Російський "доблесний герой" обрушив вогонь на Володимира Путіна – The Guardian

Стрєлков заговорив про повалення Путіна і війну в Росії.

Ігор Стрєлков, російський "військовий герой" війни в Україні, виходить з тіні, щоб розкритикувати президента Путіна і передбачити переворот у Росії. Про це пише Шон Вокер у статті "Російський "доблесний герой" обрушив вогонь на Володимира Путіна", опублікованій на сайті газети The Guardian.

Два роки тому Ігор Стрєлков був найбільш сумновідомою особистістю у війні на сході України. Колишній офіцер російських сил безпеки, з підстриженими сивими вусами і захопленням історичними реконструкціям, Стрєлков керував захопленням міста Слов'янська в квітні 2014 року, який став провісником збройного конфлікту в регіоні.

У Києві його вважали жорстоким і нещадним військовим злочинцем – агентом Кремля, надісланим Москвою, щоб посіяти хаос в Україні. У Росії його зображували як доблесного військового героя, який очолює місцеві сили повстанців, які боролися проти Києва. Його часто бачили крокуючим по коридорах штаб-квартири повстанців у Донецьку, з пістолетом Стечкіна у старовинній дерев'яній кобурі і в оточенні озброєних до зубів охоронців.

Два роки тому, під час інтерв'ю The Guardian у своєму маленькому московському офісі, він справляє зовсім інше враження. У цивільному одязі, злегка набравши вагу, під час розмови він погладжував величезного кота породи мейн-кун на прізвисько Похмурий, який лежав на столі перед ним. В останні тижні Стрєлков обрушив критику на сам Кремль, навіть, незважаючи на те, що у нього більше немає армії, яка могла б підтримати його.

"Нещодавно Путін і його оточення зробили кроки, які, я вважаю, майже неминуче призведуть до краху системи", - сказав Стрєлков. "Ми поки не знаємо, як, і ми не знаємо, коли, але ми впевнені, що вона впаде, і швидше раніше, ніж пізніше".

Кремль відкликав його з східної України в серпні 2014 року, за повідомленнями, тому що визнав його перешкодою. І тоді Стрєлков опинився в дивній сутінковій зоні, він не може повернутися до конфлікту або з'являтися в державних ЗМІ. Після майже двох років мовчання, колишній символ проросійської ідеї минулого тижня випустив заяву, в якій він рішуче критикує президента Володимира Путіна, і пророкує переворот і кровопролиття в Росії в найближчому майбутньому.

Стрєлков, чиє справжнє прізвище – Гіркін (Стрєлков – псевдонім походить від російського "стрілець"), вважає, що Путін засумнівався у вирішальний момент в 2014 році, побоюючись назавжди розірвати стосунки між Росією і Заходом. Радикальний націоналіст вважає, що Росія повинна захопити всі землі, де живуть етнічні росіяни, він називає українців "русскими, які говорять на іншому діалекті" і запевняє, що фатальною помилкою Путіна стало те, що він зупинився після анексії Криму.

"Він перетнув Рубікон, але потім несподівано і нелогічно зупинився. Він не відступив, але і не пішов вперед. У нього немає ніяких ідей, і, здається, він чекає дива. Він застряг посеред болота".

Стрєлков вивчав історію і зараховував себе до білих офіцерів, які боролися з більшовиками під час громадянської війни в Росії. Він був внесений в міжнародні списки санкцій за його роль у війні в Україні. Минулого тижня польський депутат Малгожата Госевська представила міжнародному кримінальному суду в Гаазі звіт про військові злочини, скоєні Стрєлковим, вона сподівається, що незабаром почнеться розслідування.

Стрєлков не заперечує розстрілів людей за мародерство, але стверджує, що ці розстріли були законними, так як вони були проведені у відповідності з радянськими законами воєнного часу.

"Я був єдиною людиною, яка проводила судові розгляди, а не просто розстрілювала людей. Там була трійка суддів з військовим прокурором і адвокатом, вони виносили і виправдувальні вироки", - сказав він.

"У військових умовах ситуацію неможливо було б контролювати без суворої дисципліни і без карального меча правосуддя. Коли я командував, нічого подібного не було. Кожен солдат знав, що якщо він вчинить злочин, то буде покараний так само суворо, як ворог, або ще гірше. Це допомагало підтримувати дисципліну".

Поки неясно, якою мірою дії Стрєлкова в Україні були узгоджені з Кремлем. Під час анексії Криму, в якій брав участь Стрєлков, російська військова операція проходила під ретельним контролем. Тим не менш, деякі припускають, що, коли фронт перемістився на схід України, у нього з'явилася велика свобода дій, він підтримував зв'язок з кураторами в Москві, але вони не керували. Він був добровольцем у Придністров'ї та Боснії на початку 1990-х років, і під час обох чеченських воєн служив у службі безпеки ФСБ Росії. Він стверджує, що пішов у відставку з військової служби "після особистого конфлікту" в 2012 році, але відмовляється вдаватися в подробиці.

"Я був в значній мірі самостійною фігурою", - говорив він про свою роль в східній Україні. Він сказав, що використав усі свої зв'язки, щоб вимагати повномасштабного російського вторгнення, але незабаром стало ясно, що цього не станеться. Росія заперечує будь-яку причетність до конфлікту в Україні, хоча в грудні Путін визнав, що були "люди, які виконували певні завдання" в регіоні. Сам Стрєлков відмовився коментувати ступінь залученості Росії. "Ви можете зробити свої власні висновки", - порадив він.

Існують переконливі докази того, що Росія підтримувала повстанців у фінансовому, так і у військовому плані, а також застосовувала російські регулярні війська для втручання в ключові моменти конфлікту. Деякі джерела повстанців стверджують, що відвід непередбачуваного Стрєлкова був однією з попередніх умов, які висунув Кремль, перш ніж таємно надіслати війська для нанесення нищівної поразки українцям в Іловайській битві.

З тих пір як Стрелкову було наказано залишити Україну в серпні 2014 року, Кремль вніс його в так званий "стоп-список"; неофіційний список тих, кому заборонено з'являтися в ефірі на державному телебаченні, в нього включена більша частина ліберальної опозиції.

"Я незручна фігура для них, вони не знають, що зі мною робити: я герой або терорист? Вони не можуть заарештувати і посадити мене у в'язницю, тому що назвати мене терористом – це немов вклонитися Заходу. Але надавати мені почесті їм теж незручно, тому я опинився в цій дивній середині".

Він скаржився, що ніхто не хотів говорити з колишнім донецьким командиром; навіть журналісти, які спочатку висловлювали інтерес, пізніше передзвонювали і повідомляли, що їм порадили не говорити з ним.

"Владі невгодні незалежні політики або люди, які думають вільно, до якого б табору вони не належали. Їм невгодні також і вільнодумські прихильники", - сказав Стрєлков. Маніфест, опублікований минулого тижня, являє собою суміш дивно ліберальних обіцянок про свободу слова та вільні вибори та імперської риторики про розширення руських земель і захист росіян в колишніх радянських республіках.

"Може здатися, що нас дуже мало, але більшовикам знадобилося не більше 1% населення, щоб змінити стан речей в 1917 році", - сказав Єгор Просвірнін, який веде націоналістичний блог, і також підписав декларацію разом зі Стрєлковим і низкою інших націоналістів. "Все може змінитися дуже швидко".

Стрєлков, його група блогерів-націоналістів і маргінальні політичні діячі дійсно здаються малозначними фігурами. Але націоналізм - це потужна політична сила в Росії. Багато хто задається питанням, чи легко буде погасити полум'я, що спалахнуло на сході України в 2014 році, особливо тепер, коли Кремль шукає дипломатичне рішення, яке раніше дозволяло б впливати на становище в Україні.

"Кремль дуже боїться націоналістів, тому що вони використовують ту ж імперську риторику, що і Путін, але у них виходить набагато краще, ніж у нього", - сказав Олексій Навальний, лідер кампанії по боротьбі з корупцією і опозиційний політик. "Ось чому деякі націоналісти у в'язниці, навіть якщо вони підтримують Путіна. Вони прийшли цілувати йому ноги, а він прогнав їх".

Інші кажуть, що така постать, як Стрєлков, після пари місяців в центрі уваги в 2014 році, приречена назавжди залишатися в тіні. Він може звертатися лише до невеликих груп націоналістів під час своїх "турів" по всій країні, але навряд чи знайде відгук у широких мас. Стрєлков сказав, що не планує балотуватися на виборні посади, але вважає, що його час може настати.

"Ми не плануємо починати революцію, щоб повалити Володимира Путіна. Після участі в п'яти війнах, мені добре відомо, як це, коли валиться влада і соціальна інфраструктура у великих містах. Цього не хоче ніхто, включаючи мене. Але, на жаль, це може бути неминуче".

ВідеоРодини жертв Боїнга, збитого над Україною, позиваються проти ватажка бойовиків Ігоря Гіркіна

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: