ШикотанНаш: як Японія понад півстоліття намагається повернути захоплені Росією острови

Сторони вже розпочали повномасштабні перемовини щодо умов мирної угоди.

На початку осені 2018 року президент Росії Володимир Путін чи не вперше у публічну площину виніс питання мирного договору з Японією. Після Другої світової війни Радянський союз відмовився підписувати цей договір через найголовнішу суперечку між двома країнами – приналежність Курильських островів.

Японія висловлює серйозні претензії на чотири південних Курильських острови – Ітуруп, Кунашир, Шикотан та архіпелаг Хабомаі. Питання повернення цих островів є національною ідеєю, а їхня приналежність до Японії не обговорюється жодною владою.

Спочатку Путін запропонував японцям підписати мирну угоду без жодних домовленостей, а потім вирішувати спірні питання. Японська влада цю пропозицію російського президента відкинула. Через деякий час Путін у Сингапурі провів зустріч із прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе, під час якого сторони домовились працювати над мирною угодою на основі домовленостей ще від 1956 року. У ній СРСР допустила можливість передачі Японії двох островів із чотирьох.

ТСН.ua зібрав основні відомості щодо суперечки навколо Курильських островів та їхньої важливості для обох країн.

Де розташовані Курильські острови?

Курильські острови – це група островів, які простягаються від російського півострова Камчатка до японського острова Хоккайдо.  Фактично вони виконують роль так званих воріт з Охотського моря. Загальна площа островів становить 10,5 тисячі квадратних кілометрів, а проживають на них трохи більше ніж 20 тисяч осіб.

Спірні острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан та архіпелаг Хабомаі розташовані на півдні Курильських островів. Японією вони включені до префектури Хоккайдо. Відстань між островом Хоккайдо та найближчим до нього Кунаширом становить близько 20 кілометрів. Загальна площа спірних островів – 5 тисяч квадратних кілометрів, проживає там близько 17 тисяч громадян Росії (майже все населення Курильських островів). Наразі всі острови входять до Сахалінської області РФ.

Курильські острови
ТСН.ua

Скільки триває суперечка за острови?

Питання приналежності Курильських островів та острова Сахалін обговорюється між Росією та Японією вже майже півтора століття. Вперше сторони підписали відповідний договір у 1855 році (Симодський трактат). Згідно з ним, Японія отримувала чотири спірних острови, північні ж Курильські острови належали Росії. Що стосується острова Сахалін, то він був визнаний спільним володінням РФ та Японії.

У 1875 році у Петербурзі Росія віддає всі Курильські острови Японії в обмін на Сахалін, однак вже у 1905 році після поразки РФ в японсько-російській війні, японці отримали назад половину цього острова, залишаючи за собою і всі Курили.

Під час Другої світової війни у 1945 році СРСР розпочинає війну з Японією, виконуючи домовленості Ялтинської конференції. Радянський союз погодився на це в обмін на встановлення контролю над Сахаліном та Курильськими островами. Після поразки Японії, цей контроль було встановлено.

Водночас, мирний договір з Японією, який у 1951 році підписували всі країни-учасники Другої світової в Сан-Франциско, Радянський союз підписувати відмовився. Причиною стала саме відсутність пунктів щодо закріплення Сахаліну та Курил за СРСР. Однак це не завадило через п’ять років Радянському союзу відновити перемовини стосовно долі цих островів. Країни досягли попередніх домовленостей щодо укладання мирної угоди. Як крок назустріч СРСР погодився розпочати перемовини щодо передачі японцям двох островів із чотирьох – Шикотана та архіпелагу Хабомаї.

Цим домовленостям не судилось бути здійсненими через укладення в 1960 японського-американського договору про безпеку, у якому США гарантує повну військову охорону Японії. Після цього Радянський Союз анулював всі свої зобов’язання, а Штати побудували на японській території вісім військових баз, де несуть службу майже 50 тисяч американців. Від того часу процес укладення мирної угоди між Японією та Росією був заморожений.

Навіщо Курильські острови Росії?

Насамперед – це контроль над Охотським морем. Завдяки приналежності Курильських островів Росія має контроль над кількома протоками, які не замерзають взимку, а тому дають можливість російським портам повноцінно працювати на імпорт та експорт у цьому морі. Крім цього, наявність власних військових баз на Курилах фактично відкриває РФ прямий доступ до Тихого океану.

Ще одним важливим пунктом для Росії є природні ресурси Курильських островів. Окрім риболовства, покладів кольорових металів та сірки, на Курилах потенційно можуть бути нафтові родовища. Однак всі ці корисні копалини програють одному з найрідкісніших металів - ренію, який формує вулкан Кудрявий на острові Ітуруп. Цей метал активно використовують в авіабудуванні, електроніці, медицині і т.д. Щороку вулкан викидає на поверхню майже 20 тонн ренію, тоді як загальний обсяг його видобутку в усьому світі – 40-50 тонн, а ціна за один кілограм коливається в межах 3500-3700 доларів.

Навіщо Курильські острови Японії?

Свого часу Японія відмовилася від терміну "тимчасово окуповані території" стосовно спірних Курильських островів, однак продовжує називати їх "зайнятими без юридичних підстав". Японська влада зазначає, що результати війни має фіксувати мирний договір, а оскільки його немає, то ці острови належать Японії, а їхнє повернення стало справжньою національною ідеєю для японців.

Після включення цих островів до складу СРСР, звідти були депортовані майже шість тисяч японців, які втратили майно та можливість займатися власним господарством. За це Японія могла б попросити компенсацію, однак, згідно з останніми заявами японського уряду, він може запропонувати Росії передати острови без жодних компенсацій, а економічні втрати власноруч компенсувати своїм громадянам.

Окрім вже згаданих вище природних ресурсів та стратегічних значень островів, Японія, за словами експертів, має і ще один інтерес повернення спірних островів, який коротко можна описати - "де 2, там і 4. Де 4, там і всі". Цілком ймовірно, що повернення двох островів стане лише першим кроком на шляху до встановлення контролю над всіма Курилами. Якщо вирішиться доля чотирьох спірних островів, на яких і проживає майже все населення Курильських островів, то й інші острови Росії фактично стануть непотрібними.

У поверненні островів зацікавлений і основний союзник Японії – США. І саме це є основною перепоною на шляху до можливої передачі островів, адже у разі появи американських військових на Кунаширі, Ітурупі та інших, майже весь російський флот в Охотському морі буде заблокований. Через це Росія виступає категорично проти навіть найменшої вірогідності того, що на цих островах будуть війська США.

Японська нація завжди була прив’язана до власних традицій, особливо сімейних. Навіть японські компанії будують свої стосунки на принципах патерналізму, піклуючись про своїх працівників, як про власних дітей. Японці досить сильно шанують пам’ять власних предків і вважають це важливим обов’язком свого життя – продовжувати їхню справу. А тому клятва домогтися мирного договору з Росією від прем’єр-міністра Абе на могилі власного батька, який свого часу очолював МЗС та активно працював у цьому напрямку, є черговим підтвердженням та яскравим символом – найближчими роками Японія за будь-яких умов прагнутиме повернути свої території.

Олексій Ярмоленко

Залиште свій коментар

Вибір редакції