Розсекречені архіви: НАТО не збиралось захищати поляків у разі нападу СРСР

Згідно з розсекреченими архівам, НАТО не збиралося допомагати полякам, які повстали проти комуністичного режиму на початку 1980-х.

Польське Міністерство закордонних справ опублікувало документи періоду "холодної війни", розсекречені Північноатлантичним союзом, згідно з якими НАТО не збиралось рятувати поляків від інтервенції СРСР.

У 65 документах за 1980–1984 роки, серед іншого, йдеться про реакцію НАТО на ситуацію в Польщі перед впровадженням у цій країні воєнного стану, а також під час його тривання. Оприлюднені документи – перші із семи сотень, які союз НАТО на прохання Польщі почав розсекречувати.

Організація Північноатлантичного договору не збиралася допомагати полякам, які повстали проти комуністичного режиму на початку 1980-х. Якби Радянський Союз ввів свої війська до розбурханої страйками Польщі, НАТО залишилася б осторонь конфлікту.

Про це йдеться в розсекречених документах, які Північноатлантичний союз передав польському МЗС.

Як свідчать ці документи, в НАТО розглядали різні сценарії розвитку подій у разі збройної інтервенції СРСР у Польщі, та серед варіантів не було збройної допомоги повсталим полякам. Навпаки, у розсекречених матеріалах наголошується, що жодна з країн-членів НАТО не повинна втягуватися у ймовірний конфлікт.

Північноатлантичний союз боявся паніки в Європі та в Польщі, у генералів НАТО були припущення, що багато поляків утікатиме з Польщі літаками. Якби літаки Варшавського договору перехоплювали польські літаки з утікачами на борту, сказано в документах, то НАТО не втручалася б у цей конфлікт.

Водночас, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, отримавши розсекречені матеріали, не приховував свого розчарування з приводу гіркої правди про минулі події.

"Зусиллями нашого представництва при НАТО ми продовжуємо традицію розсекречення документів із періоду поневолення. Як виявилося, НАТО не квапилася ризикувати задля поляків, які боролися за свободу", – заявив він.

Проте трохи згодом, коментуючи подію, польський міністр пом'якшив тон своїх висловлювань. Він пояснив, чому НАТО не збиралося прийти на допомогу антикомуністичній опозиції у Польщі.

"Цей союз був тоді і є тепер союзом оборонним. У нього не було мандату, щоб втручатися або якось ризикувати з приводу подій усередині Варшавського договору", - сказав він.

Голова польського зовнішньополітичного відомства наголосив на тому, що союз НАТО пішов назустріч проханням Польщі й розсекречує матеріали, яким ще не виповнилося 30 років. За його словами, здебільшого розсекречені останнім часом документи НАТО стосуються сімдесятих років.

Читайте також:

10 зловісних таємниць СРСР очима США: операція "Флейта" і "атомна бомба у валізі"

Розкрито архіви 1941 року: керівництво СРСР знало про плани Німеччини

Мєдвєдєв: Розпад СРСР не найбільша геополітична катастрофа ХХ століття

Україна та Росія спільно вивчать архіви Другої світової

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: