Смертельні пастки в підвалах і піна з рота: HRW оприлюднила доповідь про хімічні атаки в Алеппо

Смертельні пастки в підвалах і піна з рота: HRW оприлюднила доповідь про хімічні атаки в Алеппо

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Смертельні пастки в підвалах і піна з рота: HRW оприлюднила доповідь про хімічні атаки в Алеппо

Ілюстрація

Удари наносилися по тим районам, де урядові сили планували наступальні операції.

Протягом останнього місяця битви за Алеппо сирійські урядові сили планомірно застосовували токсичні хімікати по тих районах міста, які контролювалися опозицією, - заявила Human Rights Watch.

Правозахисники зафіксували щонайменше вісім епізодів за період з 17 листопада по 13 грудня 2016 р., коли вертольоти урядової авіації скидали хлор на житлові райони, інколи – по кілька балонів. В результаті загинули щонайменше 9 цивільних осіб, в тому числі четверо дітей, і близько 200 отримали поранення. Удари наносилися по тим районам, де урядові сили планували наступальні операції; вогнища ураження починаються на сході і переміщуються в західному напрямку разом з лінією боїв.

Міжнародна правозахисна організація закликала уряд Сирії негайно припинити використання токсичних хімікатів в якості зброї. Випадки скидання хлору з вертольотів урядових сил на контрольовану опозицією територію фіксуються в Сирії щонайменше з квітня 2014 р. Ця речовина широко застосовується у цивільних цілях, проте збройне використання будь-яких токсичних хімікатів заборонено.

Правозахисники також зафіксували застосування сирійськими урядовими силами в серпні 2013 р. зарину і "Ісламським державою" в серпні 2016 р. – іприту.

Без лабораторних досліджень важко сказати, яка саме речовина застосовувалася при атаках на Алеппо, проте запах, зовнішні ознаки та симптоми, про які розповідають постраждалі і медперсонал, вказують на застосування урядовими силами саме хлору. Місцеві жителі, які знаходилися недалеко від місця атаки, і медики кажуть, що відчули сильний запах хлору, схожий на побутову хлорку. У потерпілих спостерігалися задуха, сильний кашель, нудота, іноді – втрата свідомості, у когось йшла піна з рота. За словами одного з місцевих жителів, запах був схожий на побутову хлорку, тільки різкіший. При тривалому впливі хлор може викликати задуху, оскільки хімічні опіки внаслідок його розчинення у слизових тканинах дихальних шляхів завжди викликають гострий набряк легенів. Від впливу хлору найбільше страждають діти та літні люди.

Свідки кажуть, що щонайменше в чотирьох випадках бачили поруч з місцем скидання зеленувато-жовтий дим. У двох випадках такий дим був зафіксований журналістами. Хлор у газоподібному стані має саме подібний колір.

Оскільки хлор важчий за повітря, він опускається вниз, перетворюючи в смертельні пастки підвали, в яких люди ховаються від звичайних бомб.

"Ми не володіємо фактами, які вказували б на пряму причетність до випадків застосування отруйних речовин Росії – єдиної, крім сирійського уряду, чия авіація наносила удари по східному Алеппо. Однак російська авіація грала вирішальну роль у настанні на контрольовані опозицією райони міста. Будучи союзником Дамаска, Росія вигравала від застосування сирійськими урядовими силами хімічної зброї. Більш того, було встановлено, що вертольоти, які раніше скидали хлор, тоді базувалися, зокрема, на авіабазі Хмеймим, яка зараз контролюється російськими силами", - заявили в Human Rights Watchю.

Рада Безпеки ООН засуджує використання в Сирії в якості зброї будь-яких токсичних хімікатів, таких як хлор, і підкреслює необхідність залучення до відповідальності тих, хто допускає таку практику.

Нагадаємо, що раніше впливовий в США неурядовий аналітичний центр Atlantic Council опублікував звіт під назвою Breaking Aleppo, який присвячений військовим злочинам у Сирії. На 70 сторінках описуються епізоди боїв і бомбардувань міста, а в центрі уваги знаходяться дії Росії.

Сирійський уряд звинувачують у використанні хімічної зброї: бомби з хлором скидали на власне населення

Сирійський уряд звинувачують у використанні хімічної зброї: бомби з хлором скидали на власне населення

Наступна публікація