Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Річниця атак 11 вересня: терористи занурюють світ у темряву страху, придумуючи нові види нападів

Терористи на крок попереду йдуть за спецслужби, держави та професіоналів.

Світ згадує жертв терористичної атаки на Сполучені Штати Америки 11 вересня 2001 року.

Після кривавих подій хвиля тероризму дедалі більше заливає планету, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Лише останнім часом напади сталися у США, Великобританії, Франції, Бельгії, Тунісі, Єгипті та Туреччині. Проте за 15 років після "чорної осені" в Штатах технології й творча уява терористів пішли далі. Наразі їхнею зброєю стають дитячі іграшки і запальнички.

У 2001 році керований терористами літак врізався у західне крило Пентагону. Місця, де загинули 53 пасажири та члени екіпажу, 189 співробітників міністерства оборони та шестеро терористів, вже не видно. Ремонт будівлі закінчили доволі швидко і різниці в кольорі каміння вже не видно ані здалеку, ані зблизька.Утім цю різницю шкірою відчувають давнішні співробітники Пентагону. Вони зі своїм болем майже насамоті. Коли справа заходить про чорний вересень 2001 року, уява одразу малює палаючі башти-близнюки, але Пентагон згадують найменше. Будинок, який від моменту заснування вважався символом військової міці, найкращою адміністративною спорудою і, врешті решт, це штаб-квартира найпотужнішої армії світу - зазнав удару не тільки по самій будівлі, співробітниках, славнозвісній безпеці, а й репутації.

Тепер тут меморіал і завжди підсвічений американський прапор. Пасажирів літака розсадили за роками народження - від найстарших до найменших, тепер вони назавжди на землі.

В самій же будівлі Пентагону його керманич, Еш Картер, і президент Барак Обама проводили закриту для преси зустріч з родичами загиблих. "Багато змінилося за ці 15 років. Ми дали добрячого прочухана лідерам Аль-Каїди, які атакували нас 11 вересня. Ми відновили справедливість щодо Осами бен Ладена. Ми укріпили нашу внутрішню безпеку, зупинили інші атаки. Водночас, терористична загроза зберігається, тому ми даватимемо відсіч терористам з Аль-Каїди та ІДІЛ. Ми знищимо їх", - запевнив Барак Обама.

Як відомо, 15 років тому, у відповідь на удари терористів, США розпочали військову операцію в Афганістані, але щоб упіймати Бен-Ладена Америці довелось витратити 10 років. Саме Обама став тим президентом, який віддав наказ спецзагону на ліквідацію ворога №1. Розшукали його в Пакистані. Від нього не залишили навіть попелу, адже розвіяли рештки над океаном.

Наразі постає нове питання: як якась терористична група може так довго протистояти супердержаві. Це запитання стало предметом особливого вичення, під час якого враження, що воювали з якимись фанатиками, дикунами зникло безслідно. "Основним ядром була маленька група людей: дуже компетентних, розумних. У них був доступ до безлічі ресурсів новітніх технологій. Це були дуже і дуже непересічні особистості, в яких було багато часу і творчої уяви для того, щоб планувати нові і нові злочини", - вважає експерт Атлантичної ради Джон Воттс.
Звичайна вантажівка у французькі Ніцці є яскравим прикладом нової тактики злочинців. Один терорист за кермом вбив 86 людей і більше 300 осіб поранив.

"Те, що найбільше турбує фахівців останнім часом, це збільшення використання дронів - як цивільних, так і звичайних дитячих забавок, які можна купити на Amazon або в будь-якому іншому іграшковому магазині. Вони можуть віднести ручну гранату, вибухівку на певну позицію або об'єкт", - зазначив Воттс.

Через міркування безпеки, запускати дрони у Вашингтоні заборонено через неможливість проконтролювати ці пристрої. Числені американські торговельні гіганти не можуть запустити дронову доставку, але загрозу становлять не тільки вони. Засобом терористів можуть стать звичайні сірники або запальнички. "Це абсолютно реально - у вигляді лісові пожежі. Наприклад, для густонаселеної Каліфорнії, де найменший підпал перетворюєтьс у велетенську пожежу. Для терористів це безпечно, а наслідки матиме гігантські. Щоправда, психологічно вплив значно менший за бомбу", - розповів Джон Воттс.

Саме тому уряд, аналітики, і військові тепер мають обдумувати найбрутальніші варіанти терористичних атак. Потрібно залучати до співпраці сценаристів, голівудських режисерів, бо в них, як в нікого є багато ідей того, як конфлікти можуть виглядати у майбутньому. Стрічки про зомбі мають доволі реалістичний погляд на те, як можуть виглядати наслідки пандемій різних захворювань.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що умови та засоби боротьби з тероризмом сильно змінилися за останні 15 років - від аеропортової безпеки до технологій відстежування злочинців. Постійною залишилася лише послідовність: терористи все ще на крок попереду урядів і правоохоронців, бо мають час і натхнення придумувати нові жахи. Попри це, ставлення людей до терористів та їхніх дій теж змінилося: це може статися з кожним, світ більше не є безпечним. Проте, в ньому все ще є місце людській увазі, пильності і доброті. Тому американський вислів "бачиш щось - скажи комусь" стосується кожного і в Європі, і в Азії, і в Україні.

Наталка Пісня.

Залиште свій коментар

Вибір редакції