Російські військові навчання поблизу кордону НАТО підвищують побоювання агресії - The New York Times

У НАТО мало сил, щоб захистити і країни Балтії, і Польщу у разі раптової інтервенції росіян.

Наприкінці літа Росія готується відправити приблизно 100 000 військовослужбовців до східного флангу НАТО. Це один з наймасштабніших кроків в нарощуванні військової могутності, зроблених президентом РФ Володимиром Путіним, і спроба залякування, яка нагадує про найбільш зловісні дні холодної війни.

Про це пишуть Майкл Гордон і Ерік Шмітт в статті "Російські військові навчання поблизу кордону НАТО підвищують побоювання агресії", опублікованій на сайті газети The New York Times.

Війська проведуть військові навчання, відомі як "Захід", в Білорусі, Балтійському морі, західній Росії і російському анклаві Калінінграді. У навчаннях братиме участь відновлена бронетанкова армія, названа на честь легендарної радянської військової частини - Перша гвардійська танкова армія. Вперше після розпаду Радянського Союзу таку кількість наступальних сил буде зосереджено в одній частині.

Військові навчання, заплановані на кілька місяців, не є реакцією на прийняття нових економічних санкцій щодо Росії, які Конгрес затвердив минулого тижня. До сих пір відповіддю Росії на санкції послужило вигнання кількох сотень співробітників з американських дипломатичних представництв в країні.

Але цей крок є частиною більш масштабних зусиль Путіна щодо зміцнення військової майстерності Росії, і відображає все більш агресивний наступ Росії. Крім втручання Росії в президентські вибори 2016 року у підтримку кампанії Трампа, що привернуло увагу у Сполучених Штатах, її збройні сили в останні роки розгорнули сили в Сирії, оволоділи Кримом і втрутилися в східну Україну, залякували балтійські держави за допомогою коротких навчань і провокували літаки і кораблі НАТО.

ВідеоСолдати НАТО потренувалися відбивати російську агресію

Покарання у вигляді санкцій з боку Сполучених Штатів і європейських союзників, які ізолювали Росію, не допомогли зупинити Путіна і його брязкання зброєю. Це показують і давно заплановані навчання "Захід".

Ще більш тривожно, кажуть високопоставлені американські військові, що маневри можуть бути використані як привід для збільшення військової присутності Росії в Білорусі, центральноєвропейській нації, яка межує з трьома важливими союзниками НАТО: Польщею, Литвою та Латвією.

"Велика проблема полягає в тому, що вони не збираються йти, і це не параноя", - заявив генерал Тоні Томас, глава командування сил спеціальних операцій США, на конференції з питань національної безпеки в Аспені, штат Колорадо, у липні.

Пітер Звак, відставний генерал армії, був аташе США з питань оборони у Москві з 2012 по 2014 рік. "Перш за все, суть повідомлення: ми спостерігаємо за вами, і ми сильні, ми багато чому навчилися, не сперечайтеся з Росією", - сказав він.

Західні військові попереджають, що Сполучені Штати і Росія не перебувають на межі війни. Але вони висловили стурбованість через те, що посилена російська військова діяльність може призвести до ненавмисних зіткнень.

Для цієї частини навчань "Захід", реліквії холодної війни, яку відроджували у 1999 році, потім знову у 2009 і 2013 роках, Росія надала достатню кількість вагонів для перевезення 4000 танків і іншого важкого устаткування в Білорусь і з Білорусі.

У росіян вже є близько 1000 військовослужбовців і персоналу із зв'язку, розміщених в Білорусі, а логістичні команди обслуговують там полігони для навчань. Очікується, що до середини серпня прибудуть тисячі службовців російської армії, військово-повітряних сил і ППО, які братимуть участь у навчаннях. Очікується, що інші сили прибудуть в Білорусь до початку вересня напередодні навчань "Захід", запланованих з 14 по 20 вересня.

Сполучені Штати вживають заходів обережності, в тому числі відправляють 600 американських десантників у три балтійські країни НАТО на час проведення навчань "Захід" і відкладають ротацію очолюваної Сполученими Штатами бойової групи у Польщі.

"Послухайте, ми будемо готові", - сказав генерал-лейтенант Фредерік Б. Ходжес, глава сил армії США в Європі. "Але ми не збираємося стояти на парапеті, чекаючи чогось".

У 2014 році приховане вторгнення Росії в східну Україну і швидке захоплення Криму розглядалися як вмілі навчання у "гібридній війні" - комбінації кібервійни, потужної дезінформаційною кампанії і використання висококваліфікованих спеціальних оперативних військ і місцевих маріонеток.

Але важкий танковий підрозділ, який став основою майбутніх навчань, навряд чи можна так просто приховати.

Перша гвардійська танкова армія, що складається в основному із солдатів, переведених з інших підрозділів, включаючи елітні моторизовані і танкові дивізії під Москвою, має великий послужний список. Її солдати билися з німцями під час Другої світової війни на Східному фронті і, в кінцевому підсумку, у Берліні, перш ніж стати частиною радянських військ, що окупували Німеччину. У 1968 році вона брала участь у вторгненні до Чехословаччини, щоб придушити Празьку весну.

Після закінчення холодної війни підрозділ було переведено в Смоленськ, недалеко від кордону з Білоруссю, до розформування у 1998 році. Але вона була відтворена Путіним, щоб послужити додатковим імпульсом для російської армії і стати видимою демонстрацією російської сили.

Танк Т-72 у Росії
Reuters
Танк Т-72 під час змагань з танкового біатлону у Москві.

"Ця назва була вибрана з певної причини", - сказав Філіп Брідлав, відставний генерал ВПС, який служив командувачем НАТО. "Вона відправляє дуже чітке послання країнам Балтії та Польщі".

Крім того, росіяни вивели нову моторизовану дивізію під Смоленськ, недалеко від кордону з Білоруссю, її можна використовувати в поєднанні з танковим підрозділом. Разом з високомобільною танковою армією, ця сила має в своєму розпорядженні близько 800 танків, понад 300 артилерійських знарядь і десяток тактичних ракетних пускових установок "Іскандер".

Це більше танків, ніж є у НАТО, в активних підрозділах, розгорнутих в країнах Балтії, Польщі та Німеччині, разом узятих, не включаючи броню на складі, яка буде використовуватися підкріпленням, спрямованим зі Сполучених Штатів, зазначив Філіп Карбер, президент Фонду Потомак, який вивчав російські військові операції в Україні і навколо неї.

"Існує тільки одна причина для створення гвардійської танкової армії: вона буде ударною силою для наступу", - сказав генерал Ходжес. "Це не для забезпечення безпеки на батьківщині. Це не означає, що вони автоматично збираються це зробити, але з точки зору залякування, це засіб тиску на союзників".

Карбер застеріг від перебільшення можливостей Першої гвардійської танкової армії, зазначивши, що не всі її підрозділи повністю укомплектовані персоналом, і що деякі з найсучасніших танків не прибули.

Але, за його словами, якщо вони будуть повністю розгорнуті в Білорусі, це буде потужнй наступальний підрозділ, і спосіб для російських військових швидко спроектувати владу на захід, що так важливо для Москви. Розпад Радянського Союзу означав, що російські війська втратили Білорусь і Україну в якості буферів.

"Сама лише присутність Першої гвардійської танкової армії поблизу польського кордону створює дилему для НАТО", - сказав Карбер. "НАТО має зміцнювати Балтію або захищати східну Польщу? У НАТО не вистачає сил, щоб зробити і те, і інше в найкоротші терміни. І це на додачу до політичного тиску, який може мати Росія, щоб стримувати країни Балтії і Польщі".

Росіяни також оголосили, що перша гвардійська танкова армія стане першим формуванням, яке отримає танк Т-14 Армату, нову бойову машину піхоти, а також передові засоби протиповітряної оборони і радіоелектронне обладнання.

Однак більш серйозна проблема полягає в тому, чи буде Росія використовувати навчання "Захід", щоб приструнити Білорусь. Білорусь давно тісно співпрацює з Москвою, а її підрозділи ППО інтегровані з Росією на сході. Але після суперечок між автократичним президентом країни Олександром Лукашенком і Путіним з'явилися повідомлення про те, що Білорусь не хоче приймати більшу кількість російських військ на постійній основі.

В рамках навчань очікується, що підрозділи Першої гвардійської танкової армії створять командний пункт на заході Білорусі і проведуть навчання в навчальних районах поблизу Бреста, на польському кордоні і в Гродно, недалеко від Польщі і Литви.

Російські офіційні особи заявили НАТО, що навчання будуть набагато менше, ніж припускають західні офіційні особи, і будуть включати менше 13 000 військовослужбовців. Але чиновники НАТО кажуть, що ці навчання спрямовані на те, щоб протестувати плани дій Росії на випадок великого конфлікту з Альянсом, і в них будуть задіяні російські цивільні агентства.

"У нас є всі підстави вважати, що там може бути значно більше військ, ніж повідомляють офіційні дані", - сказав в липні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

До того ж, росіяни ще не дали згоду на те, щоб міжнародні спостерігачі стежили за навчаннями "Захід". Американські офіційні особи вже давно заявили, що моніторинг дуже важливий, враховуючи, що західній розвідці складно визначити, чи є російська військова діяльність просто навчаннями або підготовкою до збройної інтервенції.

США, навпаки, дозволили російським, китайським і навіть північнокорейським спостерігачам стежити за нещодавніми навчаннями армії США під назвою "Saber Guardian" в Румунії, Угорщині та Болгарії.

Очікується, що в білоруському навчанні братимуть участь як мінімум два батальйони 1-ї гвардійської армії, або близько 3000 бронетанкових військ. Очікується, що загальна кількість російських військовослужбовців, співробітників служби безпеки і цивільних посадових осіб у підсумку складе від 60 до 100 тисяч чоловік.

Питання, яке задають чиновники НАТО: чи всі війська і обладнання дійсно покинуть Білорусь після закінчення?

"Мене дуже цікавить, що завезуть в країну і що з неї вивезуть", - сказав генерал Ходжес.

ВідеоПутін підписав указ про масовий призов чоловіків на військові збори

Залиште свій коментар