Прайс для Путіна. Що стоїть за активізацією Кремля на міжнародній арені

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Володимир Путін робить чергові спроби вийти з міжнародної ізоляції. Ціна за це - стара, проте російський лідер має обмежений перелік поступок, на які може піти, кажуть експерти.

Останнім часом президент РФ Володимир Путін активізував контакти зі світовими лідерами, зокрема зі Штатами та двома країнами-членами "нормандської четвірки" - Німеччиною і Францією.

Ще на початку травня до Путіна у Сочі приїхала з візитом німецький канцлер Ангела Меркель. А новообраний президент Франції Еммануель Макрон запросив російського колегу відвідати Париж 29 травня.

На такому рівні контактів Путіну не вистачає лише особистої зустрічі з американським президентом Дональдом Трампом, зазначають експерти-міжнародники. Тим не менш у цьому напрямку також ведеться робота, яка до того ж обростає скандалами.

Відео Історичний візит: Трамп переконує, що не обговорював Ізраїль з Лавровим

Так, 10 травня Трамп зустрівся в Овальному кабінеті з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим та послом РФ у США Сергієм Кисляком. Білий Дім з невідомої причини не хотів публікувати фотографії з зустрічі, яка була закритою. Тим не менш вони з'явилися у російських ЗМІ, що спричинило перший скандал.

Другий привід до обурення був більш вагомим. Американські ЗМІ з посиланням на джерела серед чиновників повідомили, що Трамп "злив" Лаврову секретні розвіддані, отримані від Ізраїлю, що ставлять під загрозу важливе джерело американської розвідки в "Ісламській державі". Офіційно обидві сторони спростували такий закид, проте Білий дім так і не передав Конгресу запис тої розмови Трампа з Лавровим.

Фотогалерея Російський фотограф виклав фото зустрічі Трампа та Лаврова (7 фото)

Становище самого Трампа у власній країні виглядає хитким, зважаючи на імпічмент, загроза якого стає все більш реальною. Тож навряд чи він буде хорошим помічником для Путіна.

Водночас від європейських лідерів Путіну також не варто чекати великої підтримки, зазначають експерти. І Меркель, і Макрон неодноразово наголошували на тому, що зняття санкцій з Росії можливе лише після повного виконання Мінських домовленостей.

Відтак питання лише у тому, чи готова Росія сплатити за вихід з ізоляції призначену Заходом ціну - лишити у спокої Україну.

Проте, додають міжнародники, Путін також ходить на перемовини не з пустими руками. В його обоймі є низка тліючих або заморожених конфліктів, які готові розгорітися за першим сигналом з Кремля. І з цією "валютою" на руках російський керівник може торгуватися.

Експерт-міжнародник Надія Коваль
Український інститут майбутнього
Надія Коваль, експерт Українського інституту майбутнього:

- Очевидно, що Путін серйозно активізувався на міжнародній арені. Особливо показовим є бажання якнайшвидше зустрітися з новообраним президентом Франції Макроном. У них доволі погані стосунки, якщо можна так сказати. По факту жодних стосунків ще не було, але численні скандали і хакерські атаки проти кампанії Макрона дуже загострили і погіршили його ставлення до Росії.

І на що може розраховувати Путін в своїй цій акції... наприкінці місяця вони разом з Макроном відкриватимуть якусь виставку...

Еммануель Макрон не є антиросійськи налаштованою людиною. Тобто у своїх виступах і в своїй програмі він наголошує, що виступає за нормалізацію стосунків з Росією, що працюватиме над зняттям санкцій, але за однієї умови - якщо будуть виконуватися Мінські домовленості, якщо буде дотримуватися міжнародне право тощо. Тому Макрон стверджує, що у разі вирішення конфлікту і нормалізації відносин він готовий разом з Німеччиною відновлювати посилену співпрацю з Росією.

Тому цей візит Путіна до Парижа можна трактувати як бажання якнайшвидше перейти до прагматичних відносин і побачити, що можна з цим зробити.

Серед політичного класу є певний кластер людей, які налаштовані на зміцнення співпраці з Росією, але рівень їхньої впливовості буде визначений в результаті парламентських виборів, які відбудуться у червні. Поки ж поточна політична ситуація у Франції є більш сприятливою для України, адже відверто проросійські кандидати на посаду президента програли. Єдине, що не треба цього абсолютизувати, адже переможці не є відвертими проукраїнськими політиками.

Експерт-міжнародник Микола Капітоненко
Facebook/Микола Капітоненко
Микола Капітоненко, експерт-міжнародник Інституту суспільно-економічних досліджень:

- Навряд чи зараз відбуваються якісь таємні домовленості, тому що Путіну поки що немає чого запропонувати. Путін постійно генерує якісь ідеї, але діапазон цих ідей дуже вузький, тобто є небагато поступок, на які він може піти.

Причому в Кремлі добре розуміють ситуацію, яка виникла навколо України. Участь у конфлікті у довгостроковому плані Росію лише послаблює, але все зроблено так, що вийти з цієї пастки так просто їм не вдасться. Вони постійно намагаються пробити міжнародну ізоляцію, зняти санкції, тощо. Але не можуть заплатити за це ту ціну, яку він них вимагатиме Захід.

Що стосується хронологічного збігу цих зустрічей, на мою думку, це більше пов'язано з фактором виборів. Не так давно Трамп став президентом і весь світ чекає сигналів, якою буде зовнішня політика США в цілому та зокрема стосовно Російської Федерації.

Макрон також щойно виграв вибори, і це певним чином змушує Францію переглянути або підтвердити свою участь у різних міжнародних форматах. А в Німеччині вибори будуть цього року. І в принципі Німеччина залишається важливою країною як для Європи, так і для Росії. Тому контакти Путіна з Меркель, або її наступником, залишаться тісними й активними. Німеччина - завжди була важливим партнером для Росії за будь-яких обставин.

Звичайно, зараз може складатися враження, що Росія виходить з міжнародної ізоляції. І така кількість контактів на найвищому рівні, якій бракує лише особистої зустрічі Путіна з Трампом, сигналізує про те, що міжнародна ізоляція Росії неповна і залишає відкритими канали спілкування. Але, власне, це те, про що західні держави постійно повторюють з початку кризи навколо України, що за будь-яких умов і за будь-яких санкцій вони намагатимуться зберігати відкритими канали спілкування з Росією, оскільки це важливо для міжнародної безпеки. Зараз це підтверджується. Тож нам не варто було розраховувати на те, що ніхто не спілкуватиметься з Путіним ні три роки тому, ні сьогодні.

Роман Безсмертний
УНІАН
Роман Безсмертний, колишній посол у Білорусі:

- Вихід з міжнародної ізоляції та економічної блокади для Путіна - це мрія, це план, це бажання, це солодкий сон, який йому сниться кожну ніч. Але його поведінка говорить про те, що санкції світу стосовно Росії будуть посилюватися. Економічна ситуація в Росії також буде поволі погіршуватися.

Відтак Кремль їздитиме світом, пробуватиме про щось домовитися, але буде вибудовувати дуже агресивну поведінку. Тобто Путін буде активізувати військові дії на Донбасі, у Нагорному Карабасі буде підривати Балкани, Придністров'я, Сирію, шукатиме точки напруження на Балтійському морі, у Білорусі тощо.

І ця агресія буде відповіддю на питання неприйняття світом сучасної агресивної поведінки Кремля по відношенню до України й інших сусідніх держав.

Думка про те, що Кремль зараз щось утне і надурить світ, на сьогодні вже неліквідна по тій простій причині, що за три останні роки світ прекрасно розумів, хто веде війну в українському Донбасі, хто воює в Сирії, хто весь час педалює тему на Балканах, хто не дає можливості Молдові йти разом з Європейським союзом, хто загострює ситуацію у Нагорному Карабасі, хто фактично по всьому периметру сьогодні проводить військові навчання, хто утримує режим Північної Кореї і багато інших подібних речей. Я думаю, що світ приходить і до розуміння того, хто стоїть за терористичними актами, які сьогодні відбуваються по всій Європі і по всьому світу.

Зараз, зважаючи на таку кількість зустрічей і контактів, може відбуватися м'яке коливання у відношенні світових лідерів до Путіна. Але поки що світ летить у прірву конфлікту, і виною цьому є поведінка кремлівського вождя.

Залиште свій коментар

Вибір редакції