Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Радіаційні таємниці. Лікарі розповіли, як до них привезли постраждалих після вибуху на полігоні в Росії

Влада РФ досі намагається тримати все в таємниці й запевняє, що радіації немає.

Вибух 8 серпня на військовій базі в морі поблизу села Ньонокса біля Севередвінська в Архангельській області Росії досі оповитий таємницями, хоча постійно з'являються якісь подробиці. Влада продовжує запевняти, що ситуація під контролем, радіації немає. Хоча й вимкнули частину приладів для вимірювання та передавання інформації про радіацію міжнародній організації – мовляв, проблеми зі зв'язком та інтернетом.

"Новая газета" розпитала медиків Архангельської лікарні, в яку після вибуху привезли трьох постраждалих. Лікарів про радіацію спочатку взагалі не попередили. Про це раніше писало і видання The Moscow Times.

Під час вибуху загинули п'ятеро працівників держкорпорації "Росатом" та два представники Міноборони РФ. Вижили спочатку шестеро. Їх доправили до двох клінік в Архангельську – обласної лікарні та Центру ім. Н.А. Семашко.

"Там (у Центрі) є радіоізотопна лабораторія. Їм надходила досить суперечлива інформація, однак у них було все необхідне для роботи з такими пацієнтами. Так як там є датчики альфа-, бета-, гамма-випромінювання, то лікарі одразу визначили дози радіації у пацієнтів і виконали дезактивацію. Потім повторно заміряли дозу випромінювання, повторно виконали дезактивацію. Самі лікарі весь цей час були в костюмах хімзахисту, в респіраторах, тобто можна сказати з упевненістю, що єдина установа, яка спрацювала в цій ситуації професійно, - це Центр ім. Н.А. Семашко. Вони взаємодіють з радіоактивними речовинами щодня. В обласній лікарні знали, що стався вибух на військовому полігоні, а більше нічого не знали", - розповіло джерело в клініці.

До Архангельської обласної лікарні трьох пацієнтів привезли 8 серпня о 16:35. Інформації про їхній стан та небезпеку не було. Тож їх спочатку обстежили в приймальному відділенні. Потім їх повезли до операційних. Уже згодом дізналися про радіацію (до лікарні потрапив цезій-137 - радіоактивний ізотоп, що є побічним продуктом ядерного розпаду урану-235; його доза становила 22 тис. мікрочастинок на 1 кв. см, але виявлено це було тільки через годину після приїзду постраждалих), тож довелося проводити дезактивацію приміщень.

"За цей час вони встигли обстежитися, побувати на комп'ютерній томографії, були перевезені в операційний блок, були задіяні три операційні, згодом, коли прибули дозиметристи і було виявлено, що вони носії бета-випромінювання, їх перевели назад до приймального відділення. Там уже силами лікарів, медичних сестер і медсестер проводилася дезактивація мильними розчинами. Для захисту у них були тільки звичайні пов'язки", - розповідає співрозмовник "Нової газети".

За його словами, в цій ситуації були задіяні 57 осіб, при тому, що звичайна зміна - 15-20 осіб. Тобто більшість людей або добровільно, або на вимогу керівництва залишилися працювати понаднормово.

"Ніхто не відмовився, навіть уже знаючи, що це радіоактивні постраждалі", - говорить він, відзначаючи, що деякі колеги скаржилися на поколювання в ділянці обличчя і рук.

Трьом пацієнтам зробили операції в лікарні. У ніч проти 9 серпня до Архангельська за ними прилетіли фахівці з Державного медичного центру ім. А.І. Бурназян, аби забрати їх на лікування до Москви.

"Двоє постраждалих з трьох не доїхали до аеропорту і померли, але їхні тіла також були доставлені до Центру Бурназян. Доза радіації була дуже великою, картина променевої хвороби розвивалася по годинах".

На території лікарні провели дезактивацію. Зокрема, військові викосили всю траву навколо медичного закладу, була проведена дезактивація приймального відділення, операційних.

"Плюс там дуже "фонила" ванна, військові її просто демонтували і відвезли з собою на КамАЗі", - говорить джерело в клініці.

10 і 12 серпня в Архангельській обласній лікарні провели дозиметричний контроль – доз радіації не виявили.

Водночас спецслужби вилучили з лікарні всі журнали, електронну документацію, а з лікарів, медсестер і санітарок взяли підписки про нерозголошення обставин надання допомоги.

"Вони не розуміють, що не є носіями державної таємниці, не знають кордонів держтаємниці, їх це лякає", - зазначив один з медиків.

Лікарі нарікають, що їм вчасно не повідомили про радіацію. Зокрема, не було даних від Автоматичної системи контролю радіаційної обстановки - спрацювало лише шість детекторів з восьми. Згідно з даними Росгідромету, радіаційний фон у Северодвінську протягом кількох годин після вибуху ядерного пристрою перевищував норму в 4-16 разів. Місцева влада спочатку повідомила про це на своєму сайті, а потім видалили повідомлення.

Крім того, у відсутності якісної комунікації між усіма учасниками ліквідації наслідків вибуху лікарі звинувачують міністра охорони здоров'я Архангельської області Антона Карпунова, який перебував у відпустці в Криму і здійснював керівництво в критичній ситуації по телефону, не знаючи деталей. Також заважало розумно діяти й мовчання військових, які не готові були визнавати наявність радіації в Северодвінську.

Відео Чотири російські станції моніторингу радіації перестали працювати після вибуху в Архангельській області

Офіційно це пояснюють технічним збоєм. Утім на Заході підозрюють, що росіяни намагаються щось приховати. Раніше ці станції збирали дані про радіацію та ділилися із організацією договору про заборону ядерних випробувань. Наразі заміри не передають станції на Чукотці, Алтаї, у Дубні та Кірові.  

Чотири російські станції моніторингу радіації перестали працювати після вибуху в Архангельській області

"Нова газета" пише, що на полігоні в Ньоноксі в момент випробувань був присутній заступник міністра оборони РФ Павло Попов.

"Він був попереджений, що там небезпечно, тому не був на платформі, зрозуміло, а поруч", - говорить джерело, знайоме з ситуацією.

Після події в обласній лікарні 21 особу доправили на обстеження до Москви в Центр Бурназян. За словами трьох джерел The Moscow Times, у одного з медиків в м'язовій тканині виявили цезій-137. Співрозмовник "Нової газети" підтвердив цю інформацію і уточнив, що через це було зупинене транспортування медиків, хоча туди збиралися направити ще близько 40 осіб.

19 серпня з'явилося відео, імовірно зняте на зустрічі військового, чиє ім'я невідоме, з жителями архангельського селища Ньонокса, на якій обговорювалися наслідки після вибуху на полігоні. Військовослужбовець сказав, що радіоактивне зараження отримали лише ті, хто перебував у безпосередній близькості від двигуна. За його словами, загиблі фахівці отримали травми, несумісні з життям. З постраждалими спочатку провели процедуру очищення від радіації, а потім доставили до "спеціалізованої лікарні "Росатома".

Військовий порадив місцевим жителям не наближатися до берега Білого моря, бо туди прибило один з понтонів, який використовувався під час випробувань, і контейнер з "тросами, ланцюгами і приладами". За його словами, випробування ракетного двигуна, на якому стався вибух, відбувалися і раніше. "Випробування були задовго до цього. Ви про це нічого не знали", - заявив він.

"Нова газета" направила запити в Міноборони РФ, МНС Росії і Службу порятунку ім. І.А. Поліванова, щоб уточнити обставини радіаційного ураження приміщень і співробітників Архангельської обласної лікарні. Відповіло поки що лише МНС – щоправда, відповідей по суті не дало, зазначивши, що "перевищення природного радіаційного фону в Архангельській області не спостерігається".

8 серпня на території полігону в Архангельській області Росії прогримів вибух, в результаті події загинули щонайменше сім осіб, а незабаром у регіоні помітили підвищений радіоактивний фон. 10 серпня в "Росатомі" повідомили, що вибухнула реактивна рухова установка, і згодом визнали, що трагедія сталася під час випробування нового "спецвиробу".

Версії того, що сталося різняться. Втім, президент США Дональд Трамп, низка експертів, а також представники провідних західних ЗМІ дотримуються думки, що трагедія пов'язана з "Буревісником" – новою ракетою з ядерним реактором.

Пресслужба Росгідромету за результатами дослідження стану радіаційного фону в Северодвінську в день вибуху повідомила, що доза гамма-випромінювання була перевищена у 4-16 разів. При цьому Норвегія виявила крихітні кількості радіоактивного йоду на кордоні з РФ через кілька днів після вибуху на полігоні.

Лікарів Архангельської обласної лікарні в Росії не попередили, що після вибуху ракети в Северодвінську до них відправили заражених радіацією пацієнтів. У одного з медиків після обстеження в Москві виявили в м'язовій тканині радіоактивний ізотоп цезій-137.

В Організації договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯИ) опублікували анімовану мапу з вірогідним розльотом радіонуклідів  вона, зокрема, зачепила територію України. 

Відео Рівень радіації після вибуху на військовому полігоні в Росії перевищив норму у 20 разів

Двоє людей загинули, ще 15 поранені. "Грінпіс" заявляє про підвищення радіаційного фону в 20 разів, у Міноборони запевняють, що усе в межах норми. Частину Білого моря перекрили для цивільних кораблів, місцеві жителі певні, що до водойми потрапило щось небезпечне.  

Рівень радіації після вибуху на військовому полігоні в Росії перевищив норму у 20 разів

 

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції