Шпигунські ігри: що відомо про американського агента в російській владі, якого Штати витягли з РФ два роки тому

Дата публікації
Перегляди
3508
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Шпигунські ігри: що відомо про американського агента в російській владі, якого Штати витягли з РФ два роки тому

Фото: pixabay.com

Він співпрацював з американською розвідкою тривалий час.

Два роки тому американська розвідка ухвалила рішення про ексфільтрацію з Росії свого топшпигуна, який працював у найвищих колах російської влади. За даними ЗМІ у США, агент міг працювати в уряді РФ або навіть у Кремлі та брав участь у щоденних зустрічах президента Росії Володимира Путіна.

ТСН.ua розповідає, що наразі відомо про діяльність шпигуна, ким він був та яку інформацію передавав Штатам.

Яку інформацію передав агент та чому його витягли з Росії

Першим про шпигуна розповів американський телеканал CNN. Там повідомили, що 2017 року ЦРУ ухвалила рішення про ексфільтрацію агента через побоювання діями свого президента Дональда Трампа.  Зазначається, що рішення про кінець його місії було зумовлене діями Трампа, зокрема тим, що він ділився з росіянами секретними даними розвідки, що могло призвести до викриття американського шпигуна. Воно було ухвалено невдовзі після зустрічі Трампа у травні 2017 року з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим та послом у США Сергієм Кисляком, під час якої він поділився даними розвідки про терористів "ІДІЛ" у Сирії, які США передали ізраїльські спецслужби.

ЗМІ повідомляє, що побоювання можливого розкриття шпигуна через непередбачувані дії Трампа щораз посилювались. Розвідка ще наприкінці президентства Обами повідомляла про необхідність "ексфільтрації" шпигуна в уряді Росії через досить довгий час його співпраці із США. Таємне витягнення позбавило Штати одного з ключових джерел інформації про внутрішні перемовини у Кремлі та плани російського президента Путіна під час того, як відносини між США та Росією почали відновлюватись. За даними CNN, про надсекретну операцію знав сам Трамп та ще кілька високопоставлених офіцерів розвідки.

Водночас, The New York Times спростовує повідомлення CNN про причини ексфільтрації. Джерела NYT пояснюють, що найбільшою загрозою була тривала співпраця агента зі Штатами і серйозне занепокоєння через його викриття.

"Десятиріччя тому, ЦРУ завербувало та дбайливо вело російського чиновника середньої ланки, який почав швидко зростати у владній ієрархії. Американські розвідники неочікувано отримали золоту акцію: їхнє давнє джерело опинилося на впливовій позиції, яка надавала доступ до найвищих ешелонів влади у Кремлі", - повідомляє ЗМІ.

Зазначається, що цей шпигун передав США інформацію про те, що Путін давав наказ здійснити хакерську атаку на сервери Демократичної партії і, відповідно, Росія отримала інформацію про листування, зокрема і кандидатки на той час від демократів Гілларі Клінтон.

"Співробітники ЦРУ переймалися безпекою агента та наприкінці 2016 року зробили йому пропозицію евакуюватися з Росії. Спершу інформатор відмовився, що занепокоїло управління. У штаб-квартирі почали ширитися сумніви у благонадійності агента. Проте за кілька місяців ЦРУ поновило пропозицію, і цього разу інформатор погодився", - розповідає NYT.

За даними ЗМІ, цей шпигун не входив до довірених осіб Путіна, однак щодня був присутній на зустрічах із президентом та брав участь в виробленні державної політики. Інформація від нього була настільки чутливою, що директор ЦРУ не заносив її до щоденних зведень, а надсилав особисто у спеціальних конвертах тодішньому президенті Бараку Обамі.

Ким був цей шпигун

Можливе ім’я шпигуна розсекретило російське видання "КоммерсантЪ". За даними видання, американського агента звали Олег Смоленков.

Смоленков працював секретарем у посольстві Росії в США у Вашингтоні, в апараті уряду РФ і адміністрації президента Росії. 2017 року він разом з дружиною і трьома дітьми поїхав на відпочинок до Чорногорії, після якого вся сім'я зникла. Російські слідчі органи відкрили кримінальну справу за статтею "вбивство", розслідування декілька разів зупинялось і відновлювалось. Але у ФСБ з'ясували, що ймовірні жертви живі і перебувають в іншій країні.

Журналісти з'ясували, що у червні 2018 року Олег і Антоніна Смоленкови придбали будинок вартістю 925 тисяч доларів у місті Стаффорд (штат Віргінія). Видання зазначає, що дружину "зниклого" російського чиновника також звали Антоніною і вона працювала в апараті уряду РФ.

В мережі є також дані про реєстрацію договору управління власністю на ім'я Олега та Антоніни Смоленкових, оформленого 28 січня 2019 року. Джерела "Коммерсанта" в російських держструктурах, які знали Олега Смоленкова особисто, по-різному оцінюють ступінь його "корисності" для американських спецслужб.

Одні кажуть, що він займався технічною роботою: закупівлями, організацією поїздок, особистими дорученнями начальства. "Не думаю, що він міг повідомити американцям що-небудь, крім розхожих чуток",— каже одне з джерел.

Інші ж вказують на те, що Смоленков працював у посольстві Росії у Вашингтоні у той час, коли був послом Юрій Ушаков — нинішній помічник президента Росії з міжнародних справ. Смоленков продовжував працювати з Ушаковим і після його та свого повернення до Москви і користувався довірою високопоставленого чиновника, що має прямий доступ до президента РФ Володимира Путіна.

Водночас, у російському управлінні справами російського президента спростували, що Смоленков працював у відомстві.

"Він ніколи не працював в управлінні справами президента Росії", - пояснила речниця Олена Крилова.

Однак прессекретар російського президента Дмитро Пєсков підтвердив, що Смоленков працював в Адміністрації президента Росії. "Дійсно, Смоленков працював в Адміністрації президента, але кілька років тому він був внутрішнім розпорядженням звільнений. Його посада не відносилась до категорії вищих посадових осіб, так званих указних посад. Це єдине, що я вам можу сказати, іншою інформацією я не володію", - розповів він.

Мистецтво стеження і перевтілення: у Вашингтоні відкрили оновлений музей шпигунства

Мистецтво стеження і перевтілення: у Вашингтоні відкрили оновлений музей шпигунства

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3508
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація