Прем'єр Британії вибачився за "криваву неділю"

Через майже 40 років після трагедії в Північній Ірландії, коли британські солдати розстріляли мирну демонстрацію, Лондон приніс свої вибачення.

Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон офіційно оприлюднив результати розслідування подій кривавої неділі 1972 року, і приніс вибачення родичам жертв від імені держави.

Події, які залишилися в історії під назвою "кривава неділя", сталися в місті Лондондеррі у Північній Ірландії 30 січня 1972 року. Тоді британські десантники відкрили вогонь по учасниках маршу за права ірландців. Загинули 13 демонстрантів, 14 отримали поранення.

Через майже 40 років після трагедії влада Британії оприлюднила доповідь за підсумками розслідування тих подій. Дії британських солдатів визнали "такими, що не піддаються жодному виправданню". Солдати почали стріляти першими (без наказу і без попередження), а ніхто з їхніх жертв не був озброєний. Більш того, багато людей були вбиті та поранені, коли намагалися втекти від військових.

"Я глибоко жалкую про те, що сталося. Від імені уряду і від імені всієї країни", - зазначив Кемерон.

Доповідь прем'єр-міністра, який демонструвався в Лондондеррі наживо на встановлених на площі величезних екранах, була зустрінута радісними криками і оплесками присутніх.

Перший розгляд справи, проведений під головуванням лорда Уіджбері в 1972-му, тривав усього 11 тижнів. Тоді влада повністю виправдала військових, заявивши, що ті почали стріляти у відповідь на постріли з натовпу. Однак родичі загиблих і очевидці не погодилися з цими висновками.

Як показало нове розслідування, жоден із загиблих або постраждалих учасників демонстрації в Лондондеррі не тільки не був озброєний, але і в принципі не представляв небезпеки для військовослужбовців.

Нове розслідування обійшлося британській скарбниці в 195 млн фунтів, ставши найдорожчим в історії країни. Велося воно з січня 1998 року під головуванням лорда Севілла, який на той момент обіймав посаду лорда-судді.

В результаті була складена доповідь з 10 томів, що містять 5 тисяч сторінок.

Деякі родичі жертв "кривавої неділі" вважали, що в доповіді лорда Севілла буде розкрита роль, яку відіграли в подіях 1972 урядові та армійські чини. Проте розслідування не знайшло жодних ознак того, що дії військових були яким-небудь чином спровоковані "зверху", або того, що пізніше урядом або командуванням було вжито якихось заходів до приховування правди.

Читайте також:

7-річна британка шукала м'ячик і знайшла терориста, який готував бомбу

Розсекречені дані: російські ядерні бомбардувальники щомісяця вторгаються до Британії

У Північній Ірландії підірвали будинок британської контррозвідки

На британських полігонах в якості мішеней встановили мечеті

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: