США очолили світовий рейтинг "торговців смертю"

У рейтингу експортерів зброї Росія опустилася на друге місце, а Німеччина несподівано наростила потужності і вийшла на третє.

F-15K
AFP
Левову частку американського військового експорту склали винищувачі
Сполучені Штати очолили рейтинг світових експортерів зброї, витіснивши з першого місця Росію.

За даними Стокгольмського дослідницького інституту миру (SIPRI), частка США на глобальному ринку неядерних озброєнь за підсумками періоду з 2005 по 2009 рік склала 30%. На другому місці – Росія з 23%, а на третє вийшла Німеччина - її частка на ринку експорту озброєнь за чотири роки зросла на 5% (з 6% до 11%).

За звітний період головними партнерами Вашингтона у питаннях військових закупівель стали країни Азії та Океанії (цей регіон отримав 39% виготовлених у США озброєнь), Близького Сходу (36%) і Європи (18%).

Левову частку американського військового експорту (48%) становила повітряна техніка та її компоненти. Зокрема, США продали 72 винищувача F-16E в ОАЕ, 52 винищувачі F-16I в Ізраїлю і 40 винищувачів F-15K у Південну Корею.

Азія та Океанія стали основним ринком для збуту і російської техніки – країни регіону придбали 69% проданих Москвою озброєнь. Як і у випадку США, головним об'єктом російського експорту стали бойові літаки. За чотири роки до Індії було продано 82 винищувачі СУ-30MKІ, в Алжир 28 літаків СУ-30MKA та 18 СУ-30MKM до Малайзії.

Німеччина продала за кордон понад 1700 одиниць бронетехніки. Причому 2/3 цих озброєнь були вже не новими. Уживана німецька техніка продавалася переважно в Туреччину, Грецію і ПАР.

Загальний обсяг продажів на світовому ринку зброї за 2005-2009 роки виріс на 22% щодо попереднього періоду (2000-2004 роки). Особливо помітним ріст попиту на імпортну зброю був у 2007 році. У 2008 і 2009 роках обсяг закуповуваної іноземної техніки у світі трохи знизився, але все одно залишався більш високим, ніж у всі інші роки "нульових" (крім 2006 і 2007 відповідно).

SIPRI не публікує дані про вартість проданого зброї, тому що останніми роками багато країн перестали оприлюднювати таку статистику.

Як резюмували експерти, попри світову фінансову кризу бідні країни продовжують втягуватися в гонку озброєнь. Особливо обіг торгівлі зброєю зростає в Південній Америці (постачання туди зросли на 150%) та Південно-Східній Азії, що може дестабілізувати ці регіони. Багаті ресурсами держави придбали значну кількість бойових літаків і в результаті їхні бідніші сусіди були змушені так само почати закуповувати військову техніку.

Найбільшим імпортером звичайної зброї у світі є Китай - він придбав 9% світових озброєнь. За КНР йдуть Індія, Південна Корея, ОАЕ і Греція.

У Південно-Східної Азії істотно збільшилися поставки зброї до Індонезії і Малайзії, а Сінгапур першим з регіону увійшов до десятки найбільших імпортерів озброєнь з моменту закінчення війни у В'єтнамі (посідає сьоме місце). В'єтнам також нарощує військову міць, в 2009 році країна замовила бойові літаки та підводні човни.

Окреме занепокоєння в експертів викликає те, що Іран є активним покупцем китайської техніки. Всього Ісламська Республіка придбала більше 1000 протикорабельних ракет і ракет класу земля-повітря і 50 одиниць протипіхотної бойової техніки. Поставки в Іран склали 14% від загального обсягу китайського військового експорту.

Хоча ці трансфери не порушують санкцій, накладених на Ісламську Республіку ООН, вони зміцнюють економічні зв'язки Ірану і КНР. Ця обставина може стати вирішальним аргументом, коли Пекіну прийде час визначитися зі своєю позицією щодо нових санкцій відносно Тегерана, якого західні країни звинувачують у збагаченні урану для військових цілей.

Читайте також:

Росія вивезе на Красну площу макети новітніх ядерних ракет

Ізраїль взяв на озброєння новітні безпілотники, здатні розбомбити Іран

Американці вперше збили балістичну ракету лазером

Іран розробив новий вид зброї, щоб дати відсіч американцям

Україна за рік заробила понад мільярд доларів на продажі зброї

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: