Сьогодні у Лісабоні відкривається історичний саміт НАТО

У Португалії лідери 28 країн альянсу спробують затвердити на саміті НАТО стратегічну концепцію операції в Афганістані.

У португальській столиці у п'ятницю відкривається дводенний саміт НАТО, який обіцяє стати чи не найбільш насиченим за останнє десятиліття після завершення балканських воєн.

Лідерам 28 країн альянсу належить затвердити його нову стратегічну концепцію, прийняти план послідовної передачі повноважень із забезпечення безпеки в Афганістані національним силам, домовитися про початок створення територіальної протиракетної оборони НАТО, а також схвалити план масштабного скорочення командно-штабної і тилових структур альянсу.

Нова стратегічна концепція альянсу визначить його цілі і завдання, основні загрози безпеці та методи їх парирування на найближче десятиліття. Вона, зокрема, містить положення про можливість проведення альянсом операцій за межами зони своєї територіальної відповідальності. Крім того, документ повинен зафіксувати, в якому напрямку будуть розвиватися відносини НАТО з Росією.

Раніше генеральний секретар організації Андерс Фог Расмуссен заявив, що лісабонський саміт буде одним з найважливіших самітів в історії НАТО, так як сформує сучасний альянс в його третій версії. "Перша версія, - за словами генсека НАТО, - була часів "холодної війни", і вона була дуже успішною. Друга - дозволила зробити перехід до об'єднаної вільної Європи". Нова версія, переконаний глава альянсу, повинна відповідати викликам у галузі безпеки в 21-му столітті. На думку Расмуссена, НАТО стане "більш ефективною, більш діяльної, більш дієвою організацією", оскільки в майбутньому альянсу необхідні "більш гнучкі та мобільні сили".

Саміт також затвердить "дорожню карту" щодо передачі повноважень із забезпечення безпеки в Афганістані його владі і збройним силам. Цей план буде розрахований на період з 2011 по 2014 роки. Хоча генсек НАТО підкреслює, що це не стратегія виходу, і що альянс залишиться в Афганістані стільки, скільки буде потрібно, тим не менш природним елементом цього процесу стане скорочення міжнародного контингенту в країні, чисельність якого сьогодні становить 130 тисяч осіб. У той же час почати його реалізацію альянс має намір з ще одного посилення міжнародних сил: НАТО повинно знайти і направити в Афганістан, щонайменше, 450 військових інструкторів для форсування темпів підготовки афганської армії і сил безпеки.

Дискусія щодо Афганістану пройде в розширеному форматі окремої конференції - крім 28 глав держав і урядів НАТО в ній візьмуть участь представники всіх держав, що беруть участь у міжнародних силах в Афганістані, включаючи Україну і Грузію, генсек ООН Пан Гі Мун і президент Афганістану Хамід Карзай, а також представники Пакистану. Українську делегацію на саміті очолить Костянтин Грищенко.

Альянс також має ухвалити рішення про початок створення територіальної системи ПРО НАТО. Це одна з найбільш суперечливих тем саміту. У держав альянсу існує безліч розбіжностей по цій темі. Так, Німеччина вважає, що ПРО НАТО повинна замінити альянсу ядерну зброю, з чим категорично не згодна Франція, а Туреччина з настороженістю ставиться до заяв, що ця система буде спрямована проти Ірану. У свою чергу, ряд східноєвропейських країн НАТО без ентузіазму сприймають позицію генсека альянсу, який вважає, що НАТО одразу після оголошення про створення своєї ПРО повинна запросити до участі в ній Росію.

У той же час країни альянсу вже досягли згоди щодо головного пункту: вони готові приступити до початку створення цієї системи, продовжуючи обговорення всіх спірних питань у процесі. Таким чином, на саміті буде прийнято лише політичне рішення про створення ПРО. Всі подробиці про її технічні аспекти, конфігурації майбутньої системи і розподіл витрат ще належить обговорювати.

Крім того, з метою економії альянс має намір скоротити число своїх допоміжних агентств з 14 до 3, а кількість штабів у військовій структурі НАТО буде зменшено з 11 до 7, що буде означати різке скорочення числа штабних офіцерів НАТО - з 13,5 до 8,5 тисячі осіб.

У столиці Португалії у зв'язку з проведенням саміту прийняті безпрецедентні заходи безпеки.

У четвер були введені обмежувальні заходи в районі лісабонського аеропорту, які також будуть діяти до неділі. Вони, за оцінкою компанії "Аеропортуш де Португал", що займається обслуговуванням аеропортів, торкнуться не менше 140 тисяч пасажирів.

Чи не найбільшим радикальним заходом стало призупинення дії з вівторка по суботу Шенгенської угоди та повернення прикордонного контролю. На цей крок влада пішла, щоб не допустити в столицю підозрілих осіб і тих, хто раніше був помічений в насильницьких діях.

Як заявив, у свою чергу, Координаційний антинатівський комітет, який запланував на час проведення саміту мирні акції протесту, серед тих, кому було відмовлено у в'їзді в країну, виявилися "десятки його активістів, які не думали про насильницькі дії". Серед них, зокрема, 35 громадян Фінляндії, автобус з якими був зупинений на кордоні з Іспанією.

Як повідомлялося, президент України Віктор Янукович не очолить делегацію України на засіданні, присвяченому обговоренню операції НАТО в Афганістані. Замість нього поїде міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Читайте також:

Янукович не поїде на саміт НАТО

НАТО включить Україну в систему ПРО разом з Росією

США "перезавантажать" відносини Росії і НАТО

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: