Перейти до змісту
Ебола повернулась: як Африка знову потерпає від смертельної лихоманки
Getty Images

Що відбувається та чи загрожує катастрофою поточне розповсюдження вірусу.

14 лютого влада Гвінеї, що розташована на заході Африки, офіційно оголосила про початок епідемії лихоманки Ебола в країні. Це перше повторення пошесті після спалаху 2013-2016 років.

"Уряд Гвінеї оголошує про епідемію хвороби, викликаної вірусом Ебола в субпрефектурі Гуеке, у префектурі Нзерекоре (південний схід країни)", – йдеться у заяві офісу глави уряду.

Наразі відомо про сім підтверджених випадків зараження.

Фотогалерея Ебола 2021 (3 фото)

Першою жертвою вірусу стала медсестра однієї з місцевих лікарень. Жінку поховали 28 січня в районі на південному сході Гвінеї, що межує з Ліберією. Вважається, що її смерть стала джерелом спалаху: у деяких людей, які відвідали церемонію поховання, виявили типові для Еболи симптоми.

"Через кілька днів після церемонії прощання, декілька людей почали відчувати симптоми захворювання: діарею, блювоту, кровотеча і жар. Перші тести, проведені на наявність вірусу, були підтверджені 12 лютого".
Сакоба Кейта, глава Агентства санбезпеки

Троє із них померли, ще четверо перебувають у лікарні. Один із пацієнтів утік, однак його знайшли та шпиталізували у Конакрі, столиці країни.

Після дослідження зразків хворих у спеціальній лабораторії сумнівів не лишилось: усі вони потерпають від геморагічної лихоманки Ебола, яку провокує небезпечний вірус.

Ебола іг для фулсайза
ТСН.ua

Місцеві ЗМІ повідомляють: у сусідній Ліберії випадків хвороби поки не виявили, однак президент країни Джордж Веа вже розпорядився привести в стан підвищеної готовності органи охорони здоров'я.

Протягом останнього спалаху захворювання у Гвінеї, Ліберії та Сьєрра-Леоне вірусом заразилося близько 28 тисяч осіб, а понад 11 тис. пацієнтів померли. Від 2016 у Гвінеї не фіксували випадків цього захворювання.

Зі свого боку МОЗ Демократичної Республіки Конго оголосило про спалах хвороби 7 лютого, за тиждень до новин із Гвінеї. На сьогодні відомо про чотирьох хворих осіб та один смертельний випадок.

ВООЗ вже внесла інформацію про цей спалах до переліку поточних надзвичайних ситуацій у сфері охорони.

Першою інфікованою стала 42-річна жінка з міста Бутембо, провінції Північне Ківу. Вона звернулась до місцевої лікарні через наявність характерних симптомів. Хвороба, викликана вірусом, була лабораторно підтверджена 6 лютого. Відомо, що її чоловік раніше був інфікований Еболою, однак зміг подолати недугу.

25 січня у його дружини зафіксували першу кровотечу, а 4 лютого пацієнтка померла в реанімації. Погіршення стану її здоров'я супроводжувалося слабкістю, запамороченням, болем у суглобах, головним болем, проблемами з диханням і діареєю. Аналізи підтвердили, що причиною смерті стала Ебола.

Наразі занепокоєння ВООЗ викликає кількість контактів померлої з іншими людьми – їх 117. За кожною особою спостерігають медики.

Біозразки вірусу відправили до головної лабораторії Національного інституту біомедичних досліджень у Кіншасі (столиця ДРК) для проведення глибшого аналізу. Так, науковці хочуть зрозуміти, чи пов'язаний цей випадок Еболи з великим спалахом захворювання, який вразив провінції Північне Ківу, Ітурі та Південне Ківу 2018 року. Тоді хвороба забрала життя понад 2,2 тисячі осіб.

Фотогалерея Ебола 2018 (5 фото)

Варто нагадати: останній спалах Еболи у Конго стався у червні минулого року. Подолати вірус вдалось лише кілька місяців тому, у листопаді 2020 року.

Представники ВООЗ в обох країнах запевняють, що організація приділить максимум сил та уваги, аби якнайшвидше подолати новий спалах епідемії. В уражені райони Гвінеї та Демократичної Республіки Конго ВООЗ сподівається найближчим часом доправити вакцини від американської компанії Merck, яка може допомогти боротися з вірусом Еболи.

"Це відродження не є несподіваним, враховуючи, що Ебола є ендемічним (характерним для певної місцевості) захворюванням в ДРК і що вірус присутній у резервуарах для тварин у цьому регіоні", – йдеться на офіційній сторінці ВООЗ, присвяченій спалаху в Конго. Організація визнає ризики повторних спалахів через контакт із тваринами-господарями або біологічними рідинами, що вижили після попередніх хвиль лихоманки. "Крім того, після великого спалаху нерідко виникають спорадичні випадки", – нагадує ВООЗ.

Ускладнити подолання вірусу можуть "інші надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я, як-от: COVID-19, спалахи холери і кору". Вони можуть поставити під загрозу здатність країни швидко виявляти повторні випадки БВВЕ і реагувати на них.

Тим часом у міжнародній гуманітарній організації International Rescue Committee (IRC) вкрай стурбовані тим, що новий спалах лихоманки в Конго спустошить регіон, який і без того бореться з коронавірусом, переживає зростання насильства і відсутність продовольчої безпеки.

Кейт Могер, регіональна віцепрезидентка IRC в в районі Великих Озер, назвала поточну ситуацію "катастрофою". Вона підкреслила необхідність застосування досвіду, здобутого під час минулих спалахів.

"Це необхідно, щоб зупинити поширення Еболи як у ДРК, так і в Гвінеї. IRC солідарний із потерпілими громадами. Комітет закликає передові агентства допомогти у стримуванні спалахів і запобіганні подальшому поширенню".

А от Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) нагадав про значні успіхи у профілактиці хвороби.

"Наразі для використання в декількох країнах ліцензовані дві вакцини. Якщо припустити, що медичні працівники вакциновані і будуть дотримуватись рекомендованих запобіжних заходів, ризик їх зараження невеликий".

Ба більше, в організації констатують: для громадян Європейських країн, які проживають в ДРК або подорожують через неї, ймовірність зараження дуже мала, так само як і ймовірність подальшого поширення Еболи в ЄС.