Розкол у Віндзорській династії. Чому Меган та Гаррі відмовилися від королівських привілеїв та як тепер зароблятимуть на життя

Розкол у Віндзорській династії. Чому Меган та Гаррі відмовилися від королівських привілеїв та як тепер зароблятимуть на життя

Фото: tsn.ua

Резонансне рішення герцога та герцогині Сассекських розчарувало та вразило монаршу родину.

Принц Гаррі, онук королеви Великої Британії Єлизавети ІІ, та його дружина Меган Маркл оголосили про те, що відмовляться від статусу високопоставлених членів монаршої родини та їхніх привілеїв. 

Чим зумовлене рішення герцога та герцогині Сассекських, як на звістку відреагувала монарша родина та як тепер зароблятимуть на хліб Гаррі та Меган – читайте у великому матеріалі ТСН.ua. 

Про що йдеться у заяві Гаррі та Меган

Резонансну звістку про свій відхід від статусу старших членів королівської родини герцог та герцогиня Сассекські опублікували на своєму сайті у середу, 8 січня. Ідентичне повідомлення також з’явилося на офіційній сторінці подружжя у Instagram. 

Саме по собі звання старших членів королівської родини має досить нечітке значення і зазвичай відноситься до тих монарших осіб, які перебувають найближче у черзі на престол - дітей суверена (королеви Єлизавети ІІ), а також спадкоємця (принца Чарльза), передає Vox. 

У заяві подружжя зазначило, що рішення не є раптовим і ухвалене "після багатьох місяців роздумів та внутрішніх дискусій". 

"Ми маємо намір відмовитися від статусу старших членів королівської родини та працювати над тим, щоб стати фінансово незалежними, водночас продовжуючи підтримувати Її Величність Королеву", – йдеться у повідомленні. 

Герцог та герцогиня наголосили, що збираються жити між Великою Британією та Північною Америкою, водночас “продовжуючи виконувати свої обов’язки перед Королевою, Співдружністю та нашими патронатами”. 

"Цей географічний баланс дасть нам змогу виростити нашого сина з шаною до королівської традиції, у якій він народився, і водночас дасть нашій родині змогу зосередитися на новій главі нашого життя, включно з запуском нашої благодійної організації", – зазначається у заяві. 

Пара також заявила про те, що від березня 2020 року відмовиться від співпраці із журналістами сімки так-званих "королівських ЗМІ", що мають ексклюзивне право відвідувати заходи з членами монаршої родини та публікувати їх нові фото, через те, що вони нібито спотворюють інформацію. Повідомляти про свої справи подружжя хоче, спілкуючись з іншими журналістами та за допомогою свого сайту і соцмереж.  

Заява може видатися досить спонтанною та раптовою, проте передумови до рішення, що у соцмережах швидко охрестили як #Megxit (за аналогією з Brexit), були помітні значно раніше. 

Що стоїть за рішенням

Ще у жовтні 2019 року герцог та герцогиня Сассекські у документальній стрічці ITV розповіли про тиск громадськості та складнощі, з якими стикалися через свою належність до королівської родини.

Так, Меган Маркл зазначила, що пристосуватися та королівського життя їй було “важко” і що вона була не готова до інтенсивності, з якої ЗМІ стежили за нею, попри попередження друзів з Британії про те, що таблоїди можуть “зруйнувати” її життя. 

На запитання про те, що як герцогині вдається давати раду з усім у новій ролі як матір Меган відповіла: 

"Я давно казала Ейчу (це те, як я називаю Гаррі): недостатньо того, щоб просто пережити щось, це не мета життя. Ти маєш жити на повну". 

Фото: Associated Press

Непросто, вочевидь, було й Гаррі. Так, після того, як пара виголосила намір відійти від своїх монарших ролей, королівський кореспондент BBC Джонні Даймонд зазначив, що існувала "значна частина роботи", яку подружжя "просто не терпіло", а сам Гаррі "ненавидів камери та нудьгував протягом церемоній".

Коли у кінці минулого року розгорівся скандал навколо того, що одне з британських видань Mail on Sunday без дозволу опублікувало приватний лист Меган, Гаррі емоційно висловився, що "втратив свою матір, і тепер бачу, як моя дружина стає жертвою тих самих потужних сил". 

"Я бачив, що відбувається, коли хтось, кого я люблю, змінюються так, що до них більше не ставляться та не сприймають як реальних людей", – наголосив він. 

Що думає про це королівська родина

Офіційно королівська родина відреагувала на рішення Гаррі та Меган досить стримано. На сайті її величності вийшло офіційне звернення з приводу заяви онука та його дружини, основний акцент у якому було зроблено на тому, що переговори між подружжям та королівською родиною ще на самому початку. 

"Обговорення з герцогом і герцогинею Сассекськими на ранній стадії. Ми розуміємо їхнє бажання використовувати інший підхід, але це складні питання, для вирішення яких потрібен час", – йшлося у повідомленні. 

Проте кореспондент BBC у Букінгемському палаці Джонні Даймонд зазначив, що насправді королівська родина, особливо її старші члени,  були "ображені" та "розчаровані" рішенням пари. 

З посиланням на джерела у палаці,  медійник розповів, що вчинок був несподіваним для старших членів сім’ї, а наразі між Гаррі, Меган і іншими монаршими особами далеко не все спокійно. 

"Існує чіткий розкол між Гаррі та Меган з одного боку, і з іншими членами королівської родини з іншого", – зазначив Даймонд. 

Що станеться з чергою на престол та титулами

Попри рішення Меган і Гаррі позбавитися своїх монарших привілеїв, черга на престол значною мірою лишиться такою ж, як і була. 

Це пояснюється тим, що успадкування престолу у Великій Британії визначається не лише правом народження, а й законодавством. Тобто, Акт про вилучення людини з лінії спадкоємців мав би ухвалити Парламент. 

Фото: Getty Images

Наразі принц Гаррі є шостим претендентом на британську корону  - після свого племінника принца Луї. Його син Арчі - сьомим. 

Що ж до титулів, то не має жодних натяків на те, що герцог та герцогиня Сассекські прагнуть від них відмовитися. Їхній син Арчі не має жодних титулів від народження – таке рішення ухвалили його батьки, коли він з’явився на світ. 

За які кошти пара житиме тепер 

Припиняючи бути старшими членами королівської родини, Гаррі та Меган більше не отримуватимуть фінансування від Суверенного гранта – фіксованого відсотка прибутку монаршої сім’ї. 

Протягом 2018-2019 року Королева передала британському уряду близько 329 мільйонів фунтів стерлінгів від "власності Корони", незалежного комерційного підприємства з найбільшим у Великій Британії портфелем нерухомості. Уряд в обмін на це надав суверену близько 82 мільйонів фунтів стерлінгів на офіційні витрати – це і є Суверенний грант.

Проте, як зазначає видання Harper’s Bazaar, останній далеко не єдине джерело доходів герцога та герцогині Сассекських.

Фото: Associated Press

Щорічно подружжя отримує також кошти від герцогства Корнуолл, яке належить принцу Чарльзу – вони складають близько 95% доходів.  Із заяви герцога та герцогині поки незрозуміло, чи захочуть вони відмовитися й від них. 

Як би там не було, подружжя може покладатися на кошти, отримані принцом Гаррі на своє 30-річчя від трастового фонду, який залишила йому його мати принцеса Діана, а також прибутки від колишньої успішної акторської кар’єри Меган – зокрема, знімань у популярному серіалі Suits. 

За даними видання Metro,  наразі статки принца Гаррі складають близько 40 мільйонів доларів. Меган – близько 5. 

Чи будуть вони працювати

Чи буде подружжя заробляти на життя роботою – достеменно невідомо. Проте, як зазначає Даймонд, знайти роботу членам королівськох родини не надто просто. 

"Може скластися враження, що вони монетизують свій бренд, що викличе конфлікт інтересів", – сказав він.

Наразі Меган та Гаррі виголосили намір займатися своєю новою благодійною організацією, яка має бути глобальною, пов’язаною з Африкою та США, та займатиметься питаннями працевлаштування жінок.  

Проте на думку Ніка Баллена, головного редактора True Royalty TV, якщо пара таки вирішить працювати, їм варто брати приклад з подружжя Обами. 

"Обами – хороший приклад того, як заробляти кошти і робити це елегантно. Вони можуть фінансувати проєкти, що знімаються, і інколи Меган може грати у них. Якщо це документальний фільм, можливо, Гаррі міг би бути оповідачем", – зазначив він. 

Хто ще відмовлявся від монарших привілеїв

Примітно, що Гаррі та Меган – далеко не єдині члени британської монаршої родини, які так чи інакше позбавилися низки привілеїв. Так, король Едуард ІІІ відмовився від престолу 1936 року, щоб одружитися з американкою Волліс Сімпсон, через що батько Єлизавети ІІ став королем. 

Принцеса Діана втратила свій титул (однак зберегла помешкання в Кенсінгтонському палаці, можливість використовувати палац Сент-Джеймса для розваг, а також певні королівські привілеї) після розлучення з Чарльзом. 

Відмовилася від того, щоб її діти мали королівські титули, й принцеса Анна.  А принц Ендрю вирішив "облишити королівські обов’язки" у листопаді 2019 року, після гучного скандалу з Джеффрі Епштейном. 

Проте випадок Гаррі і Меган усе одно лишається унікальним – раніше ніхто з членів монаршої родини не вирішував віддалитися від неї, лишаючись частиною сім’ї. Унікальним є й бажання подружжя жити на два континенти. 

Принц Гаррі та його дружина Меган оголосили про складання монарших обов'язків

Принц Гаррі та його дружина Меган оголосили про складання монарших обов'язків

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Герцогиня Сассекська Меган
Наступна публікація