Російський агент у Празі: журналісти поспілкувались з чеськими чиновниками, на яких полював отруйник

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Чехія стала "шпигунським штабом Росії" у Східній Європі.

У Чехії цього тижня коронавірус у заголовках чеських видань явно поступився першим місцем іншій убивчій історії. "Чоловік з рицином" - так називалася стаття чеського журналіста видання Respekt, яка буквально підірвала світ підозрами про появу на диверсійній карті Москви ще одного Солсбері. У публікації розповідалось, що до Праги прибув російський шпигун з високотоксичним вантажем.  А ціллю отрутних ліквідаторів можуть бути одразу три празькі  високопосадовці, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Коли я вперше про це дізнався, я був дуже здивований. Мені знайомі методи Росії стосовно незручних для них людей і як вони їх позбавляються. Але я не очікував, що подібні ризики можуть виникнути у контексті громадян ЄС", - каже журналіст видання Respekt Ондржей Кундра.

Розслідувачу Ондржею Кундрі джерело в чеських спецслужбах надало інформацію про рицинову доставку і  загадкового гостя із Росії: "За даними, які ми маємо, до Праги прилетів чоловік із дипломатичним паспортом та імунітетом. В аеропорту його чекало  російське дипломатичне авто і відвезло до посольства Федерації. Наші джерела також повідомили, що пасажир подорожував із портфелем, в якому могла бути смертельна отрута рицин".

Рицин у шість тисяч разів отруйніший за ціаністий калій і легко доступний, бо його отримують з рослини - касторових бобів. Та головне, він  давно вже став штатною зброєю  російських спецслужб. Відомий на весь світ російський укол парасолькою убив болгарського дисидента всього пів міліграмом рицина. Тобто навіть одного грама речовини вистачить ,аби гарантовано ліквідувати 500 людей. Скільки було в портфелі - невідомо. Але відомо, кого чеські силовики тепер охороняють і вдень і вночі - мера чеської столиці Зденєка Гржиба і двох районних голів.

"Чеська служба безпеки відреагувала миттєво і визначила рівень небезпеки як високий. Мерам була надана охорона, адже усі вони, так чи інакше, неабияк дратували Кремль",  - каже журналіст.

То чим же так розізлили Кремль ці люди.  Мер Праги, попри охоронні заходи, і далі з'являвся на роботу і погодився на зустріч. Зустріч призначає на вулиці біля центрального входу  мерії, що всього у ста метрах від туристичного серця його міста. Він підходить обережно, час від часу озирається на свого бодігарда.

"Раніше я завжди добирався до роботи на метро. Так було швидше. Зараз мені заборонили користуватися міським транспортом взагалі. Тому будь-куди тепер тільки машиною і з охоронцями", - розповідає Зденєк Гржиб про те, як змінилось його життя.

На пряме питання, чи знає він, від кого його охороняють, Гржиб відповідає – таємниця слідства. Однак чеські ЗМІ пов’язують це, зокрема, з тим, що у Празі у лютому з’явилась площа вбитого російського політика Бориса Нємцова, а мер особисто, разом з донькою політика Жанною Нємцовою, відкривав пам’ятну табличку на площі.

"Я сприймаю це перейменування, як вираження солідарності з російською опозицією і правозахисним рухом", - говорив Гржиб.

Відео Як російський шпигун з отрутою нібито "полює" на чеських високопосадовців  

У сюжеті - шпигунська історія, яка переплюнула в Чехії усі резонансні новини, разом із коронавірусом. Вона про отруту, в тисячу разів смертельнішу за ціанистий калій, про розлючений Кремль із його токсичними ліквідаторами і про терміново евакуйованих празьких чиновників, місце схованки яких не знають навіть родичі. ТСН.Тижню вдалося вийти з ними на прямий зв'язок.  

Як російський шпигун з отрутою нібито "полює" на чеських високопосадовців  

І саме тут розташоване посольство Росії у Чехії. А переселити себе на площу Нємцова російське МЗС нікому б не дозволило. Коли це трапилося, Росія ніяк особливо не зреагувала. Мовляв – ваше місто, ваш вибір. Називайте вулиці, як хочете. Щоправда, офіційну назву російське посольство, адресу – вони не взяли. І переїхали на іншу адресу. Формально посольство Росії тепер на Площі під каштанами 1.

"Я не зовсім зрозумів реакцію російського посольства, яке втекло з площі Бориса Нємцова. Адже свого часу і Володимир Путін заявив, що організатори цього цинічного вбивства мають бути покарані", - зазначає мер Праги.

Так, слово за слово і мер  Гржиб все ж зізнається, що близько місяця тому вже написав заяву до поліції. Запідозрив що за ним стежать прямо біля його власного будинку. Утім, прямих погроз на свою адресу, пов’язаних із перейменуванням площі, не мав. Чого не можна сказати про його колег.

Ще одним чеським політиком, якого взяли під поліцейську охорону, став мер району Прага-6 Ондржей Коларж. Однією з основних причин називають місце, де донедавна був встановлений монумент радянському маршалу Конєву. І, за підтримки того ж мера Праги-6, його звідси прибрали. Ондржей Коларж вважав, що мати посеред столиці того, хто давив танками Угорське повстання у 1956 році та Празьку весну 1968 року - неприпустимо.  Спротив виявився шаленим. Проросійські активісти пікетували райадміністрацію. В руках триколори та навіть прапори незаконних формувань "ЛДНР".

Та коли Івана Конєва таки  прибрали, російська реакція  стала ще бруднішою – на диппредставництва Чехії у Москві та Петербурзі були здійснені напади. Офіційний же Кремль відкрив проти Коларжа карне провадження за статтею "про реабілітацію нацизму" і запропонував перейменувати столичну станцію метро “Празька” на “Маршала Конєва”. На сторінці ж чеського чиновника у соцмережах почали з’являтися десятки погроз.    

"Все зайшло так далеко, що погрожувати почали не лише мені, але всій моїй родині. Я отримую повідомлення про те, що мою подругу зґвалтують. Інші пишуть мені, що вони приїдуть до Праги мене вбивати. Загрози надходили з боку як чехів, так і росіян. Я, коли відкриваю стрічку фейсбуку, бачу там повідомлення кирилицею", - розповідає Ондржей Коларж.

Через численні погрози поліція так  сховала чиновника, що місце його перебування не знає навіть  родина. Телефонний зв'язок під повною забороною. Розмови з сім’єю лише через монітор.

"Все, що я можу сказати – це однозначно пов’язано із Росією. Я гадаю, що вся ця ситуація має ознаки гібридної війни. Росія є активною у інформаційній діяльності на території Чехії. Існує ціла низка інтернет-видань, які напряму фінансуються Кремлем. Є купа доказів. Наші спецслужби щороку про це повідомляють у своїх звітах", - зазначає чиновник.

Його слова підтверджує і третій учасник цієї рицинової операції. Він теж нині під суворою охороною. Павел Новотни - голова району Ржепориє. За його ініціативи у Празі з’явився монумент власівцям. Це замовчувана Москвою історія. Генерал Власов командував 100-тисячною Російською визвольною армією і виступив проти Сталіна.  Для Москви він зрадник і колаборант, та саме власівці прийшли на допомогу Празі під час повстання проти фашистів. І сотні за це загинули. Тож, на думку ж Новотни, вони врятували пражан від різні  і заслужили такої честі. Про це чеський політик  заявив навіть  російському ТБ у програмі Скабєєвої.

"Чесько-російські відносини чим далі ускладнюються. Не дивлячись на те, що у нас тут дуже проросійський президент Мілош Земан, який намагається перетягти Чехію до Росії. Відсутність жорсткої реакції навіть на цю ситуацію із росіянином з отрутою - це є проблема, як на мене", - зазначає чиновник.

За інформацією журналіста видання Respekt, загадкового росіянина із портфелем привезли до будівлі Російського посольства на площі Нємцова. Чи залишав він її, джерела розслідувача не розголошують.

"Мені би не дуже хотілося, аби чеських чиновників на території ЄС спіткала доля Литвиненка чи Скрипаля. А враховуючи, що Прага, на жаль, стала шпигунським штабом Росії чи не у всій Східній Європі, ці сценарії цілком можливі", - каже журналіст.

Чеська ж влада відреагувала на взяття під охорону празьких мерів - відповіла твітом міністра закордонних справ Томаша Петрічека: ""Переслідування іноземною державою демократично обраних політиків за демократично ухвалені рішення є неприйнятним і неможливим до виконання у Чехії. Це незважаючи на те, що я вважаю деякі заяви мера Праги-6 неприйнятними. Переміщення статуї не порушило жодної угоди між Чехією та Росією".

Офіційний Кремль одразу ж усі звинувачення відкинув, назвавши історію із росіянином та рицином - черговою бездоказовою вигадкою. Офіційного розслідування щодо цього інциденту у Чехії поки що не розпочато.

З Чехії "Радіо Свобода" спеціально для ТСН.Тиждень

Залиште свій коментар

Вибір редакції