Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Що насправді стоїть за ухваленим у Польщі скандальним законом про заборону "бандерівської ідеології"

Що насправді стоїть за ухваленим у Польщі скандальним законом про заборону "бандерівської ідеології"

Низка країн висловили своє обурення та розкритикували закон, який стосується України та Ізраїлю.

У травні 2017 року на польському телеканалі TVN24 було показано репортаж, як польські націоналісти організації "Гордість і сучасність" святкують день народження Адольфа Гітлера зі свастикою та портретом фашиста. Після цього репортажу відбулось розслідування щодо пропаганди фашизму у Польщі. Проте таке висвітлення подій зіграло не на користь країни, яка останнім часом має не дуже хороший імідж у ЄС на тлі дискримінаційних настроїв поляків, погіршення ставлення до національних меншин та біженців. Тому, ймовірно, цей репортаж, який показав далеко не найкращі сторони польського суспільства, був одним із поштовхів до ухвалення залежаного закону, який мав би поліпшити імідж Польщі на міжнародній арені та навіть заперечити певні історичні факти.

Так, 1 лютого о 3:00 польський Сенат ухвалив скандальний закон про Інститут національної пам’яті. Формулювання закону досить завуальоване, проте є 2 основних питання, на яких слід зосередитись. Перше, на чому поляки акцентували увагу - це "бандерівська ідеологія". Так, до відповідальності притягуватимуться усі, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Зазначається, що вони будуть нести штраф або термін ув’язнення до трьох років.

Також йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про "польські табори смерті". Факт наявності таборів на своїй землі поляки не заперечують, але не вважають себе до них причетними. Відтак вживання слова "польські" у цьому контексті вважають неприйнятним.

Зазначається, що законопроект був створений і просунутий у Сенаті правою радикальною партією "Кукіз'15", що добре відома своїм ставленням до діяльності українських націоналістів у Західній Україні. Партія вважається, швидше, популістичною, і не надто добре знається на написанні законопроектів. Висувається гіпотеза, що написавши цей законопроект, члени "Кукіз'15" просто намагалися заручитись підтримкою нових прихильників, використовуючи антиукраїнську тематику.

Однак це рішення потягло за собою зовсім не ті наслідки, на які очікували польські політики, зокрема, партія Качинського. Законопроект викликав не лише осуд зі сторони України та Ізраїлю, а й критику решти країн світу.

Відео Сенат Польщі ухвалив скандальний закон щодо українських націоналістів

Тепер там каратимуть за заперечення того, що українські націоналісти в минулому столітті чинили злочини проти поляків. Польські політики внесли поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Штраф чи позбавлення волі на строк до трьох років загрожуватиме тим, хто підтримує дії ОУН та УПА, які поляки вважають злочинними.

Сенат Польщі ухвалив скандальний закон щодо українських націоналістів

Реакція України

Україну сильно вразив ухвалений закон, враховуючи те, що у розрізі останніх подій Київ і Варшава мали б покращувати свої відносини, а не погіршувати. 

Реакція МЗС була однозначною -  відомство заявило, що глибоко стурбоване фактом ухвалення Сенату Польщі цього закону.

"Хотіли б нагадати авторам проекту цього законодавчого акта, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів у роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини", —  йдеться у заяві МЗС.

Гостро прокоментував ухвалений закон президент України Петро Порошенко. За його словами, ухвалений закон не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею. "Оцінки, які містяться в цьому рішенні, є абсолютно необ'єктивними і категорично неприйнятними", —  написав Порошенко.

Багато українських депутатів підкреслили, що Польща і решта країн Європи не цінують того, що українці ціною власного життя захищають європейські кордони від російської агресії. Зокрема, окремі депутати стверджують, що невдовзі Польща поплатиться за свої загравання з Росією і це "буде їй дорого коштувати".

Ірина Геращенко в ефірі телеканалу 112 прокоментувала рішення польської влади: "Висловлюю щирий жаль, що рішення радикальної гілки польської еліти суперечить духу дружби, співробітництва, добросусідства, які багато років існують між двома країнами. Таке легковажне ставлення до добросусідства може дорого коштувати Польщі. Ми на провокаційні рішення реагувати просто не будемо. Але спроби переписати історію не можуть бути непоміченими".

Віце-прем’єр міністр України Павло Розенко: "Від такого рішення виграла не Польща, а Росія. Рішення Польщі грає на користь нашого спільного ворога – РФ".

Український журналіст та політик Ігор Мірошниченко в ефірі телеканалу 112 сказав про фінансування Росією окремих польських істориків, депутатів, які підігрівають напруження між обома державами.

Історики ж наполягають на пошук компромісу, який згуртує обидва народи.

Андрій Портний, фахівець з українcько-польських відносин та політики пам’яті, в ефірі телеканалу Громадське зазначив: "Нинішній польський уряд вже спромігся дуже зіпсувати імідж Польщі у країнах ЄС. Це велика проблема польської внутрішньої політики. Щодо українців, то скажу так – ставлення до них погіршується. Треба шукати розумну серединну лінію, компроміс".

Реакція Ізраїлю

Друга частина закону щодо Голокосту не стала непоміченою і Ізраїлем. Влада країни обурилась бажанню Польщі переписати історію та підмінити поняття.

Прем’єр-міністр Ізраїлю наголосив виданню Jpost: "Ми не маємо права заперечувати правду, переписати історію. І ми у будь-якому разі будемо протидіяти такій спробі. Жодний закон не змінить правди".

 "Багато різних націй, в тому числі і поляки, допомагали нацистам знищувати євреїв: видавали їх нацистській владі і навіть вбивали їх власноруч. Проте табори смерті створювались у Польщі, тому правильно їх називати "німецькими таборами на польській території", —  прокоментував міністр освіти Ізраїлю Нафталі Беннет Jpost.

Для депутата ізраїльського Кнесету Яіра Лапіда тема Голокосту і Польщі є особистою. "Десятки моїх родичів померли на території Польщі, і до цього причетні поляки. Цей закон – наруга над мертвими", —  твердить він.

Зокрема, зазначається, що на тлі напружених відносин з Польщею, Ізраїль відклав візит свого посла до Польщі. "На тлі схвалення законопроекту польським Сенатом, Ізраїль попросив відкласти запланований візит глави Бюро національної безпеки Польщі", —  йдется у повідомленні МЗС Ізраїлю.

Ізраїльський політолог Авраам Шмулевич в ефірі телеканалу ZIK наголосив, що історія – досить точна наука і жодна підміна понять є неприпустимою.

Відео Ізраїль висловився проти польського закону про заборону "бандерівської ідеології"

Скандальний документ польський Сенат ухвалив цієї ночі. Згідно з ним, підтримку дій українських націоналістів, зокрема, ОУН та УПА - які поляки вважають злочинними - каратимуть штрафом чи трьома роками тюрми. Порошенко наголосив - ухвалений законопроект іде в розріз з принципами стратегічного партнерства між державами.

Ізраїль висловився проти польського закону про заборону "бандерівської ідеології"

 "Закон абсолютно незрозумілий, нечіткі формулювання. В Ізраїлі ніхто не звинувачує польську державу в знищенні євреїв. Але були погроми, організовані поляками стосовно і євреїв, і українців, у міжвоєнний період. Наразі те погіршення взаємовідносин на фоні російської агресії, яку відчуває навіть Польща, потрібно уникати, особливо спекулюючи історичними питаннями".

Реакція ЄС та США

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір висловив серйозну стурбованість польським законом про заборону "бандерівської ідеології".

"У мене є серйозні побоювання щодо закону, який криміналізує мову в історичних опитуваннях. Хоча ми всі розуміємо тонкощі в питаннях історичних подій, свобода вираження має особливе значення для істориків і вчених. Історія - це питання незалежних наукових досліджень і вільного обговорення, а не судового рішення", —  сказав Дезір.

Він вважає, що закон має бути відхилений як "непропорційне обмеження свободи вираження поглядів".

"Тільки коли заяви є підбурюванням до насильства або дискримінації, вони можуть бути криміналізованими", — додав Дезір.

Відео ОБСЄ закликала президента Польщі ветувати закон про заборону так званої "бандерівської ідеології"

Представник зі свободи ЗМІ Арлем Дезір наголосив, що покарання за висловлювання думок про історичні факти суперечить міжнародним зобов'язанням країни. Польський закон передбачає штраф чи до трьох років тюрми кожному, хто заперечуватиме, що українські націоналісти, зокрема, ОУН та УПА - в минулому чинили злочини проти поляків.

ОБСЄ закликала президента Польщі ветувати закон про заборону так званої "бандерівської ідеології"

"Той, хто розповсюджує фальшиве твердження про "польські табори", шкодить доброму імені та інтересам Польщі. Автори закону розповсюдили цей непристойний наклеп на весь світ, так вдало, як ніхто раніше”, — прокоментував голова ЄР Дональд Туск на своїй сторінці у Twitter.

У Держдепі США також відреагували на польський закон.

“Історія Голокосту болісна і складна. Ми розуміємо, що такі фрази, як "польські табори смерті", є неточними, оманливими та шкідливими. Проте ми стурбовані тим, що, якщо прийняти цей законопроект, це може підірвати свободу слова та академічний дискурс”, — йдеться в заяві речниці Держдепу Хізер Ноерт.

У Департаменті зазначили також, що стурбовані наслідками цього законопроекту для стратегічних відносин Польщі, зокрема, зі США та Ізраїлем.

Реакція Польщі

За словами голови Ради міністрів Польщі Матеуша Моравецького, зміни до закону про Інститут національної пам'яті Польщі, які стосуються й переслідування за заперечення "бандерівської ідеології", потрібні для протидії брехні щодо приписування злочинів проти євреїв невинним людям.

“Брехня Освенцима - це не лише заперечення німецьких злочинів, але також й інші форми фальсифікації історії. Однією з найгірших форм цієї брехні є применшення відповідальності справжніх злочинців і приписування відповідальності їхнім жертвам. Ми хочемо боротися з цією брехнею у кожному її прояві. Саме тому ми змінюємо закон про Інститут національної пам’яті”, — йдеться у повідомленні.

Польський прем’єр підкреслив, що поляки розуміють емоції з боку Ізраїлю.

"Ми, поляки, були свідками, так само як і євреї. Обов’язок кожного поляка - підтримувати хороше ім’я Польщі", — заявила перед голосуванням колишній прем’єр-міністр Польщі Беата Шидло. Про це повідомляють Jpost.

Міністерство закордонних справ Польщі зазначило, що головна мета законодавчої влади полягає у боротьбі з усіма формами заперечення та викривлення правди про Голокост, а також з приниженням відповідальності її фактичних винуватців.

Реакція Росії

Зазначимо, що лише російська сторона відверто зраділа ухваленому закону. І це недивно. Адже саме в Росії четвертий рік поспіль дітей залякують таким ненависним Бандерою. Так, перший заступник голови комітету Ради Федерації РФ з оборони Франц Клінцевич привітав заборону "бандерівської ідеології" в Польщі, але водночас засудив "русофобію".

Голова Чеченської Республіки Рамзан Кадиров на своємуTelegram-каналі зазначив: " "Бандерівські настрої" стали небезпечні і для Польщі. Про це Росія неодноразово попереджала, закликаючи Європу не забувати, якою ціною далася перемога над Третім Рейхом", — заявив він.

Нагадаємо, що низка країн розкритикували ухвалений польським Сеймом закон від 1 лютого про Інститут національної пам`яті.  Зокрема, в ОБСЄ наголосили, що свобода вираження поглядів має особливе значення для істориків і вчених. Історія - це питання незалежних наукових досліджень та вільної дискусії, а не судового рішення.

Залиште свій коментар

Вибір редакції