Ракетний договір між США та Росією припинив дію. Які ракети були заборонені понад 30 років

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Договір був укладений між СРСР та США 7 грудня 1987 року.

2 серпня 2019-го припинив дію Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД), укладений між США і СРСР під час візиту Михайла Горбачова до Вашингтона 1987 року. Він передбачав ліквідацію ракет наземного базування і розглядався як важливий крок до завершення "холодної війни" і роззброєння.

Договір набув чинності 1 червня 1988 роки після обміну ратифікаційними грамотами під час візиту Рональда Рейгана в Москву (29 травня – 2 червня). 1992 року в зв'язку з розпадом СРСР документ набув багатостороннього характеру – його учасниками, крім США й Росії, стали Білорусія, Казахстан та Україна.

ДРСМД став першим в історії документом про ліквідацію цілого класу озброєнь. Його учасники зобов'язалися знищити всі балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) і малої (від 500 до 1000 км) дальності. Термін ліквідації РМД – 1,5 року, РСД – три роки. Які ракети підпадали під ліквідацію – дивіться далі в інфографіці:

Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. Інфографіка

СРСР знищив балістичні ракети комплексів "Темп- С" і "Ока", а також "Піонер", застарілі Р-12, Р-14 і новітні крилаті ракети РК-55 "Рельєф". США ліквідували балістичні ракети MGM-31A Pershing IA, MGM-31C Pershing-2 і крилаті BGM-109G Gryphon. Згідно з угодою, також були знищені пускові установки, стартові споруди, допоміжне обладнання та інша техніка на 117 радянських об'єктах на території СРСР, НДР і Чехословаччини, а також на 32 американських об'єктах у США, Великій Британії, ФРН, Бельгії та Нідерландах. До червня 1991 року Договір був виконаний повністю.

Від 2 лютого 2019 року США оголосили про рішення призупинити участь у ДРСМД. Цьому передувало звинувачення Росії в порушенні договору, оскільки остання, за словами представників американського Держдепу, розробляє крилаті ракети наземного базування середнього радіусу дії. І це прямо порушує договір. НАТО неодноразово закликав Росію зберегти його, почавши дотримуватися його умов, інакше у Брюсселі будуть розглядати шляхи зміцнення оборони проти загрози нових російських ракетних систем. Відновити дію договору може тільки президент.

ВідеоНовий ракетний договір між ядерними державами пропонують у Німеччині

У Москві заявили, що це сталося за ініціативою американської сторони. Тоді, як у Вашингтоні і у НАТО провину покладають на Росію. В Альянсі заявили - повністю підтримують американське рішення, і обіцяють відповідальну реакцію на ризики, пов'язані з російською ракетою 9М729 . Саме її використання, на думку Вашингтона і НАТО, порушувало умови підписаної у 1987 році угоди.  

Новий ракетний договір між ядерними державами пропонують у Німеччині

Залиште свій коментар

Вибір редакції