США вступає в боротьбу за океан

Влада США вважає для себе "головним пріоритетом" ратифікацію Конвенції ООН по морському праву і відстежує дії інших держав в Арктиці.

Адміністрація Джорджа Буша вважає для себе "головним пріоритетом" швидку ратифікацію Конвенції ООН по морському праву і уважно відстежує дії інших держав в Арктиці, заявив у вівторок газеті "USA Today" головний юридичний радник держсекретаря США Джон Беллінджер.

"Ми спостерігаємо за тим, як інші країни активно переслідують свою власні інтереси", - заявив Беллінджер, який очолює юридичне управління держдепартаменту США.

Айсберг
Задля боротьби за льодовикові шельфи, США готові ратифікувати не вигідну для себе конвенцію ООН
Беллінджер повідомив, що США можуть подати заявку на право володіння береговою зоною в районі побережжя штату Аляска, що йде в Північний Льодовитий Океан на 600 миль (965 кілометрів).

Для подачі такої заявки США повинні спочатку ратифікувати Конвенцію ООН по морському праву, після чого Вашингтон одержить місце за столом переговорів в міжнародній комісії, яка розглядатиме заявки різних держав, повідомив головний юрист держдепартаменту США.

Командувач служби берегової охорони США, яка входить в структуру Пентагону, адмірал Тад Аллен підтвердив виданню, що для США Конвенція ООН по морському праву має "абсолютно критичне значення" і зробить внесок в правоохоронні зусилля США через уточнення правил і юрисдикції.

Газета нагадує, що за даними геологічної служби США під морським дном в Арктиці знаходиться до 25% загальносвітових запасів нафти і природного газу і що танення льодів і поява нових можливостей для економічного освоєння шельфу Північного Льодовитого Океану породило зараз суперництво між вісьма прибережними державами Регіону - США, Росією, Канадою, Ісландією, Норвегією, Швецією, Фінляндією і Данією, яка контролює Гренландію.

Росія в рамках Конвенції ООН заявляє права на 460 тисяч квадратних миль в Арктиці, що є продовженням російського континентального шельфу, підкреслює американська газета.

"USA Today" повідомляє також, що конвенцію повинен ратифікувати сенат США і що нинішній голова сенатського комітету у закордонних справах сенатор-демократ Джозеф Байден підтримує таку ратифікацію, але перші слухання в очолюваному ним комітеті відбудуться не раніше осені.

У сенатському комітеті у закордонних справах агенції РИА Новости підтвердили, що до щорічних літніх сенатських канікул, що починаються в серпні, ніяких слухань по конвенції ООН по морському праву зараз не заплановане. Графік слухань на вересень ще не складений.

У середині травня цього року заступник голови сенатського комітету у закордонних справах, сенатор-республіканець Річард Лугар виступив з попередженням про те, що Росія претендує на потенційні запаси нафти і газу в Північному Льодовитому океані і що інтересам Сполучених Штатів може бути спричинена "пряма утрата", якщо США не ратифікують Конвенцію ООН по морському праву і не вступлять в боротьбу за полярні енергоресурси.

Річард Лугар
Сенатор Річард Лугар впевнений у правах своєї країни на стратегічну територію (Фото: сайт сенату США)
"Росія в рамках положень конвенції заявила права на ділянки Північного Льодовитого океану в надії застовпити потенційні запаси нафти і газу, які можуть стати доступнішими у міру зменшення полярної крижаної шапки унаслідок зміни клімату", - повідомив Лугар в заяві, поширеній його прес-службою у Вашингтоні.

"Якщо США не ратифікують конвенцію, Москва зможе пред'являти свої претензії без американської участі за столом (переговорів)", - заявив сенатор, попередивши, що зволікання з ратифікацією документа "може нанести пряму утрату американським інтересам".

Лугар підтримав поширену того ж дня Білим домом у Вашингтоні заяву президента Джорджа Буша, який призвав сенат США ратифікувати конвенцію ООН "протягом поточної сесії конгресу".

Ратифікація "послужить національним інтересам США, зокрема морській мобільності наших озброєних сил по всьому світу", заявив Буш.

"Це гарантує захист суверенних прав США на значні морські території, зокрема на цінні природні ресурси", що знаходяться там, - указується в заяві глави Білого дому, де підкреслюється, що ратифікація конвенції "забезпечить США місце за столом переговорів при обговоренні і інтерпретації прав, що мають життєве важливе значення для наших інтересів".

Підтримавши заяву Буша, сенатор Лугар нагадав, що Конвенція ООН по морському праву "була задумана під час "холодної війни" для захисту життєво-важливих інтересів у області національної безпеки, а також морських і екологічних інтересів США від посягань з боку Радянського Союзу і напористих держав, що розвиваються".

Заявивши, що вироблення конвенції стало "тріумфом американської дипломатії", замкерівника сенатського комітету нагадав також, що цей документ "гарантує, що американські військові і торгові кораблі можуть вільно проходити біля будь-якого побережжя, через всі океанічні вузькі місця і навіть через морські лінії зарубіжних архіпелагів, таких як Індонезія та Філіппіни".

Нафта
Одна із основних принад шельфа - гігантські поклади нафти та газу
"Ці гарантії, які в більшості випадків включають також права на проліт території, життєво важливі для нашої національної оборони. Вони гарантують, що наші військово-морські кораблі і підводні човни зможуть плавати вільно, що наші торгові судна і танкери матимуть доступ до всіх морських ліній і що ми зможемо контролювати величезні багатства, що тягнуться в морі на 200 миль від наших берегів, включаючи величезні запаси риби в океані, а також нафта і газ, які знаходяться під ним", - підкреслив Лугар.

При цьому він відзначив, що ратифікацію "підтримують Пентагон, військово-морський флот і президент Буш", а також американська "енергетична індустрія".

Лугар в своїй заяві заперечив також тим супротивникам конвенції в США, які виступають проти ратифікації, побоюючись, що США доведеться "підпорядкувати" свій суверенітет ООН і що можливості для дії американського військово-морського флоту і розвідки можуть бути обмежені.

"Ратифікація конвенції ніяк не змінить статус-кво у тому, що торкається діяльності американської розвідки і підводних човнів в територіальних водах інших країн - ми продовжуватимемо діяти в рамках тих же самих правил, якими ми керувалися впродовж більше 40 років", - заявив сенатор, відзначивши, що американська "військова активність на морі особливо захищена і не може бути оспорена іншими країнами в суді".

"Адміністрація Буша мудро скористалася положеннями конвенції про роз'яснюючі декларації і ясно заявила, що тільки ми самі визначаємо, що є "військовою активністю", і це визначення перегляду не підлягає", - підкреслив Лугар.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: