
- Кількість переглядів 4938
Що відбувається та чи загрожує катастрофою поточне розповсюдження вірусу.
14 лютого влада Гвінеї, що розташована на заході Африки, офіційно оголосила про початок епідемії лихоманки Ебола в країні. Це перше повторення пошесті після спалаху 2013-2016 років.
"Уряд Гвінеї оголошує про епідемію хвороби, викликаної вірусом Ебола в субпрефектурі Гуеке, у префектурі Нзерекоре (південний схід країни)", – йдеться у заяві офісу глави уряду.
Наразі відомо про сім підтверджених випадків зараження.
Фотогалерея Ебола 2021 (3 фото)
Першою жертвою вірусу стала медсестра однієї з місцевих лікарень. Жінку поховали 28 січня в районі на південному сході Гвінеї, що межує з Ліберією. Вважається, що її смерть стала джерелом спалаху: у деяких людей, які відвідали церемонію поховання, виявили типові для Еболи симптоми.
"Через кілька днів після церемонії прощання, декілька людей почали відчувати симптоми захворювання: діарею, блювоту, кровотеча і жар. Перші тести, проведені на наявність вірусу, були підтверджені 12 лютого".
Троє із них померли, ще четверо перебувають у лікарні. Один із пацієнтів утік, однак його знайшли та шпиталізували у Конакрі, столиці країни.
Після дослідження зразків хворих у спеціальній лабораторії сумнівів не лишилось: усі вони потерпають від геморагічної лихоманки Ебола, яку провокує небезпечний вірус.
Місцеві ЗМІ повідомляють: у сусідній Ліберії випадків хвороби поки не виявили, однак президент країни Джордж Веа вже розпорядився привести в стан підвищеної готовності органи охорони здоров'я.
Протягом останнього спалаху захворювання у Гвінеї, Ліберії та Сьєрра-Леоне вірусом заразилося близько 28 тисяч осіб, а понад 11 тис. пацієнтів померли. Від 2016 у Гвінеї не фіксували випадків цього захворювання.
Зі свого боку МОЗ Демократичної Республіки Конго оголосило про спалах хвороби 7 лютого, за тиждень до новин із Гвінеї. На сьогодні відомо про чотирьох хворих осіб та один смертельний випадок.
ВООЗ вже внесла інформацію про цей спалах до переліку поточних надзвичайних ситуацій у сфері охорони.
Першою інфікованою стала 42-річна жінка з міста Бутембо, провінції Північне Ківу. Вона звернулась до місцевої лікарні через наявність характерних симптомів. Хвороба, викликана вірусом, була лабораторно підтверджена 6 лютого. Відомо, що її чоловік раніше був інфікований Еболою, однак зміг подолати недугу.
25 січня у його дружини зафіксували першу кровотечу, а 4 лютого пацієнтка померла в реанімації. Погіршення стану її здоров'я супроводжувалося слабкістю, запамороченням, болем у суглобах, головним болем, проблемами з диханням і діареєю. Аналізи підтвердили, що причиною смерті стала Ебола.
Наразі занепокоєння ВООЗ викликає кількість контактів померлої з іншими людьми – їх 117. За кожною особою спостерігають медики.
Біозразки вірусу відправили до головної лабораторії Національного інституту біомедичних досліджень у Кіншасі (столиця ДРК) для проведення глибшого аналізу. Так, науковці хочуть зрозуміти, чи пов'язаний цей випадок Еболи з великим спалахом захворювання, який вразив провінції Північне Ківу, Ітурі та Південне Ківу 2018 року. Тоді хвороба забрала життя понад 2,2 тисячі осіб.
Фотогалерея Ебола 2018 (5 фото)
Варто нагадати: останній спалах Еболи у Конго стався у червні минулого року. Подолати вірус вдалось лише кілька місяців тому, у листопаді 2020 року.
Представники ВООЗ в обох країнах запевняють, що організація приділить максимум сил та уваги, аби якнайшвидше подолати новий спалах епідемії. В уражені райони Гвінеї та Демократичної Республіки Конго ВООЗ сподівається найближчим часом доправити вакцини від американської компанії Merck, яка може допомогти боротися з вірусом Еболи.
Les autorités de #RDC ont lancé aujourd'hui la campagne de vaccination contre #Ebola à #Butembo, une semaine seulement après la résurgence du virus. Le personnel de l'hôpital de #Matanda, où le premier cas positif a été traité, a été le premier à recevoir le vaccin. pic.twitter.com/oWkJGHXzwX
— OMS Afrique (@OMS_Afrique) February 15, 2021
"Це відродження не є несподіваним, враховуючи, що Ебола є ендемічним (характерним для певної місцевості) захворюванням в ДРК і що вірус присутній у резервуарах для тварин у цьому регіоні", – йдеться на офіційній сторінці ВООЗ, присвяченій спалаху в Конго. Організація визнає ризики повторних спалахів через контакт із тваринами-господарями або біологічними рідинами, що вижили після попередніх хвиль лихоманки. "Крім того, після великого спалаху нерідко виникають спорадичні випадки", – нагадує ВООЗ.
Ускладнити подолання вірусу можуть "інші надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я, як-от: COVID-19, спалахи холери і кору". Вони можуть поставити під загрозу здатність країни швидко виявляти повторні випадки БВВЕ і реагувати на них.
Тим часом у міжнародній гуманітарній організації International Rescue Committee (IRC) вкрай стурбовані тим, що новий спалах лихоманки в Конго спустошить регіон, який і без того бореться з коронавірусом, переживає зростання насильства і відсутність продовольчої безпеки.
Кейт Могер, регіональна віцепрезидентка IRC в в районі Великих Озер, назвала поточну ситуацію "катастрофою". Вона підкреслила необхідність застосування досвіду, здобутого під час минулих спалахів.
"Це необхідно, щоб зупинити поширення Еболи як у ДРК, так і в Гвінеї. IRC солідарний із потерпілими громадами. Комітет закликає передові агентства допомогти у стримуванні спалахів і запобіганні подальшому поширенню".
А от Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) нагадав про значні успіхи у профілактиці хвороби.
"Наразі для використання в декількох країнах ліцензовані дві вакцини. Якщо припустити, що медичні працівники вакциновані і будуть дотримуватись рекомендованих запобіжних заходів, ризик їх зараження невеликий".
Ба більше, в організації констатують: для громадян Європейських країн, які проживають в ДРК або подорожують через неї, ймовірність зараження дуже мала, так само як і ймовірність подальшого поширення Еболи в ЄС.