони або самостійно позбавляються від плоду, або, народивши, віддають дитину в притулок і більше не бажають її бачити.

Міграційна криза. Сирійські біженці

Життя після геноциду

"Їхня психіка зруйнована", - так говорить психолог про всіх, хто побував у полоні бойовиків. Після того, як бранки потрапляють в табір для біженців, їх відразу перевіряє психіатр – щоб виявити, чи не з'явилося у жінок суїцидальних нахилів. Але і це не завжди допомагає - Кізілхан знає про як мінімум 20 випадків самогубств вже врятованих з полону жінок, але впевнений – таких смертей значно більше. Над реабілітацією постраждалих працюють не лише міжнародні організації, але і рідні релігійні громади. Психолог каже, що теплий прийом з боку своїх дуже допомагає в реабілітації. Наприклад, в єзидській громаді скасували закон, за яким зґвалтовані жінки, в яких би обставинах це не відбувалося, переставали вважатися єзидками. Тепер глава єзидської громади приймає колишніх бранок, цілує їх в лоб і благословляє, каже: "Я радий, що ви повернулися до нас, ви як і раніше єзидки, ви — наша частина, я пишаюся тим, що ви вистояли".

У цілому ж, каже Кізілхан, повністю оговтатися від пережитого ніхто із жертв не в змозі.

"Жертви не зможуть забути пережите. Але вони можуть отримати контроль над своїми почуттями. Після звільнення вони бачать те, що трапилося в кошмарах, у них страхи, почуття сорому, вони відчувають себе позбавленими гідності, вони не можуть дихати, непритомніють. Всі ці стани ми можемо ослабити, допомогти навчитися їх контролювати. Ніхто не може забути таке. Ми цього не прагнемо. Ми вчимо їх, що ІД — це невелика частина їх життя, інше їхнє життя — величезне", - говорить доктор.

Наступна публікація