США втратили єдиного цінного агента з російської шпигунської мережі

У США не виключають, що впустили "обвинуваченого номер один у шпигунському скандалі" Крістофера Метсоса.

Американські спецслужби, можливо, упустили єдиного цінного російського агента, що діяв у складі шпигунської мережі в США. Не виключено, що 55-річний Роберт Крістофер Метсос, який досі перебував у тіні більш юної Анни Чапман, насправді був "обвинуваченим номер один" - і саме він за дивним збігом обставин не потрапив до рук агентів ФБР.

В обвинувальних документах ФБР фактично визнало, що саме ця людина представляла для них найбільший інтерес і була найважливішим фігурантом цієї справи. Тим часом, якщо судити за відкритими джерелами, він виконував функції всього лише кур'єра - помічника у відмиванні грошей. Він нібито просто отримував готівку від законспірованих російських шпигунів і передавав їх нелегалам разом з інструкціями подальших дій.

У цьому засумнівалася член Американського центру демократії та експерт з питань боротьби з тероризмом і корупційними схемами Рейчел Еренфельд. За її слова, по-перше, сума витрачених та отриманих нелегалами грошей занадто мала, щоб говорити про відмивання. По-друге, вона зазначила, що зараз немає необхідності в кур'єрі - гроші можна вислати через поштову службу Fedex, не повідомляючи службовцям про зміст посилки.

Інше джерело, близьке до розвідки США, підкреслило, що шпигуни могли б скористатися також дипломатичною поштою, яка не підлягає перевірці. "Взагалі, російські посольство і консульства мають всі необхідні механізми у своєму арсеналі для того, щоб не вдаватися до допомоги таких людей, як Метсос", - відзначив експерт.

З цього деякі фахівці роблять висновок, що Метсос насправді був частиною іншого плану. На думку одних, його завдання, а разом з ним і всіх інших захоплених шпигунів, полягало в тому, щоб відвернути увагу спецслужб від більш важливих агентів. Інші припускають, що в даному випадку мова йшла зовсім не про Службу зовнішньої розвідки, а про якогось високопоставленого кремлівського чиновника, олігарха чи великого кримінального авторитета, в чиїх інтересах діяв увесь ланцюжок.

Тим часом робити більш-менш надійні припущення вкрай складно, так як, за словами експертів, ФБР відкрило тільки 5% від всієї відомої інформації. Тому, зокрема, залишається загадкою, як американські спецслужби дали Метсосу піти.

Нагадаємо, що він був затриманий на Кіпрі, куди прибув 17 червня, через два дні після масових арештів російських шпигунів у США. Причому піймали його в аеропорту Ларнаки, звідки він збирався вилетіти до Будапешта. Незважаючи на те, що він вже мало не вислизнув, 30 червня він був відпущений під заставу, після чого зник. А на наступний день поліція Кіпру видала ордер на його арешт.

Ще на початку липня кіпрська влада офіційно припинила пошуки Метсоса. У них з'явилися вагомі підстави вважати, що підозрюваний зник на території невизнаної Турецької Республіки Північного Кіпру, а потім, можливо, залишив острів.

За словами Рейчел Еренфельд, Метсос визначено відлетів на Кіпр з США, і тоді ще більш дивним здається те, що йому дали уникнути суду. "Є тільки два пояснення такій ситуації: або ФБР діяло вкрай незграбно, у що я не вірю, або вони відпустили його за вказівкою політичного керівництва країни", - заявило інформоване джерело.

Кіпрська влада звинуватила у втечі Метсоса США, так як ті не надали вчасно необхідних документів і не повідомили, що розшукують його як організатора шпигунської мережі. Суддя знав тільки, що його підозрюють у відмиванні 40 тисяч доларів, тому погодився відпустити Метсоса під заставу.

Варто відзначити, що встановити дійсну особу "обвинуваченого № 1" спецслужбам також не вдалося. З'ясувалося тільки, що його канадський паспорт належить насправді дитині, яка померла у віці п'яти років. У 1994 році Роберт Метсос протягом одного семестру відвідував заняття в університеті Норвіч, штат Вермонт. Тоді він представився уродженцем Колумбії і навіть залишив адреса в столиці країни Боготі. Але, як показала перевірка, подібної адреси не існує.

Читайте також:

Відпущений під заставу "російський шпигун" втік з Кіпру

Стали відомі подробиці "обміну шпигунами" між Росією та США

Російська "Мата Харі" Чапман спокусила американського мільйонера

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: