США замінять ООН на НАТО

Разом з Бараком Обамою до влади у США прийшли прихильники радикальних реформ у струкруті світової безпеки. Це може також призупинити євроінтеграцію України.

Вчора, 12 березня, президент США Барак Обама завершив формування своєї зовнішньополітичної команди: він призначив послів в Іраку та Афганістані, постпреда при НАТО і заступника міністра оборони. Підібрані кандидатури демонструють, що нова американська адміністрація приділяє особливу увагу Північноатлантичному альянсу — майже все нові призначенці так чи інакше пов'язані з НАТО.

Але за найважливішим кадровим рішенням вважається призначення експерта інституту Brookings, колишнього директора європейського відділу в раді національної безпеки Іво Даалдера на пост посла при НАТО. В ході передвиборної кампанії Барака Обами Даалдер був одним з його головних зовнішньополітичних радників. Більш того, він вважається одним з найвідоміших американських експертів з НАТО, причому пропоновані ним плани реформування цієї організації можуть здатися революційними.

Останніми роками Даалдер є одним з найактивніших прихильників ідеї створення так званої Ліги демократій. Автором цієї концепції вважається сенатор Джон Маккейн, колишній суперник Обами на президентських виборах. Ця теорія передбачає створення нової міжнародної організації, яка фактично повинна замінити собою ООН.

Маккейн і Даалдер, а також їх однодумці неодноразово заявляли, що недосконалість ООН полягає в тому, що більшість країн, які в неї входять — це диктатури, тому організація не може впоратися з покладеною на неї місією і запобігти війнам і конфліктам, які виникають в світі. Замість ООН, вважають вони, необхідно створити клуб демократичних держав, які могли б брати на себе відповідальність за вирішення світових криз, в тому числі і військовим шляхом.

Саме Іво Даалдеру належить думка, що основою для такої організації повинне стати НАТО.

"Країни - члени НАТО повинні мислити і діяти глобально", - пояснював Даалдер. - "Такі неєвропейські демократії, як Японія, Австралія і Південна Корея, мають бути запрошені до вступу до альянсу як повноцінні члени".

Крім цих держав Даалдер представляє список вірогідних членів розширеного НАТО: Індія, Бразилія, Південна Африка і Швеція. Необхідність створення подібного "ансамблю демократій" на базі НАТО пан Даалдер пропагує практично у всіх своїх публікаціях останніх років — "Демократії всього світу, єднайтеся!", "Ансамбль демократій: хто і чому?" та інших.

Майбутній ювілейний саміт НАТО, який відбудеться 2 квітня у французькому Страсбурзі і німецькому Кілі, стане можливістю для Даалдера і нової американської адміністрації в цілому презентувати цю концепцію країнам альянсу. На майбутній саміт не будуть запрошені представники ніяких інших країн, окрім членів альянсу, - в секретаріаті НАТО повідомляють, що захід сприймається виключно як "сімейний" і його основною темою буде обговорення майбутнього розвитку альянсу. Крім того, саме на саміті має бути прийняте про розробку нової стратегії безпеки НАТО, яка має бути сформульована протягом року.

Крім Даалдера, прихильником ідеї розширення НАТО за рахунок неєвропейських демократій є також віце-президент Джо Байден. У своїй програмній промові в Мюнхені він сказав, що в нової адміністрації США є дві новини: хороша полягає в тому, що віднині Вашингтон прислухатиметься до думки Європи, а погана — що Європі доведеться розділити з Америкою тягар витрат на міжнародну безпеку, тобто більше платити. Очевидно, що єдиною можливістю для європейських країн - членів НАТО уникнути нових витрат буде погодитися на включення до альянсу нових донорів, на зразок Японії, Південної Кореї і Австралії.

В той же час варто відзначити, що сам президент Обама ніколи публічно не висловлювався на підтримку цієї ідеї.
На думку експертів, така реформа може відтермінувати вступ до НАТО України та Грузії, оскільки, зважаючи на важке економічне становище, ці країни не можуть бути донорами альянсу.

Читайте також:

Інформаційна кампанія про НАТО в Україні провалилася

Польща радить якнайшвидше прийняти Україну у НАТО

Франція та Німеччина ініціюють нову стратегію НАТО

Румунські ЗМІ: НАТО прийме Україну, зробивши її столицею Львів

Посол США: Обама підтримує Україну більше, ніж Буш

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: