Путін брязкає зброєю в Європі: всі зухвалі військові провокації Росії з 2014 року

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Путін брязкає зброєю в Європі: всі зухвалі військові провокації Росії з 2014 року

Росія неодноразово своїми діями загрожувала безпеці в Європі. / Reuters

Росія неодноразово своїми діями загрожувала безпеці в Європі. 

Росія ризикує дати поштовх для нової війни своїми діями у Європі, а також "балансуванням на межі" у відносинах із НАТО.

Британські експерти European Leadership Network проаналізували 39 суперечливих моментів за участі Росії за 2014 рік. Вони дійшли висновку, що Росія проводить військову ескалацію серйознішу від часів Холодної війни, пише The Independent. 

У висновках британські експерти резюмують, що РФ вчиняє "дуже тривожні" дії, порушуючи національний простір інших держав. 

У доповіді згадуються порушення національного повітряного простору, зіткнення в акваторії моря, сухопутні конфлікти. 

"Навіть якщо прямої військової конфронтації вдалося уникнути, існує високий ризик навмисної ескалації і небезпека втрати контроль над ситуацією", - вважають експерти. 

Події високого ризику 2015 року

27 лютого 2015 - Над Балтикою перехопили російський літак-розвідник. Увечері 25 лютого італійські винищувачі також піднімалися на перехоплення російських військово-транспортних літаків.
14 квітня 2015 - Британські винищувачі "Тайфуни" піднялися у повітря через російських "Ведмедів". Інцидент стався під час навчань НАТО. Поблизу британського повітряного простору були помічені два російські бомбардувальники.
19 травня 2015 - Російський літак знову кружляє біля кордонів Латвії. Іл-72 зафіксували патрульні літаки.
9 червня 2015 - Винищувачі НАТО помітили над Балтикою російський літак-розвідник. Іл-20 курсував у міжнародному повітряному просторі.
28 червня 2015 - Корвет і човен РФ "застукали" біля Латвії. Російські судна зафіксували на відстані 7-11 морських миль від територіальних вод Латвії
9 липня 2015 - Російський транспортний літак опинився у повітряному просторі Фінляндії. Після того у небо підняли винищувач ВПС Фінляндії.
27 липня 2015 - Біля узбережжя Швеції знайшли затонулий російський підводний човен. Оскільки люки зачинено, то експерти вважають, що епікаж загинув всередині човна після аварії. Консультанти із безпеки кажуть, що місія човна була секретною.
4 вересня 2015 - Біля берегів США помітили російський підводний човен. Субмарина РФ займалася розвідкою. Інцидент трапився біля бази ВМС США Кінгз Бей, де розміщуються шість підводних човнів класу "Огайо"
15 вересня 2015 - Російський літак порушив повітряний простір Японії. Винищувачі не встигли зблизитися з ним і визначити його тип. Японія звинуватила російську авіацію в порушенні повітряного простору.
29 жовтня 2015- США підняли у повітря чотири винищувачі через російські бомбардувальники. Повідомляється, що інцидент стався 27 жовтня в нейтральних водах у корейського узбережжя.
20 листопада 2015 - Британія підняла у повітря винищувачі через два російські бомбардувальники. Російські бомбардувальники опинилися у небі над Атлантикою. 
23 листопада 2015- Британія із союзниками шукає російський підводний човен. Як повідомляли ЗМІ, підводний човен міг шпигувати за військовою базою у Шотландії.

Події високого ризику 2014 року

- 3 березня 2014 ледве розминулися пасажирський літак  SAS, який належав мультинаціональному повітряному перевізнику одразу трьох країн - Швеції, Данії і Норвегії - і російський розвідувальний літак. Зіткнення уникнули лише завдяки хорошій видимості. На борту пасажирського літака були 132 пасажири, які летіли в Рим.
- 5 вересня 2014 співробітник поліції безпеки Естонії Естон Кохвер був викрадений російськими агентами в Естонії і доставлений до Москви. Росія звинуватила його у шпигунстві і контрабанді. Інцидент трапився одразу після візиту Обами в країну і його слів про гарантії безпеки в країнах Балтії.
- Протягом 10 днів, 17-27 жовтня 2014 року, поблизу в територіальних водах Швеції "заблукав" російський підводний човен. Тоді верховний командувач генерал Сверкер Горансон підкреслив, що "Швеція готова використовувати військову силу, щоб вивести судно на поверхню, якщо це необхідно". Росія відкинула усі обвинувачення і спробувала висміяти шведські проблеми. 

Серйозні інциденти з  можливою ескалацією 2014 року

- 12 квітня 2014 російський військовий літак здійснив 12 кружлянь над американським військовим кораблем у Чорному морі. Така агресивна поведінка могла призвести до атаки самооборони з боку капітана судна.
- 23 квітня 2014 року російський винищувач провів дуже загрозливі маневри у безпосередній близькості від американського літака-розвідника в Охотському морі. Ці маневри продемонстрували, що російський літак був озброєний і готовий до атаки.
- у червні 2014 озброєний російський літак наблизився до густонаселеного данського острова Борнхольм, усіми своїми діями моделюючи атаку. Датська розвідка описала інцидент як такий, що "мав наступальний характер".
- 16 липня 2014 озброєний російський літак перехопили в міжнародному повітряному просторі поблизу Латвії. Він пролетів за 10 метрів від шведського літака.
- 18 липня 2014 американський літак спостереження перехопив дані про російських винищувачів поблизу Швеції. Їхні маневри пройшли без погодження Швеції.
- на початку вересня 2014 російські стратегічні бомбардувальники поблизу Канади відточували ракетні удари. Російські літаки не перетнули повітряний простір Канади, але це був провокаційний крок на фоні саміту НАТО у той час.
- 7 вересня 2014 року фрегат Канади помітив російський винищувач лише за 300 метрів від корабля в акваторії Чорного моря. Канадське судно не вжило жодних заходів, адже літак був озброєний. Цей інцидент збігся із агресивними навчальними заходами ВМФ РФ біля Севастополя.
- 17 вересня 2014 року два російські військові літаки вторглися у шведський повітряний простір на південь від острова Еланд. Російський Су-24 навмисне порушив повітряний простір країни. можливо, для перевірки системи ППО, яку посилили після попередніх інцидентів. Міністр закордонних справ Швеції назвав інцидент як "найсерйозніше повітряне вторгнення" за останні роки.
- 19 вересня 2014 російські офіцери затримали литовське судно в міжнародних водах Баренцева моря, згодом відбуксировали його в Мурманськ. Це спроба залякати країни Балтії, вважають експерти.
- 3 жовтня 2014 російський винищувач летів "за  декілька метрів" від шведського літака спостереження в Балтійському морі.
-29-30 жовтня 2014 Росія провела великі навчання військової авіації в Північному морі, Чорному та Балтійському морях. Усе це відбувалося в міжнародному повітряному просторі, а маневри були дуже агресивними. 

Двозначні інциденти 2014 року

- 10 квітня 2014 року два російські кораблі увійшли в морську економічну зону Литви, у результаті чого відбулися серйозні порушення в доставці товарів. 
- 20 квітня 2014 Російський розвідувальний літак спостерігав за шведськими військовими об'єктами. Незрозуміло, чи була шведська відповідь.
- 23 квітня 2014 року - російський літак порушив голландський повітряний простір і був перехоплений винищувачами. 
- 24 квітня - російські літаки були перехоплені у міжнародному повітряному просторі над Північним морем.
- 28 квітня 2014 року - НАТО підняло в повітря винищувачі для перехоплення російських літаків у міжнародному повітряному просторі поблизу країн Балтії. 
- 9 травня 2014 року - російський літак скоротив відстань до 50 миль від берегів Каліфорнії. Це найближчий такий доліт військової авіації з часів Холодної війни. 
- 18 травня 2014 року - у Балтійському морі перехопили російський вертоліт і помітили корвет. 
- наприкінці травня російські розвідувальні літаки зробили декілкьа вилазок до США і Канади, аби оцінити нові системи ППО.
- 12 червня - винищувачі НАТО перехопили російський військовий літак у міжнародному повітряному просторі поблизу Латвії. 
- 19 червня 2014 року - британський фрегат був відправлений для дослідження російського корвета в міжнародних водах поблизу Данії. 
- з 21 травня до 13 серпня 2014 року зафіксували кілька порушень повітряного простору Естонії російськими бомбардувальниками. 
- 1 серпня - польські винищувачі повітряної місії НАТО перехопили російський винищувач у повітряному просторі Естонії.
- наприкінці серпня 2014 - порушення фінського повітряного простору. Фінляндія пообіцяла рішуче реагувати на схожі інциденти у майбутньому. 
- 11 вересня 2014 - канадські винищувачі перехопили російський бомбардувальник у міжнародному повітряному просторі. 
- 17-18 вересня 2014 року - російські бомбардувальники зафіксували біля берегів Аляски. Російські літаки були перехоплені американськими і канадськими винищувачами. Ці інциденти збігаються з відвідуванням президента Петра Порошенка Оттави та Вашингтона.
- 19 вересня 2014 року - російський літак "засікли" у повітряному просторі над Північним морем.
- 29 вересня 2014 - Латвія помітила російський військовий корабель за 14 миль від своїх територіальних вод. Крім того, російські літаки і військові кораблі були виявлені 173 раз біля кордонів Латвії у вересні.
- 20 жовтня 2014 року - поблизу країн Балтії перехопили російські розвідувальні Іл-20.
-21 жовтня 2014 - усе ті ж Іл-20 вторглися в повітряний простір Естонії поблизу острова Саарема. Інцидент тривав приблизно хвилину. 
- 31 жовтня 2014 - ВПС перехопили російські військові літаки, які наближалися до повітряного простору Великобританії. 

 

 

Наступна публікація