Росія скасовує обмеження озброєнь

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про припинення Росією дії Договору про звичайніі збройні сили в Європі й пов'язаних з ним міжнародних договорів.

Володимир Путін
Володимир Путін сподівається повернути Росії військову могутність.

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про припинення Росією дії Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) і пов'язаних з ним міжнародних договорів, повідомляють "РИА Новости” з посиланням на прес-службу Кремля.

Як пояснено в указі, це рішення пов’язане "з винятковими обставинами, що стосуються змісту Договору про звичайні збройні сили в Європі від 19 листопада 1990 року, зачіпають безпеку Російської Федерації та вимагають ухвалення невідкладних заходів".

Крім ДЗЗСЄ, в указі йдеться про пов'язані з договором Угоду про максимальні рівні для наявності звичайних озброєнь і техніки Народної Республіки Болгарії, Угорської Республіки, Республіки Польща, Румунії, Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Чеської та Словацької Федеральної Республіки, підписаного в Будапешті 3 листопада 1990 року, та Документу, узгодженого державами-учасниками ДЗЗСЄ, який є додатком до Підсумкового документу першої конференції з розгляду дії ДЗЗСЄ і Підсумкового акту переговорів про чисельність особового складу, що відбулися у Відні 15-31 травня 1996 року.

Путін доручив міністерству закордонних справ Росії направити депозитаріям міжнародних договорів повідомлення про припинення дії цих договорів.

Дія ДЗЗСЄ і цих угод припиняється через 150 днів з дати отримання повідомлень.
Указ набуває чинності з дня його підписання.

У документі пояснено, що Росія припинила дію ДЗЗСЄ "доти, доки країни НАТО не ратифікують Угоду про адаптацію й не почнуть сумлінно виконувати цей документ".

Відповідно до закону глава держави після ухвалення рішення про припинення ДЗЗСЄ "інформує палати Федеральних Зборів і вносить до Держдуми проект відповідного федерального закону", йдеться в довідці до указу.

Договір про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) підписано в Парижі 19 листопада 1990 року. Він набув чинності 9 листопада 1992 року.

ДЗЗСЄ був доволі дієвим і ефективним для початку 1990-х років інструментом зміцнення європейської безпеки. Він встановлював рівновагу сил держав-учасників двох військово-політичних союзів – Організації Варшавського Договору і Організації Північноатлантичного договору (НАТО) на знижених рівнях, обмежував можливості розміщення їхніз звичайних озброєнь уздовж лінії зіткнення. Цілями Договору було названо: встановлення безпечного та стабільного балансу звичайних збройних сил у Європі на нижчих рівнях; ліквідація нерівностей, що завдають збитку стабільності та безпеці; ліквідація потенціалу для здійснення раптового нападу і для початку великомасштабних наступальних дій у Європі", - йдеться в довідці.

В основі ДЗЗСЄ лежить система кількісних обмежень на п'ять основних категорій звичайних озброєнь і техніки в звичайних збройних силах держав-учасників у районі застосування Договору - бойові танки, бойові броньовані машини, артилерію, ударні гелікоптери й бойові літаки.

Центральними є положення про максимальні рівні обмежуваних Договором озброєнь і техніки (ОДВТ) кожної з груп держав-учасників.

Документ наголошує, що сьогодні країни НАТО в результаті розширення альянсу перевищують ці рівні.


”Практично відразу після підписання Угоди про адаптацію [Договору про звичайні збройні сили в Європі] країни НАТО узяли курс на затягування процесу введення цього документу в дію", - наголошено в довідці до указу президента Росії.

”Початок ратифікації Угоди про адаптацію країни НАТО стали пов'язувати з виконанням Росією різних надуманих умов. Однією з таких умов є виконання елементів двосторонніх домовленостей Росії, що не мають стосунку до Договору, з Грузією й Молдовою про висновок російських військ з їхніх територій. Ці домовленості було досягнуто в Стамбулі напередодні підписання Угоди про адаптацію в листопаді 1999 року ("стамбульські договоренности"). Росія, виконавши всі домовленості, що стосується ДЗЗСЄ, вважає цю ув'язку неправомірною", - йдеться в документі.

