Розсекречено дипломатичні документи про розпад СРСР

Посол Швеції в Москві у 1991 році надсилав депеші, в яких попереджав про "очевидну небезпеку виникнення громадянської війни" в Радянському Союзі.

Швеція розсекретила і опублікувала більше 400 сторінок дипломатичних документів під грифом "Таємно", датованих 1989 - 1991 роками, в яких мова йде про розпад Радянського Союзу.

Серед розсекречених документів є й ті, які відносяться до спроби державного перевороту в СРСР у серпні 1991 року. Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт назвав опубліковані матеріали унікальними.

Зокрема, в оприлюдненому нині дипломатичному листуванні йдеться про те, як Швеція мала реагувати серпневі події в СРСР.

Серед опублікованих оцінок є й депеша посла Швеції в Москві Ер'яна Бернера, в якій він говорить про "очевидну небезпеку виникнення громадянської війни" в СРСР.

"Ризик громадянської війни очевидний", - повідомляв посол. Він описував членів Державного комітету з надзвичайного стану (відомого як "ГКЧП") як нерішучих і безвольних людей.

Події, про які доповідав Бернер, сталися 19-21 серпня. 19 серпня був сформований Держкомітет, у який, зокрема, увійшли прем'єр-міністр СРСР Валентин Павлов, міністр внутрішніх справ Борис Пуго, міністр оборони Дмитро Язов, голова КДБ Володимир Крючков і віце-президент СРСР Геннадій Янаєв.

ГКЧП спробував зупинити розпад Радянського Союзу, оголосивши надзвичайний стан, ввівши війська до Москви і відновивши цензуру в ЗМІ. Президент СРСР Михайло Горбачов був заблокований у своїй резиденції в Криму.

Керівництво РРФСР, на чолі якої стояв Борис Єльцин, виступило проти ГКЧП, назвавши його дії державним переворотом. Під час зіткнень прихильників Єльцина з військами, які контролював комітет, загинули троє людей. Члени ГКЧП були заарештовані, через кілька місяців Радянський Союз розпався.

Читайте також:

Майже половина українців жалкує про розпад СРСР

Легендарний радянський розвідник передрік розпад США

Історія з грифом "Секретно": Останні дні імперії: гаряче літо 1991-го очима КГБ

Екс-міністр розповів, як Єльцин "розіграв" путч, а сам пив горілку в підвалі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: