Росія повторює помилки Чорнобиля. Що світові ЗМІ пишуть про вибух ракети в Архангельскій області
tsn.ua
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 44163

Унаслідок таємничого вибуху ракети загинуло щонайменше 7 осіб. Чому відбувся вибух - досі достеменно невідомо.

8 серпня на території полігона в Архангельській області Росії пролунав вибух. Унаслідок нього загинуло щонайменше п'ятеро осіб, а невдовзі у регіоні помітили підвищений радіоактивний фон. 10 серпня у "Росатомі" повідомили, що вибухнула реактивна рухова установка, і згодом визнали, що трагедія відбулася "під час випробування нового спецвиробу".

Версії того, що трапилося, різняться. Втім, президент США Дональд Трамп, низка експертів а також представники провідних західних ЗМІ дотримуються думки, що трагедія пов'язана з "Буревісником" – новою ракетою з ядерним реактором.

Що саме думає світ про вибух в Архангельській області – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Що відомо про вибух 

Перші повідомлення про інцидент в Архангельській області з'явилися опівдні 8 серпня. Тоді стало відомо, що на території полігона біля села Ньонокса (до півтисячі населення) у Двінській затоці Білого моря в Архангельській області Росії пролунав вибух.

Одразу після надзвичайної події ТАСС повідомляв про одного загиблого, РИА Новости – про двох. Наразі відомо про п'ятьох загиблих співробітників "Росатома" та двох представників міністерства оборони РФ.  

буревісник, SSC-X-9 Skyfall, вибух ракети, вибух ракети в Архангельській області_2
YouTube/Минобороны России
"Буревісник" - кадр з офіційного відео Міноборони РФ

Після інциденту адміністрація Сіверодвінська повідомила, що у регіоні піднявся рівень радіації. Проте згодом це повідомлення видалили, а у Міноборони РФ запевнили, що радіоактивний фон у нормі, а жодних викидів в атмосферу не відбулося. Примітно, що у Greenpeace повідомляли про підвищення рівня радіації у регіоні у 20 разів.

Унаслідок вибуху в Архангельській області почалася паніка – місцеві жителі масово стали скуповувати в аптеках йод через чутки про радіаційне забруднення. У пресі з'явилася інформація про те, що до лікарні ушпиталили, щонайменше, шестеро людей з опроміненням. Район у Двінській затоці Білого моря на вимогу Міноборони РФ перекрили для вільного плавання на місяць.  

Деталі інциденту

Перші офіційні деталі щодо інциденту з'явилися у ніч на 10 серпня – через півдня після того, як пролунав вибух – тоді у держкорпорації "Росатом" визнали, що на полігоні у Архангельській області вибухнула реактивна рухова установка, у двигуні якої було використано радіоактивне ізотопне джерело живлення. В організації також констатували, що до трагедії призвів збіг обставин, який нерідко відбувається під час випробувань нових технологій.

Лише після офіційного повідомлення "Росатома" звістка про трагедію почала з'являтися на російських телеканалах. "Первый канал" розповів про неї у програмі "Время" через 20 годин після повідомлення – сюжет тривав лише 36 секунд."Россия 24" повідомила про вибух у 40-секундному повідомленні через 10 годин після того, як стало відомо про інцидент, передає "Медуза".

Президент США Дональд Трамп заявив, що в Архангельській області вибухнула крилата ракета з ядерною енергетичною установкою "Буревісник". Про її ймовірну причетність говорить й низка авторитетних експертів. Щодо існування таємничої зброї, яку члени Північно-атлантичного альянсу знають під іменем SSC-X-9 Skyfall, вперше стало відомо минулого року. Її презентував Володимир Путін протягом свого звернення до федеральних зборів 1 березня 2018 року.

Про саму ракету відомо не так багато, окрім того, що вона оснащена ядерною енергетичною установкою, і, за словами Путіна, "здатна зробити протиракетну оборону США застарілою".Очільник РФ також наголошував на тому, що дальність дії ракети необмежена і вона може маневрувати скільки завгодно, на відміну від балістичних ракет.

Що пишуть про інцидент провідні ЗМІ

Щодо того, що саме трапилося на полігоні у Архангельській області, версії різняться. Проте резонансна тема стала предметом багатьох журналістських публікацій у таких виданнях як The New York Times, Guardian, BBC тощо. 

Більшість з них погоджуються з тим, що до трагедії так чи інакше причетний "Буревісник" та критикують дії Росії відразу після інциденту. 

The New York Times

Видання The New York Times опублікувало критичний матеріал, у якому негативно прокоментувало дії російської влади.У редакційній статті – що відображає думку працівників видання та його видавця – йдеться про те, що одразу після інциденту Росія вдалася до тієї ж тактики, що й під час катастрофи на Чорнобильській АЕС – тобто "стала обмежувати інформацію, наполягати на тому, що нічого поганого насправді не трапилося, що подібні випадки трапляються будь-де, а влада – тримає усе під контролем".

Медійники гостро критикують те, як було прибрано з Мережі інформацію про те, що вибух призвів до підвищення радіоактивного фону і звинувачують Кремль у намаганні приховати, що насправді відбулося на базі.

У матеріалі також зазначається, що якщо, як сказав Дональд Трамп (і як вважає низка співробітників американської розвідки), вибухнула нещодавно розроблена ракета "Буревісник", то це було б надзвичайно невигідно Путіну у той час, коли у країні відбуваються протести, а багато людей мешкають на межі бідності.

"Ядерний вибух, що відбувся у межах коштовної програми, яку він публічно підтримував, геть не те, що потрібно Путіну", – зазначає видання.

Водночас медійники наголошують на тому, що після Чорнобильської трагедії  "не може бути жодних таємниць у тому, що стосується ядерних аварій, незалежно від того, наскільки вони великі чи малі та наскільки секретним є джерело вибуху".

The Guardian

Британське видання The Guardian підтримує версію про вибух "Буревісника". Так, у матеріалі йдеться про те, що "вибух, імовірно, відбувся через поламку експериментальної ядерної крилатої ракети, відомої серед членів НАТО як SSC-X-9 Skyfall".

Раніше Москва розповідала про те, що ракета "потенційно здатна обійти протиракетну оборону (ПРО) США", тож "розроблення подібної експериментальної зброї змогло б пояснити таємничість навколо інциденту, яку російська влада утримує, попри занепокоєння громадськості щодо рівня радіації у регіоні".

Видання також подає слова Девіда Каллена, директора неурядової британської організації "Служба інформації щодо ядерної зброї", який зазначає, що останнім часом Росія намагається виправити те, що вважає своєю стратегічною вадою у геополітичному змаганні з США та повсякчас намагається створити нову зброю.

BBC

Про інцидент та погляд на нього західних експертів йдеться й у матеріалі BBC. Так, видання цитує Матьє Булега, співробітника Королевського інституту міжнародних відносин Chatham House, що відзначає, що наявність ядерного сліду напряму вказує на випробування "Буревісника".

Однак Майкл Кофман із центру військово-морського аналізу США у цьому не надто впевнений.

буревісник, SSC-X-9 Skyfall, вибух ракети, вибух ракети в Архангельській області_1
YouTube/Минобороны России
"Буревісник" - кадр з офіційного відео Міноборони РФ

"Якби дійсно відбулася катастрофа з ядерним двигуном, рівні радіації були б значно вищими", – наголосив він.

Учений зазначає, що ймовірно, вибухнув "радіоактивний паливний елемент", що мав стосунок до елементів "Буревісника", проте самого вибуху ядерного двигуна не сталося. Погоджується з ним і Марк Кезете, експерт британського агентства Jane's by IHS Markit з російського озброєнння. 

Vice

Своєю чергою, журнал Vice акцентує увагу на тому, що свого часу ракету, подібну до "Буревісника", намагалися створити й американці. Однак зрештою вирішили цього не робити, адже двигун подібної ракети може викидати небезпечні радіоактивні гази.

У коментарі виданню експерт з оборони Анкіт Панда з Федерації американських учених зазначив, що росіяни, ймовірно, також зайшли у глухий кут у питанні розроблення крилатої ракети з ядерним двигуном.

Представники видання також вважають, що утримування Росією важливої для населення інформації може свідчити про те, що насправді інцидент мав набагато гірші наслідки, ніж ті, про які вже відомо. 

Відео Рівень радіації після вибуху на військовому полігоні в Росії перевищив норму у 20 разів

Двоє людей загинули, ще 15 поранені. "Грінпіс" заявляє про підвищення радіаційного фону в 20 разів, у Міноборони запевняють, що усе в межах норми. Частину Білого моря перекрили для цивільних кораблів, місцеві жителі певні, що до водойми потрапило щось небезпечне.  

Рівень радіації після вибуху на військовому полігоні в Росії перевищив норму у 20 разів

 

Залиште свій коментар