”Виняткові обставини, що склалися навколо ДЗЗСЄ, спонукали Російську Федерацію розглянути питання про припинення дії Договору доти, доки країни НАТО не ратифікують Угоду про адаптацію і не почнуть сумлінно виконувати цей документ", - пояснено в документі. 

Танк
Тепер Росія не має істотних міжнародних зобов'язань щодо обмеження кількості власних озброєнь.

Необхідність припинення дії ДЗЗСЄ зумовлено наступними такими обставиними, що стосуються Договору та впливають на безпеку Росії:

1. Ухилення Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії, Словаччини і Чехії від оформлення змін у складі груп держав-учасників ДЗЗСЄ в зв'язку з приєднанням згаданих країн до НАТО.

2. Перевищення державами-учасниками ДЗЗСЄ, що приєдналися до НАТО, "групових" обмежень ДЗЗСЄ в результаті розширення альянсу.

3. Негативний вплив запланованого розміщення звичайних озброєнь США на територіях Болгарії й Румунії на дотримання "групових" обмежень ДЗЗСЄ.

4. Невиконання рядом держав - учасників ДЗЗСЄ прийнятого в Стамбулі політичного зобов'язання про прискорену ратифікацію Угоди про адаптацію.

5. Невиконання Угорщиною, Польщею, Словаччиною і Чехією ухвалених у Стамбулі зобов'язань з коригування територіальних граничних рівнів.

6. Негативний вплив неучасті Латвії, Литви й Естонії в ДЗЗСЄ (результат - поява території, "вільної" від обмежень на звичайні озброєння, в тому числі й озброєння інших країн) на виконання російських політичних зобов'язань про військову стриманість на північному заході Російської Федерації.

На надзвичайній конференції держав - учасників ДОВСЕ, що пройшла у Відні 12-15 червня 2007 року, Росія визначила умови, необхідні для відновлення життєздатності режиму ДЗЗСЄ. Це повернення Латвії, Литви і Естонії в договірне поле; пониження суми дозволених рівнів і наявності ОДВТ країн НАТО з метою компенсації потенціалу, набутого альянсом в результаті його розширення; ухвалення політичного рішення про скасування флангових обмежень для території Росії; розробка загального розуміння терміну "істотні бойові сили” та прояв відповідної стриманості в період до його узгодження; вступ у силу або принаймні початок тимчасового застосування Угоди про адаптацію не пізніше 1 липня 2008 року; розробка умов приєднання до ДЗЗСЄ нових учасників і подальша модернізація Договору.

Підсумки надзвичайної конференції й консультацій за лінією Ради Росія-НАТО показують, що країни альянсу продовжують пов'язувати початок ратифікації ними Угоди про адаптацію з виконанням Росією "стамбульских домовленостей". Вони також ігнорують внесені напередодні надзвичайної конференції конкретні російські пропозиції щодо виведення ДЗЗСЄ з кризи, обмежуючись обіцянками обговорити їх пізніше, після вступу адаптованого Договору в силу", - йдеться в довідці.

”Ситуація, що склалася, робить необхідним вжиття заходів із припинення дії Договору", - наголошено в документі.

Припинення дії Договору у відносинах між Росією й державами-учасниками ДЗЗСЄ здійснюється відповідно до міжнародного права. Дія ДЗЗСЄ припиняється через 150 днів з дати отримання його депозитарієм і державами-учасниками повідомлення російської сторони про ухвалення вказаного рішення.

”Одночасно з ДЗЗСЄ доцільно припинити дію пов'язаних з ним міжнародних договорів - Будапештської угоди і Флангового документу. Відповідно до пункту 2 статті 37 Федерального закону "Про міжнародні договори Російської Федерації" відповідне рішення ухвалює президент Росії, йдеться в довідці.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: