Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Російська і Українська церкви - не одне і те ж саме. Як Кирило провалив поїздку до Варфоломія

Московський патріарх спробує отямитися від стамбульської поразки.

Справжнє свято було в душах мільйонів українців цього тижня від новин зі Стамбула, бо в результаті зустрічі Вселенського патріарха Варфоломія з очільником РПЦ стало відомо - рішення про автокефалію Української православної церкви ухвалено. На самий документ ще слід чекати.

Наразі у храмі Святої трійці у Стамбулі триває Архієрейський собор Константинопольської церкви. Туди прибули понад сто єпископів з усього світу. Після консультацій з ними Вселенський патріарх може остаточно визначити терміни надання Томосу Києву. Ще тиждень тому такий поворот подій був бажаним, але дуже хитким майбутнім. Зустріч Кирила з патріархом Варфоломієм могла зламати все, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

О 8:00 біля входу до патріаршої резиденції збираються люди. Всі були одягнені у вишиванках, представляються туристами з України. Вони пояснили, що хочуть, аби російський патріарх бачив українців. Проте Кирило з російськими пропагандистськими журналістами навіть не помітив українців. Він швидко проїхав, обійшов храм і зайшов до кімнати для переговорів, де на нього чекає патріарх Варфоломій.

Коротке протокольне спілкування - це все, що вдається побачити журналістам. Але навіть цього достатньо, аби відчути наелектризовану атмосферу. Всі розуміли про що буде йтися. Згодом двері зачинили для перемовин.

Ця зустріч була запланована ще на початку серпня. Відтоді у церковних колах, а головне далеко поза ними будували припущення щодо того, що везе на фанар Кирило. Хтось казав - він буде вмовляти не давати автокефалію, хтось буде тиснути та залякувати церковним розколом та кров'ю. Жоден з аналітиків не виявився правим.

Спочатку глави двох церков спілкуються у присутності членів Синоду. Потім годину говорили тет-а-тет лише у присутності особистих перекладачів. Зустріч закінчилася на 15 хвилин раніше, ніж це було передбачено протоколом. 

Патріарх Кирило майже вибіг з воріт. Делегація дуже швидко розсаджується по автівках та їде геть. Хтось із журналістів, хто стояв біля кортежу, почув, як він кинув комусь зі своїх - не було про що говорити, все вже вирішено.

Згодом виявляється - Кирило навіть відмовився від запропонованого обіду, аби швидше поїхати геть. На брифінгу в аеропорту для "своїх" журналістів Кирило кілька разів повторює одну й ту саму фразу: "Ситуація у світі дуже змінилась. Світ дуже швидко змінюється, а оскільки світ дуже швидко змінюється, то і співробітництво має бути дуже динамічним".

Мабуть, так він пояснюватиме в Москві, чому Російська церква і Українська церква - це вже не одне і те ж. До українськоі преси натомість вийшов митрополит Імануіл Гальський. Саме він опікується на Фанарі українським питанням. Його коментарі - вкрай чіткі та однозначні. "Звичайно, сьогодні головним питанням була Україна та автокефалія української церкви. Можу запевнити, що патріарх Варфоломій повідомив патріарху Кирилу, що він вже ухвалив це рішення і не змінюватиме його, і рухатиметься надалі до його імплементації", - сказав він.

Ці жорсткі визначення почули всі кому вони призначалися. Фанар проінформував, а не домовився. Рішення ухвалене і не обговорюється. Позиція незмінна, а не предмет торгу. Утім, лишається, можливо, не проста імплементація. У Москви все ще є вплив на окремі церкви.

І головне запитання - що далі? Триденний собор Константинопольського патріархату скликають раз на три роки. На цьому знову говоритимуть про Україну: ієрархи звірятимуть годинник щодо своїх поглядів на питання Томосу та деталі процедури надання автокефалії і говоритимуть про можливі наслідки та ризики.

Ризики - це передусім бажання росіян взяти реванш. Вони почнуть діяти, отямившись від стамбульської поразки. Боротимуться за Україну, бо втрата впливу тут - це катастрофічна втрата для Кирила. Офіційних рішень від Вселенського престолу слід чекати тільки після синоду, який запланований на 9-11 жовтня. Слід набратись терпіння.

Напередодні вранці у храмі відбувалося богослужіння на честь початку нового церковного року. Ми з українськими колегами чекали закінчення служби на вулиці. Раптом до нас вибіг помічник патріарха. Він попросив залишити камери на вулиці та терміново зайти всередину для особистого благословення. Патріарх сказав нам - все буде добре.

Неллі Ковальська

ВідеоСотня єпископів з усього світу визначають терміни надання Києву Томоса

В результаті зустрічі Вселенського патріарха Варфоломія з посланцем Москви - очільником Російської церкви - рішення про автокефалію Української православної церкви прийнято. Але сам документ про неї - так званий Томос - ще треба чекати. У храмі Святої трійці у Стамбулі триває Архієрейський собор Константинопольської церкви. Туди прибули понад сто єпископів з усього світу. Після консультацій з ними Вселенський патріарх може остаточно визначити терміни надання Томосу Києву. 

Сотня єпископів з усього світу визначають терміни надання Києву Томоса

Залиште свій коментар

Вибір редакції