"Путін вручає Сашкові орден і тисне руку": Bellingcat опублікував повне досьє другого отруйника Скрипаля

Bellingcat ідентифікували справжню особу співробітника ГРУ "Олександра Петрова".

Журналісти Bellingcat та The Insider представили повну доповідь щодо ідентифікації другого отруйника екс-шпигуна ГРУ Сергія Скрипаля. Зі своїм матеріалом вони виступили у британському парламенті, під час якого розповіли, як відбувався процес ідентифікації та збору доказів.

Росіянин на ім’я Олександр Петров виявився уродженцем Архангельської області та військовим лікарем та співробітником ГРУ Олександром Мішкіним. Більшість односельчан впізнали його та розповіли ключові деталі біографії ГРУвця.

Хто такий Олександр Мішкін

Олександр Мішкін народився 13 липня 1979 року у селі Лойга Архангельської області. Лойга, у якому проживає близько тисячі осіб, розташована у настільки "глухому" місці, що туди навіть неможливо дістатися автомобілем. Лише залізницею або взимку завдяки дорогам-зимникам. Найближче місто до Лойги – Котлас, яке і вказане у фальшивому паспорті Мішкіна на ім’я Олександра Петрова. Замість тротуарів в Лойзі - дерев'яні гатки, найпопулярніша техніка - всюдихід.

Село Лойга, де жив Мішкін
Bellingcat

Більшість своїх шкільних років Мішкін жив у селі зі своєю бабусею – Ніною Федорівною. У селі її всі люблять, адже вона є лікарем за освітою, та й заснувала у селі місцевий медпункт. За словами односельчан, вона ніколи не відмовляла пацієнтам, завжди ставилася до них доброзичливо і дуже пишалась своїм внуком Олександром. Від кінця 90-х років Ніна Федорівна на пенсії, днями їй виповнилось 90 років.

"Найпершим з ювілеєм Ніну Федорівну привітав онук. Вона всім розповідала про це, вона дуже пишається Сашком", - розповіла знайома бабусі.

Із самою Ніною Федорівною журналістам поспілкуватись не вдалося, за їхніми даними, всього за кілька днів до візиту вона виїхала із села.

Мішкін народився у сім’ї молодшого сина Ніни Федорівни Євгена та його дружини Тетяни. Разом із сестрою Ольгою вони ходили у місцевий дитячий садок, а згодом і школу.

"Так, це Саша. Ми жили поруч, Саша завжди грав разом з моїми дітьми. Після того як він поїхав вчитися і повертався відвідати бабусю, завжди заходив до нас. До бабусі він дуже прив'язаний, вони були як мати і син", - каже одна з сусідок Ніни Федорівни, побачивши фотографію "Олександра Петрова" з системи "Російський паспорт".

Інша односельчанка також підтверджує, що на інтерв’ю з Russia Today приходив саме Олександр Мішкін. Знайомі Ніни Федорівни вважають, що Олександр продовжує сімейну традицію та служить військовим лікарем у Мурманську. Про те, що він отримав героя Росії, у Лойзі знають майже всі.

"У Ніни Федорівни є фотографія, на якій Путін вручає Сашкові орден і тисне руку. Вона нею дуже пишається, але показує не всім і ніколи не дає в руки. Якось раз, коли він приїхав, я запитала, яка у нього спеціальність. Саша сказав, що я такої спеціальності не знаю. Я сама медик, але коли він назвав її, я дійсно не знала і навіть не змогла запам'ятати. Він пояснив, що це якось пов'язано з підводними човнами", - розповідає ще одна знайома Ніни Федорівни.

Мішкін отримав це звання у другій половині 2014 року. У селі не знають, за що саме він його отримав, однак подейкують "або за Крим, або за Януковича". І полковник Анатолій Чепіга, з яким Мішкін був у Солсбері, і сам Мішкін до отримання нагород проживали в корпоративних квартирах, однак після цього переїхали до власних апартаментів ціною від 350 до 500 тисяч євро в Москві. Журналісти вважають, що ці квартири були приємним додатком до нагороди. Точне звання Мішкіна встановити не вдалося, однак враховуючи, що з військової академії він випустився у 2003 році у званні старшого лейтентанта і з того часу минуло 15 років, нині він може бути підполковником або і полковником.

У 1995 році Мішкін переїхав до Петербургу та вступив (можливо у 1997 році) в Військово-медичну академію імені Кірова, де навчався на 4 факультеті, який готує лікарів для військово-морського флоту. Мішкін спеціалізувався на гіпербаричній медицині, яка стосувалась дій під водою. За даними журналістів, Мішкін закінчив академію у 2003 році. Вони зателефонували сотням випускників Олександра, і його впізнали лише двоє, які навіть не навчались з ним на одному курсі. Більшість відповідали: "з нами він точно не навчався". Цю похибку згодом пояснив на умовах анонімності один із випускників – кілька тижнів російські спецслужби обдзвонювали випускників академії та забороняли розголошувати інформацію про Мішкіна.

Діяльність в ГРУ

Точної дати, коли Мішкіна взяли на роботу до ГРУ, невідомо. Це сталося у період між 2007 та 2010 роках, коли він переїхав до Москви та отримав паспорт на ім’я Олександра Петрова. На відміну від Чепіги, Мішкін зберіг у своєму новому паспорті низку справжніх даних, зокрема дату народження, по-батькові та приблизне місце народження. За адресою його паспорта проживає зовсім інша людина, яка, найімовірніше, і не знає про його існування. Справжній Мішкін проживає у Москві разом із дружиною та двома дочками.

До початку вересня 2014 року місцем проживання Мішкіна було вказано Хорошівське шосе 76Б, де розташована штаб-квартира ГРУ. Це означає, що справжня його адреса була засекречена. У період від 2010-2013 року Мішкін за паспортом Петрова кілька разів бував в Україні (востаннє взимку 2013 року), звідки також їздив до невизнаного Придністров’я.

Як журналістам вдалося ідентифікувати Мішкіна

Коли журналісти розпочали процес ідентифікації, вони мали лише дані паспорта на ім’я Олександра Петрова, які цілком могли бути фальшивими. Однак джерела британських ЗМІ повідомляли, що ім’я Олександр могло бути справжнім. Це наводило на думку, що й деякі інші дані теж могли бути справжніми.

Журналісти виявили неймовірну кількість росіян на ім’я Олександр Євгенійович із датою народження 13 липня 1979 року. Тоді вони припустили, що місце видачі фальшивого паспорта (Санкт-Петербург) теж може бути справжнім. У базі даних у Петербурзі проживав лише один Олександр Євгенійович 13 липня 1979 року народження – на прізвище Мішкін за адресою Академіка Лебєдєва,12.

адреса Мішкіна у Санкт-Петербурзі
Bellingcat

У базі даних був і домашній номер телефону, за яким було зареєстровано ще семеро осіб. Це говорило про те, що квартира була комунальною. Більшість її мешканців були у віці від 18 до 24 років, що дозволило припустити, що це були студенти. Крім цього, будівля Військово-медичної академії фактично була навпроти.

розташування Військово-морської академії
Bellingcat

На сторінках соцмереж двох із семи зареєстрованих разом з Мішкіним осіб вказується, що вони є випускниками цієї академії. Це дозволило припустити, що і сам Мішкін теж навчався у Військово-морській академії.

Згодом журналісти почали шукати дані на ім’я Олександра Євгенійовича Мішкіна у Москві та знайшли там номер мобільного телефону. На цей номер виявився зареєстрований автомобіль Volvo XC90. Історія реєстрації цього автомобіля вказує, що спочатку він був зареєстрований у Петербурзі, а від 2013 року – у Москві на людину, яка проживала на Хорошівському шосе, де зазначалась адреса Олександра Петрова – фальшивого паспорта Мішкіна. Крім цього збіглася і дата народження власника автомобіля – 13 липня 1979 року народження.

реєстрація автомобіля Мішкіна
Bellingcat

Після всіх цих досліджень журналісти мали цілковиту впевненість у тому, що Олександр Мішкін - справжнє ім’я того Олександра Петрова, якого показували британські правоохоронці.

Однак ключовим доказом стало відскановане зображення справжнього паспорта Мішкіна, яке журналістам надало анонімне джерело. Дані цього паспорта збігались із низкою даних фальшивого паспорта на ім’я Петрова, а також дуже схожою фотографією. Для незалежної перевірки журналісти направили дві фотографії Мішкіна (зі старого паспорта та фальшивого) експерту в галузі візуальних обчислень (visual computing) і симуляції зміни віку, професору Югейлу з Університета Бредфорда. За результатами його аналізу ці фото мають збіг на 90% з урахуванням 15-річних змін.

аналіз паспортів Мішкіна
Bellingcat

Після цього журналісти вирушили до села Лойга, яке було вказане у справжньому паспорті Мішкіна, де і отримали величезну кількість даних про нього, які були вказані напередодні.

ВідеоРозслідувачі Bellingcat ідентифікували другого отруювача Скрипалів

Чоловік, який у Британії використовував паспорт на ім'я Олександра Петрова, за даними журналістів, носить ім'я Олександр Мішкін. За фахом він військовий лікар і вже не один рік працює на службі в ГРУ. Чоловік також відвідував Україну під час Революції Гідності та самопроголошену Придністровську республіку. До Британії Петров-Мішкін завітав навесні в компанії колеги з ГРУ Анатолія Чепіги, який використовував паспорт на ім'я Руслана Боширова, і в містечку Солсбері спробував отруїти колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію.

Розслідувачі Bellingcat ідентифікували другого отруювача Скрипалів

Залиште свій коментар

Вибір редакції