Скандал із Facebook: через витік даних 50 млн користувачів компанія може стати банкрутом

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Інформація про користувачів використовувалася під час виборів президента США.

Новий скандал, пов'язаний з витоком даних 50 млн користувачів Facebook, вже призвів до втрати компанією 60 мільярдів доларів і може загрожувати її банкрутством. Засновник компанії Марк Цукерберг поки зберігає мовчання.

ЩО СТАЛОСЯ

Американська газета The New York Times і британське видання The Guardian написали про те, що компанія Cambridge Analytica зібрала і проаналізувала дані 50 млн користувачів Facebook без їхнього відома. Ці дані потім використовувалися для створення програми, здатної оцінювати переваги виборців і впливати на їхній вибір під час голосування.

Колишній співробітник Cambridge Analytica Крістофер Уайлі розповів журналістам, що компанія уклала угоду з фірмою викладача факультету психології Кембриджського університету Олександра Когана - вихідця з СРСР, що має російські корені. Крім того, що Коган працює в Кембриджі, він також викладає в Санкт-Петербурзькому державному університеті і навіть отримав з федерального бюджету РФ дворічний грант.

Олександр Коган розробив додаток - психологічний тест. Користувачам Facebook пропонувалося за гроші пройти його. Стверджувалося, що результати тесту будуть використовуватися задля науки і не будуть передаватися третім особам. При цьому програма запитувала і отримувала інформацію про профілі користувачів і їхніх друзів. Тест пройшли 270 тисяч користувачів соцмережі, але у підсумку компанія отримала відомості про 50 мільйонів осіб. Ці дані потім були продані компанії Cambridge Analytica.

Зібрані дані дозволили компанії створити повний профіль кожного користувача, в якому вказані його переконання, особливості характеру, уподобання, інтереси та багато іншого. Ці дані також допомагали оцінювати політичні уподобання виборців і впливати на їхній вибір під час голосування за допомогою максимально націленої реклами в Facebook.

“Ми експлуатували Facebook, щоб отримати мільйони профілів людей. І побудували моделі, щоб використовувати те, що ми про них знали, і цілитися в їхніх „внутрішніх демонів“, — сказав Крістофер Уайлі.

ВідеоFacebook опублікує список російських користувачів, які розміщували та поширювали неправдиву інформацію

ПЕРЕДВИБОРЧА КАМПАНІЯ ТРАМПА

Cambridge Analytica була створена 2013 року за участю родини Мерсерів, головних донорів передвиборного штабу Дональда Трампа. Віце-президент компанії — Стівен Беннон, стратег передвиборної кампанії і колишній радник Трампа. Тож логічно, що Cambridge Analytica почала працювати з кампанією Трампа під час виборів президента США 2016 року.

За даними Федеральної комісії з комунікацій США, в червні 2016 року компанія Трампа найняла Cambridge Analytica і заплатила їй понад 6,2 мільйона доларів. Компанія виконувала завдання розроблення і включення реклами в інтернеті з урахуванням психологічних профілів користувачів.

Уайлі впевнений, що Cambridge Analytica, використовуючи інформацію про уподобання користувачів, зуміла справити вирішальний вплив на результат виборів у США.

НАЙБІЛЬШИЙ ВИТІК ДАНИХ В ІСТОРІЇ FACEBOOK

Журналісти не готові стверджувати, що методи Cambridge Analytica змогли суттєво вплинути на американські вибори, проте вони заявляють про "однин з найбільших" випадків незаконного доступу до інформації в історії Facebook. Крістофер Уайлі також стверджує, що в соцмережі знали про витік персональних даних та методи роботи Cambridge Analytica, але нічого не робили, щоб протидіяти цьому.

Крім того, компанія порушила чинне американське законодавство. Іноземцям в США заборонено займатися політичною рекламою, а більшість співробітників Cambridge Analytica - британці і канадці. У компанії знали про це і навіть отримували попередження, але ігнорували їх.

ЯК У FACEBOOK ВІДРЕАГУВАЛИ НА СИТУАЦІЮ

Cambridge Analytica стверджує, що всі дані про користувачів вона збирала легально. Однак Facebook після публікацій The Guardian і The New York Times заявив про відмову від співпраці з компанією, заблокував її акаунт і не дозволяє їй купувати рекламу. Також був вилучений акаунт Крістофера Уайлі.

Facebook заявляє, що найняв свою власну команду для розслідування інцидентів з Cambridge Analytica, щоб з'ясувати, чи зберігає все ще ця компанія дані користувачів соцмережі.

При цьому глава Facebook Марк Цукерберг зберігає мовчання і ще ніяк не прокоментував скандал з витоком даних користувачів.

ЦУКЕРБЕРГ ВТРАТИВ 6 МЛРД ДОЛАРІВ

Марк Цукерберг
Getty Images
Цукерберг ніяк не прокоментував скандал з витоком.

На тлі скандалу акції Facebook пережили своє найбільше одноденне падіння за чотири роки. У понеділок вартість компанії знизилася на 37 мільярдів доларів. У вівторок акції продовжували падати. За останніми даними, Facebook втратив у ціні 60 млрд доларів. Марк Цукерберг теж зазнає збитків. Через падіння акцій його компанії він втратив більше 6 млрд доларів.

Однак основні потрясіння для компанії можуть бути попереду. На думку колишнього уповноваженого з прав споживачів США Девіда Владека, концерну Facebook слід приготуватися до мільярдних судових позовів і штрафів з боку влади.

За його словами, компанія 2011 року зобов'язалася дотримуватися високих стандартів безпеки особистих даних, включаючи передачу інформації з мережі третім особам. Порушення в цій сфері можуть обкладатися штрафом у розмірі 40 тисяч доларів за кожен аккаунт. У підсумку це може призвести до банкрутства Facebook.

У США І БРИТАНІЇ ПОЧАЛИ РОЗСЛІДУВАННЯ, А ЦУКЕРБЕРГА ВИКЛИКАЮТЬ ДО ЄВРОПАРЛАМЕНТУ

Федеральна торгова комісія США оголосила, що планує провести розслідування стосовно Facebook. Також Марк Цукерберг був викликаний комітетом британського парламенту для надання свідчень про зв'язки його компанії із Cambridge Analytica.

Цукерберга викликає і Європейський парламент. Президент Європарламенту Антоніо Таяні заявив, що “Facebook повинен пояснити перед представниками 500 мільйонів, що особисті дані не використовуються для маніпулювання демократією".

ВідеоFacebook проти РФ: Цукерберг передав конгресу дані про рекламу, яку замовляла Москва

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції