Санкції проти Ірану знову відкладені

Тим часом крайній термін, відведений Ірану для повної деталізації ядерної програми і демонстрації готовності співпрацювати з МАГАТЕ, настає 31 грудня.

Представники шести країн - посередників з іранської ядерної програми ухвалили рішення відкласти питання про санкції проти Ірану до середини січня 2010 року. Таке рішення було ухвалене в ході відеоконференції у вівторок увечері. Тим часом крайній термін, відведений Ірану для повної деталізації ядерної програми і демонстрації готовності співпрацювати з МАГАТЕ, настає 31 грудня. президент Ірану Махмуд Ахмадінежад відкинув вимогу світового співтовариства припинити збагачення урану до кінця поточного року. За його словами, Захід не має права диктувати умови.

Питання про санкції передчасне, заявила за підсумками зустрічі постпред США при ООН Сюзан Райс. США дали ясно зрозуміти, що якщо Іран до кінця року не прийме компромісний план МАГАТЕ, то вони будуть домагатися більш жорстких санкцій. Проте зараз, за словами Райс, представники п'яти постійних членів Ради безпеки і Німеччини зважують "цілий ряд альтернатив".

Частково затримка має технічні причини: з нового року в СБ ООН відбудеться ротація п'яти з 10 непостійних членів, і постійні члени вважають недоцільним починати будь-які консультації до цього. Але багато в чому питання про санкції СБ ООН гальмується Пекіном, дають зрозуміти американським ЗМІ західні дипломати.

Іранський інтернет-сайт Press TV повідомив, що Китай виступає проти антиіранських санкцій. Представник Китаю в СБ ООН Ла Іфань сказав, що двері для дипломатичних зусиль ще не закриті. Потрібно додатковий час, щоб знайти вихід з глухого кута.

За словами американських чиновників, у них є велика частка впевненості в тому, що Росія підтримає конфронтаційну стратегію проти Ірану. Обама обговорював це питання з президентом РФ Дмитром Мєдвєдєвим у Копенгагені в кулуарах саміту з клімату. Росіяни сказали, що виступлять разом з американцями. У той же час співробітник Білого дому обмовився, що офіційних гарантій від росіян він не отримав.

Жорстка риторика, до якої вдається Тегеран, ставить російську дипломатію в скрутне становище, відзначив старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки ІМЕМ РАН Володимир Сотников. На майбутніх зустрічах у рамках "шістки" Москва, ймовірно, буде наполягати на пом'якшення пропонованих Заходом санкцій. Але в той же час позначить "червоні лінії", за які Ірану не можна виходити.

Якщо Іран не погодиться з компромісними пропозиціями Москви, то їй доведеться підтримати санкції. Росія навряд чи стане ставити під загрозу взаєморозуміння з США, щоб заспокоїти Іран, вважає Сотников.

Читайте також:

Іран відмовився піти на поступки США і МАГАТЕ

Іран хоче від Заходу компенсацію за участь у Другій світовій війні

Іран розпочав виробництво нового покоління центрифуг

США запропонували ввести нові санкції стосовно Ірану

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: