Вірменія та Туреччина помирилися завдяки Швейцарії

Туреччина та Вірменія після багатьох років конфліктів досягли успіхів у переговорах та підписали "дорожню карту".

Міністерства закордонних справ Вірменії та Туреччини, а також департамент закордонних справ Швейцарської Конфедерації заявили про встановлення "дорожньої карти" в переговорному процесі з нормалізації вірмено-турецьких відносин.

Між Туреччиною і Вірменією відсутні дипломатичні відносини, кордон між двома країнами закритий з 1993 року. Туреччина висуває ряд передумов для налагодження двосторонніх зв'язків, зокрема, відмова Вірменії від політики міжнародного визнання геноциду вірмен і врегулювання карабахського конфлікту. У Єревані, з свого боку, заявляють про готовність до встановлення дипломатичних відносин з Туреччиною без попередніх умов. Представники Туреччини і Вірменії протягом двох років проводять в Швейцарії закриті переговори з нормалізації двосторонніх відносин.

"Вірменія та Туреччина, за посередництва Швейцарії, провела інтенсивну роботу з метою нормалізації двосторонніх відносин і розвитку їх у дусі добросусідства і взаємної пошани, тим самим ми укріплюємо мир, стабільність і безпеку у всьому регіоні", - говориться в сумісній заяві, яку надало МЗС Вірменії.

У документі наголошується, що в цьому процесі обидві сторони досягли відчутного прогресу і взаєморозуміння.
Автори документа відзначають, що узгоджені принципи створюють позитивну перспективу для продовження переговорного процесу.

Останнім часом вірмено-турецькі контакти на офіційному рівні активізувалися. 6 вересня минулого року президент Туреччини Абдулла Гюль вперше відвідав Єреван на запрошення президента Вірменії Сержа Саргсяна для сумісного перегляду футбольного матчу між збірними Вірменії та Туреччини в рамках відбіркового циклу чемпіонату світу 2010 року. Там же відбулася зустріч глав двох сусідніх держав, яку в Туреччині назвали "історичною подією". Цей візит одержав назву "Футбольної дипломатії".

У жовтні нинішнього року Стамбул у відповідь з візитом відвідає президент Вірменії. У Єревані і Анкарі вважають, що цей візит сприятиме нормалізації відносин між двома країнами.

Конфлікт у Карабаху розпочався в лютому 1988 року, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабахська автономна область (НКАО) з центром в Степанакерті заявила про вихід з Азербайджанської РСР. У вересні 1991 року в Степанакерті було оголошено про створення Нагірно-Карабахської Республіки (НКР) у межах тієї, що була НКАО й сусідніх районів Азербайджану, населених вірменами. Офіційне Баку визнало даний акт незаконим і скасувало існуючу в радянські роки автономію Карабаху. Збройний конфлікт, що почався після цього, в ході якого Азербайджан намагався утримати Карабах, а вірменські загони відстоювали незалежність краю при підтримці Єревану і вірменської діаспори з інших країн, продовжився до 12 травня 1994 року, коли набула чинності угода про перемир'я. В результаті Азербайджан втратив контроль над Нагірним Карабахом і - повністю або частково - сімома прилеглими до нього районами.

З 1992 року до цього дня ведуться переговори по мирному врегулюванню конфлікту в рамках Мінської групи ОБСЄ, співголовами якої є США, Росія і Франція. Азербайджан наполягає на збереженні своєї територіальної цілісності, Вірменія захищає інтереси невизнаної республіки, оскільки невизнана НКР не є стороною переговорів.

Швейцарська Конфедерація володіє унікальним досвідом посередництва між країнами, що розірвали дипломатичні відносини: зокрема, вона представляє дипломатичні інтереси Росії в Грузії, а Грузії - в Росії після розриву дипломатичних відносин між цими країнами в 2008 році.

Читайте також:

Південна Осетія: Грузія обстріляла селище біля Цхінвалі

Грузинська опозиція перетворила Тбілісі на "місто кліток"

Українські дипломати проспали міжнародний скандал

Гіларі Клінтон пригрозила Ірану жорсткими санкціями

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: