Лондон не відступає і радить Москві "стулити пельку".
Бінарна хімічна зброя, яку могли застосувати в англійському Солсбері проти колишнього працівника ГУР Росії Сергія Скрипаля - це дві колби з рідиною, яку можна легко провезти і вони не зацікалять жодну спецслужбу, адже ефект з’являється тільки після поєднання.
Отрута "Новичок" вбиває незалежно від того, чи її вдихнули, чи ковтнули або просто торкнулися, зазначається у сюжеті ТСН.Тиждень.
У супроводі британських поліцейських російські дипломати виїжджали з Лондона. Їх проводжали з-під самих стін посольства і до аеропорту. На Даунінг-стріт дали лише тиждень, аби 23 росіян, найімовірніше тісно пов’язаних із ФСБ РФ, полишили країну.
Це є лише початком масштабного дипломатично-шпигунського скандалу. Історію тепер обговорюють в ООН, НАТО та навіть в Організації із заборони хімічної зброї. Росія перейшла червону межу й має за усе відповісти, відкрито заявляють на міжнародних трибунах. Міністр закордонних справ Британії Борис Джонсон ще й уточнив, найімовірніше, наказ отруїти екс-розвідника Сергія Скрипаля давав особисто Володимир Путін.
Після отруєння людей у захисних білих захисних костюмах можна помітити не лише у Солсбері. Вони присутні по всьому британському острову. Зазвичай стримана прем’єрка Тереза Мей цього разу перед парламентарями виступила з неприхованою люттю. Кілька днів вона вимагала від Москви надати конкретну відповідь на конкретне питання: як російська нервово-паралітична отрута змогла непомітно здолати кордони й потрапити на територію Британії.
"Ми певні, що лише Росія відповідальна за цей нерозсудливий та огидний вчинок... Пане спікере, було б правильно надати Росії можливість усе пояснити. Але ж вона не надала жодного вартого довіри пояснення", - заявила Мей.
Після трагедії зі Скрипалями тепер уже всім стає зрозуміло: Кремль не просто користується забороненою у всьому світі хімічною зброєю, а ще його жертвами може стати будь-хто й будь-де.
"Ми посилимо перевірку приватних літаків та суден. Ми будемо заморожувати російські державні активи всюди, де у нас є докази того, що їх можуть використати для загрози життю або майну громадян або жителів Великої Британії", - зазначила британський прем’єр.
Зухвала реакція Путіна ще більше підлила оливи до вогню. Якщо за вбивство полонієм підполковника ФСБ Олександра Литвиненка кремлівський очільник 11 років тому бодай висловив співчуття, цього разу єхидно віджартувався. "Слухайте, я займаюсь сільським господарством, як бачите це скеровано на те, щоб створити умови для життя людей, а ви мені про якісь трагедії. Спочатку розберіться там, а потім ми з вами будемо це обговорювати", - сказав він.
У Нью-Йорку за лічені години на прохання Лондона зібралась Рада Безпеки ООН. Говорять не просто про отруєння у Солсбері. Порушують глобальніше питання – чому Москва досі не знищила своєї хімічної зброї попри підписані нею ж міжнародні договори. Росія відповіла вже знайомою риторикою про "ввічливих чоловічків". "Ми самі мовою ультиматумів ні з ким не розмовляємо. І з собою розмовляти в такому тоні не дозволимо. Але ми люди - ввічливі. І направили в форейн офіс ноту, в якій підтвердили непричетність Росії до цього інциденту", - сказав Василь Небензя, представник Росії в ООН.
Ба більше, у Москві ще й скаржаться, британці не дають їй доступу до матеріалів слідства. Кремль вимагає від Лондона надати зразок отрути, аби провести власну експертизу.
Британський міністр оборони порадив Росії "відійти і стулити пельку". "Росія здатна на значно більше, вона дедалі частіше використовує довірених осіб для підриву суверенних країн, її участь у конфлікті в Україні коштувала десятків тисяч життів, у Сирії ми бачимо гуманітарну кризу... В органів безпеки є переконливі докази, що Росія була залучена до спроби перевороту в Чорногорії 2016-го - незадовго до вступу країни в НАТО", - додав Гевін Вільямсон, міністр оборони Великої Британії.
В НАТО британцям пообіцяли своїх союзників захищати. "Це перше силове використання нервово-паралітичної речовини на території НАТО з часу заснування Альянсу. Ми запропонувала підтримку поточному розслідуванню ... НАТО захищатиме кожного союзника", - повідомив Єнс Столтенберг, очільник НАТО.
Наразі Лондон напрацьовує системну відповідь. Чиновники обіцяють відмовитися від російського газу. Наразі скасовано офіційний візит Сергія Лаврова. Британські урядовці та королівська родина відмовляються їхати до Росії на чемпіонат світу з футболу і думають про заборону каналу RT.
За останніми даними британського слідства, у Солсбері Росія використала рідкісну військову отруту "Новичок". Його розробляли у Шиханах Саратовської області.
Віл Мірзаянов – колишній радянський науковець, один із розробників цієї отрути - нині живе у Сполучених Штатах. "Достатньо лише одного грама для убивства. Це нервово-паралітична речовина, яка блокує нервові центри, рухи, дихання, зір, починаються конвульсії, постійні безупинні конвульсії. Це справді тортури. Це пекельно боляче", - зазначив Віл Мірзаянов.
Він певен, ніхто крім росіян доступу до секретів виробництва "Новачка" не мав, хоча загальний вигляд формули він оприлюднив у своїй книзі. Розробник переконує, Росія порушила міжнародні угоди - не знищила хімічний арсенал і вдосконалила його.
Віл Мірзаянов, радянський науковець: "Підозрюю "Новичок", знаючи його можливості, показували перед потенційними опонентами Кремля, аби залякати їх до смерті, щоб вони не розголошували жодних таємниць. Розробляючи цю отруту, навіть у найстрашніших снах, не міг уявити, що вона стане терористичною зброєю. Росія тепер підтвердила, що вона - терористична держава".
До Британії, пишуть журналісти британського видання Telegraph із посиланням на спецслужби, "Новичок" могла доставити, не знаючи цього, сама донька Скрипаля Юлія. За день до трагедії вона саме повернулася з Росії. ФСБ могла отрутою нашпигувати валізу дівчини. Сліди нервово-паралітичного газу спецслужби виявили на машині Скрипаля, в ресторані та в пабі, де вона обідала з батьком.
"Новачок" - дуже підступна отрута. Одна з ідей її розробки полягає в тому, що вона обходить деякі хімікати зі списку заборонених з точки зору хімічної зброї. Аби отримати смертельну сполуку, два інертні хімікати змішуються безпосередньо перед атакою. Тож їх дуже важко визначити", - вважає Гері Стівенс, професор фармакології.
Після отруєння Скрипалів на базі військової хімічної лабораторії Портон-Даун Британія планує створити новий центр захисту від хімічної зброї. Бюджетові він обійдеться у щонайменше 48 мільйонів фунтів. Наразі західним медикам врятувати Скрипалів навряд чи вдасться. За офіційними даними, вони досі у комі. Друзі доньки екс-розвідника переконані, що їх серед живих уже немає.
Мар’яна Зінковська