США починають війну з "Божою армією опору" через нафту

Вашингтон направляє солдатів для боротьби з бойовиками в Африці. Експерти переконані, що США зачищають території, де планують прокласти нафтогони.

Американські військові

Американські військові

США починають нову силову акцію за кордоном, цього разу в Африці. Експерти переконані, що неафішована мета Вашингтону - зачистити території, якими пройдуть запроектовані нафтогони з Південного Судану.

Президент Барак Обама оголосив, що направляє до Уганди 100 військовослужбовців - для боротьби з екстремістським угрупуванням "Божа армія опору" і що за необхідності бойові дії будуть вестися на території чотирьох країн - Уганди, Центральноафриканської Республіки, Демократичної Республіки Конго і наймолодшої держави планети Південного Судану.

Безпосередньої участі американців в бойових операціях не передбачається - вони будуть застосовувати зброю "тільки задля самооборони". Частина контингенту вже прибула до Африки, решта підтягнеться протягом місяця. Мета операції - нейтралізувати "Божу армію опору".

"Армія" веде збройну боротьбу з 1987 року. Її лідер, колишній католицький священик Джозеф Коні, проголосив себе пророком. Він заявляє, що його сила бореться за створення держави, яка було б заснована на Біблії і десяти заповідях.

Заповіді "пророк" розуміє досить специфічно: за його філософією, нове суспільство можуть побудувати тільки не зворушені гріхами юні душі. Тому бойовики нападають на населені пункти, доросле населення вирізають, а дітей викрадають, роблячи з хлопчиків солдатів, а з дівчаток – секс-рабинь.

За даними правозахисників, загони "Армії" вбили десятки тисяч людей, від 25 до 40 тисяч дітей викрали. У 2005 році Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Коні та чотирьох його сподвижників - їх звинувачують у військових злочинах.

Хоча бойовики Коні вже багато років ведуть свою діяльність на території чотирьох держав, США перейшли до активних дій лише зараз. Експерти переконані, що справжня мета Барака Обами - інша: убезпечити маршрути нафтового експорту, встановивши порядок на територіях, якими незабаром можуть пройти стратегічно важливі для Вашингтона нафтогони з Південного Судану.

Цю країну, яка відокремилася від Судану і проголосила незалежність у липні, США вважають своїм ключовим союзником у регіоні. Саме американці протягом кількох десятиліть лобіювали створення суверенного Південного Судану, підтримували прихильників незалежності в їхній багаторічній війні з Хартумом, а президента Судану Омара аль-Башира вважали ісламським радикалом і спонсором міжнародного тероризму.

Як розповіли виданню "КоммерсантЪ" інформовані джерела в Південному Судані, влада нової держави сприймає Вашингтон як головного стратегічного союзника і навіть готова надати свою територію для створення військової бази США - найбільшої в Африці.

Крім того, американські корпорації розробляють амбітний "проект століття" - будівництво нафтопроводів з Південного Судану на атлантичне узбережжя Африки, в Камерун. Звідти нафта могла б доставлятися на танкерах в США.

Та головною перешкодою на шляху трансафриканського нафто гону є Джозеф Коні і його бойовики. Останнім часом вони перемістили свої табори саме на територію Південного Судану. Загони "Армії" неодноразово проводили операції проти військових Південного Судану, вирізали цілі села, а одного разу навіть захопили передмістя столиці Джуби.

Поки Джозеф Коні не спійманий або не знищений, поки його прихильники дестабілізують обстановку, будівництво нафтогону починати нереально. Тому, переконані експерти, Обамі доводиться санкціонувати військову операцію в Африці, куди Пентагон після фіаско в Сомалі в 1992 році вкрай неохоче відправляв своїх солдатів.

Читайте також:

У Кенії дітей міняють на їжу

На карті світу з'явилася нова держава – Південний Судан

Сотні дітей стали рабами "Божої армії опору" в Африці

Війни США за останні 10 років забрали життя 255 тисяч людей

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie