Радянським "ядерним" шпигуном в Лондоні виявився австрійський фізик

У 1948 році, запідозривши, що незабаром він може бути розкритий, Броду повернувся до Австрії, де до кінця життя працював у Віденському університеті.

Автори книги, яка виходить у Сполученому Королівстві в липні, стверджують, що дізналися ім'я радянського шпигуна у Великобританії, який протягом декількох років передавав СРСР інформацію про ядерну програму Лондона. Це Енгельберт Брода, австрійський фізик, що працював в Кавендішській лабораторії в Кембріджі, де в роки Другої світової війни проводилися дослідження по проектах, пов'язаних з ядерною зброєю.

Один з авторів книги "Шпигуни: зліт і падіння КДБ в Америці" – Олександр Васильєв, колишній радянський журналіст, протягом 1990-х отримав короткочасний доступ до секретних архівів радянської служби держбезпеки. Він зробив необхідні виписки, після чого емігрував. У книзі цитуються документи КДБ, у тому числі телеграма з Лондона, що оповіщає Москву про вербування нового агента.

Броду приїхав до Великобританії в 1938 році, після анексії Австрії Німеччиною. Він повідомив місцеві власті, що є студентом-фізиком і збирається продовжувати навчання в Брістоле. Насправді, швидше за все, він біг від переслідування нацистськими властями, які двічі заарештовували його в Берліні; судячи з усього, він вже там налагодив контакти з СРСР.

Мі-5 стежила за Бродой, прослухувала його телефонні розмови, проте не змогла довести його зв'язок з комуністами. У 1941 році австрійцеві запропонували роботу в Кембріджі. Незабаром він дістав доступ до ядерних секретів не лише Великобританії, але і США, а менш ніж через рік після початку роботи Броду, якому в КДБ дали кодове ім'я "Ерік", передав першу порцію інформації до Москви.

За свою роботу Броду грошей не просив. У 1942-45 роках "Ерік" тричі в тиждень їздив до Лондона. Коли він хотів дати знати агентові КДБ, що готовий з ним зустрітися, він робив відмітку в телефонній книзі, лежачій в суспільній телефонній будці. Серед документів, які йому удалося передати, – фотокопія паперів з проекту" "Манхеттенського, ядерної програми США.

У 1948 році, запідозривши, що незабаром він може бути розкритий, Броду повернувся до Австрії, де до кінця життя працював у Віденському університеті. За даними The Daily Telegraph, шпигунська діяльність Броди допомогла Радянському Союзу провести свої ядерні випробування в 1949 році, через декілька років після перших американських випробувань.

Читайте також:

Переслідувач Че Гевари відсудив в уряду Куби 1,2 млрд доларів

Пентагон створює програму наступальних кібервійн

Інтерпол шукає сім'ю, якій банк випадково перерахував 6 млн дол

У США засудили агента спецслужб Венесуели

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: