Російський сержант розповів, як військових змушували їхати на Донбас під загрозою звільнення

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Із роботою довелося прощатися не тільки військовому, але і його дружині.

Російський контрактник Володимир Марчуков поскаржився до Суду з прав людини на звільнення зі служби через відмову воювати на окупованих територіях Донбасу.

Про це повідомляє РБК.

Марчуков від 1990 року служив в російських силових структурах, а в 2014 році його призвали на військову службу в 536-ту бригаду частини 10544. В кінці січня 2015 року контрактників його бригади викликали до камбуза, де підполковник Рустам Санжапов нібито пригрозив підлеглим звільненням у разі відмови їхати воювати на територію України.

Кілька людей одразу відмовилися, решта 56 вирушили в селище Супутник під Мурманськом, де розташовується 61-ша окрема Киркенеська червонопрапорна бригада морської піхоти. Туди приїхав заступник з виховної роботи частини підполковник В'ячеслав Оканєв і нагадав підлеглим про необхідність їхати до України.

РБК пише, що має в розпорядженні аудіозапис бесіди, в якій офіцер говорив, що "не виключає варіанту переходу на територію Донецької і Луганської областей для надання там безпосередньої допомоги".

"Якщо ви не хочете захищати, якщо вони задавлять Луганськ і Донецьк... Вони зараз скористалися 20-річчям розгромленості Росії і що ми там не вели нормальну роботу. Вони прийшли до влади. Подальша ситуація призведе до того, що вони прийдуть в Ставропіль, Краснодарський край, Ростов, Брянськ і так далі, якщо ви зараз не поїдете туди і не будете захищати їх там, то ви не зможете захистити їх тут", - наводить видання цитату Оканєва.

Марчуков відмовився їхати на Донбас, а його дружина направила скаргу до СПЛ. Після цього в частину виїхала комісія Міноборони РФ.

Заступник міністра оборони Микола Панков в березні в заяві до СПЛ заперечував відомості про відправку на Донбас мурманських контрактників.

Дружина Марчукова, яка працювала у їдальні тієї ж військової частини, повідомила, що після звернення до СПЛ керівництво їдальні попередило її про увагу з боку ФСБ. Пізніше у неї відібрали пропуск в закрите селище, змусили звільнитися без запису в трудовій і повернутися з дитиною до Мурманська.

Марчуков також повернувся в частину 10544. Дехто з його товаришів по службі після інциденту в Супутнику звільнилися або були переведені в інші частини. До окремих із них приїжджали з опитуваннями співробітники ФСБ, стверджує сержант.

У скарзі військового в СПЛ йдеться про тиск з боку командування після скандалу в Супутнику. Тиск на Марчукова після подій на умовах анонімності підтвердив один з його товаришів по службі.

Через рік після подій у Супутнику, у січні 2016-го, дивізіон Марчукова скоротили і він потрапив за штат, однак йому подовжили контракт. Місяцем пізніше Марчукову представили атестаційний лист, в якому вказувалися дисциплінарні порушення умов контракту. Поставити підпис під документом він відмовився. Йому призначили переатестацію, однак військовий її не пройшов.

10 листопада його звільнили зі збройних сил наказом командувача Кольської флотилії.

Сам Марчуков стверджує, що атестація – "показуха", оскільки після неї зникла службова картка з наказом про зняття прокуратурою і командиром бригади всіх незаконних покарань. Крім того, зазначає Марчуков, йому не видали ксерокопію документа, незважаючи на відповідний рапорт. Контрактник вважає свій наказ про звільнення незаконним і пов'язує його з відмовою їхати на Донбас. Журналістам він надав численні позитивні характеристики від МВС та військових за 18 років служби.

Командир частини Марчукова Юрій Рязанцев, в свою чергу, заявив, що військовий провалив атестацію через водіння в нетверезому вигляді.

"31 грудня минулого року його затримали п'яним за кермом. Документи [до частини – Ред.] прийшли тільки зараз, він намагався домовитися, щоб документи не дійшли до командування", - стверджував силовик. 

Марчуков підтвердив, що перед Новим роком його дійсно зупиняли нетверезим за кермом, але про інцидент він одразу доповів командуванню і сплатив штраф. Інцидент стався не під час служби.

"Я вже поніс покарання за адміністративне правопорушення. У нас в дивізіоні служать офіцери, яких позбавляли прав за п'яне водіння, і начальство про це в курсі", — заявив старший сержант.

У департаменті інформації та масових комунікацій Міноборони РФ заявили, що з мурманських контрактників "ніхто ніколи не їздив" на Донбас.

Також у відомстві зазначили, що Марчуков "недбало ставився до наказів старших начальників і своїх обов'язків, за відгуками командирів і товаришів по службі, завзяття до служби не виявляв, обтяжувався інтенсивної бойовою підготовкою і прагнув до переводу на більш спокійну посаду". Також в Міноборони підкреслили, що Марчуков є чинним військовослужбовцям і користується усіма належними пільгами.

Раніше телеканал Al Jazeera в своєму розслідуванні повідомляв, що у Росії солдатам загрожують тюремними термінами за відмову воювати на Донбасі, а дезертирів кидають у в'язницю.

Кореспонденти поспілкувалися з контрактником Збройних сил РФ Олександром, частина якого розташована в місті Майкоп в Адигеї. Солдат розповідає, що йому загрожує 10 років за дезертирство через відмову брати участь у бойових діях в Донецькій і Луганській областях.

Залиште свій коментар

Вибір редакції