Розірвання ракетного договору Росії та США: чим загрожуватиме світу нова гонка озброєнь

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Штати звинувачують РФ у тривалому порушенні цих домовленостей.

Це - годинник судного дня. Розроблена американськими вченими система, яка визначає наближення людства до власного кінця. У 1953 році, після випробувань американцями та СРСР водневої бомби, цей годинник показував лише 2 хвилини до опівночі. В 1991, коли впав біполярний світ, стрілка покрокувала назад - аж до 17-ї хвилини.  

Коли у 1987 Горбачов та Рейган підписали договір про знищення ракет малої та середньої дальності,  людство позбулося 2692 шансу зникнути назавжди, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Саме стільки ракет було порізано на металобрухт з обох сторін. І яких ракет. Кілька з них у вісімдесятих  рухалися по залізницям тоді ще радянської України, закамуфльовані під пасажирські потяги. Відстежити місце пуску було майже неможливо. Та й просто ніколи.

Договір стосувався лише ракет дальністю від 500 до 5,5 тисяч кілометрів, до того ж наземного базування. Тобто ракети цієї ж групи, розміщені на кораблях, підводних човнах та літаках, залишали на бойовому чергуванні.

ВідеоЧерез 60 днів у світі може розпочатися нова гонка ядерних озброєнь

60 днів ультиматуму, залишені Америкою Росії на врегулювання ситуації, завершаться в лютому. Та в будь-яке врегулювання вже мало, хто вірить. Найімовірніше, світ чекає нова гонка озброєнь. Вже створені в російських секретних цехах ракети середньої та малої діяльності раптом опиняться на військових базах на кордонах багатополярного світу. Тоді як американські ракети стануть в Східній Європі.

Через 60 днів у світі може розпочатися нова гонка ядерних озброєнь

Російські генерали і досі оплакують той світ, в якому на кожне місто західної Європи була спрямована своя ядерна ракета. А договір  по знищенню РСМД багато хто вважає початком кінця Радянського Союзу.

"Договір відкриває великий шанс. Дозволяє вибратися на дорогу від катастрофи. Який обіцяє нашим дітям і онукам і онукам цих онуків повноцінне щасливе життя", - казав тоді президент СРСР Михайло Горбачов.

Найбільшою проблемою договору 1987 року  є те, що він був підписаний в зовсім іншому світі. Світі двох наддерржав, де ще не було активно зростаючого ядерного Китаю. Та Північної Кореї з її незрозумілими ракетами та неясним статусом. Договір  підписали лише СРСР та США. І тепер решта держав з ядерним статусом абсолютно спокійно розвивають власне ракетне виробництво.

Годинник судного дня цього року знову - як в 1953 -  встановлено - за дві хвилини до опівночі. Здається зовсім скоро ракет знову побільшає, а, можливо, це вже сталося.

Військовий експерт Олександр Коваленко каже – перша інформація про те, що Росія всіх обдурила і почала розробляти нове покоління ракет середньої дальності ще 10 років тому.

"У 2008 році вони почали цим займатися. Але, на жаль, тоді реакція світу вона була досить кволою", - розповідає експерт.

Та як надсекретна інформація потрапляє до рук потенційного ворога?

Секретні розробки звісно ховають під сімома замками. Але іноді випадкові події перетворюють будь-яку таємницю на загальновідомий факт. Чи нема жодних випадковостей? Судіть самі. Рівно через місяць і один день після сакраментальної фрази Путіна журналістів Волгоградського каналу пускають на надсекретний військовий завод. Саме звідси родом, за словами журналіста, "Іскандери" і "Тополі" . У відкритих джерелах знаходимо - підприємство розробляє пускові установки для цих ракет. Та найцікавіше - в кінці репортажу.

"Частину військової техніки вже завантажили на платформи. Зовсім скоро ця військова техніка надійде у війська", - розповідає російський журналіст.

Військовий експерт Олександр Коваленко каже - саме тут, на видноті,  і ховається секрет. Фоном для цього журналістського тексту, закриті брезентом, залізницею їдуть пускові установки, але зовсім не для тих ракет.

"Пускові установки цих ОТРК були значно більші, ніж стандартні. Тобто вже прямо зараз у війська РФ поставляються ОТРК, які мають установки більш за все призначені для ракет 9м729, тобто вже зараз Росія порушує цей договір та поставляє заборонену зброю  у свої війська", - зазначає експерт.

60 днів ультиматуму, залишені Америкою Росії на врегулювання ситуації,  завершаться в лютому. Та в будь-яке врегулювання вже мало хто вірить. Найімовірніше світ чекає нова гонка озброєнь.

Вже створені в російських секретних цехах ракети середньої та малої дальності раптом опиняться  на військових базах на кордонах багатополярного світу. В Криму, в Ростові. А можливо на захопленому Донбасі. А можливо, і на Кубі - як в шістдесятих, під час карибської кризи. Тоді як американські ракети стануть в Східній Європі.

"І я не здивуюсь якщо якийсь аналог Першингу-2 згодом з’явиться не тільки в якійсь з країн НАТО чи партнерів США, а мабуть навіть під Києвом", - розповідає Коваленко.

Чи гарантуватимуть нові ракети додаткову безпеку? Скоріше вони пересунуть стрілки годинника судного дня ще ближче до опівночі - до хвилини, чи навіть тридцяти секунд. Адже будь-яка терористична атака чи звичайна технічна помилка тепер загрожуватиме не просто катастрофою, а ланцюговою реакцією із загибеллю всього людства. Кнопку скасування просто не встигнуть натиснути.

Станіслав Ясинський

Залиште свій коментар

Вибір редакції