Ставка Путіна на президентство Трампа з тріском провалилася - The New York Times

Відносини між Росією і США продовжують погіршуватися.

Трохи більше року тому стало відомо про російські зусилля щодо втручання в президентські вибори у США. Тепер видно дипломатичні наслідки руйнування відносин між Москвою і Вашингтоном у масштабах, небачених десятиліттями.

Про це пише Девід Сейнджер у статті "Ставка Путіна на президентство Трампа з тріском провалилася", опублікованій на сайті газети The New York Times.

ВідеоСенат Сполучених Штатів підтримав посилення санкцій проти Росії

Президент Володимир Путін розраховував, що Дональд Трамп, який захоплено відгукувався про Росію і її авторитарного лідера протягом багатьох років, забезпечить його нації таке ставлення Заходу, якого хотів Путін. Тобто, як до наддержави, якою колись була Росія, або, принаймні, як до значущої сили, з якою потрібно рахуватися, від Сирії до Європи, і яка хвалиться відродженою армією після двох десятиліть занепаду.

Тепер ці розрахунки з тріском провалилися. Якщо санкції, прийняті минулого тижня більшістю в Конгресі, послужили якимось сигналом Москві, то вона розуміє, що тепер руки Трампа зв'язані у питаннях Москви, і, ймовірно, на довгі роки.

Лише через кілька тижнів після того, як два лідери провели кілька годин за, здавалося б, дружньою бесідою в Гамбурзі, перспектива подібних угод, про які Трамп колись казав в інтерв'ю, здавалася більш віддаленою, ніж коли-небудь. Конгрес не готовий пробачити анексію Криму, а також дозволити великі реінвестиції в російську енергетику. Нові санкції були прийняті коаліцією демократів, які звинувачують Путіна в тому, що він зіграв свою роль у поразці Гілларі Клінтон, і республіканців, які побоюються, що їх президент неправильно розуміє, з ким він має справу у Москві.

Тому розпорядившись, щоб сотні американських дипломатів і росіян, які працюють в американському посольстві, залишили свої посади, Путін, відомий як хороший тактик, але не стратег, знову змінив курс. У неділю американські офіційні особи і зовнішні експерти заявили, що, схоже, на думку Путіна, важіль впливу полягає в ескалації спору у стилі холодної війни, а не в тонкій спробі маніпулювати подіями, поєднуючи прийоми, кібератаки та інформаційну війну.

Але неясно, наскільки це повідомлення вплине на повсякденні відносини. Хоча російські засоби масової інформації заявили, що 755 дипломатів будуть позбавлені можливості працювати і, імовірно, вигнані з країни, навряд чи, в Росії працюють близько 755 американських дипломатів.

Ця цифра майже напевно включає російських громадян, що працюють в посольстві, як правило, на адміністративних посадах. Звіт інспектора Держдепартаменту у 2013 році надав останні конкретні цифри, доступні громадськості. В звіті мовилося, що у посольстві в Москві і трьох консульствах було задіяно близько 934 місцевих співробітників, із загальної кількості в 1 279 співробітників. Тобто, це всього 345 американців, багато з яких повідомляли про регулярні утиски з боку російських чиновників. І, звичайно ж, на уряд Сполучених Штатів в Росії працюють багато не-дипломатів, експерти з відділів уряду, від енергетики до сільського господарства, і велика кількість шпигунів, деякі з них – під дипломатичним прикриттям.

"Одна з найбільших цілей Путіна полягає в тому, щоб до Росії ставилися так, ніби вона залишається Радянським Союзом, ядерною державою, яку потрібно поважати і боятися", - сказала Анжела Стент, директор досліджень Євразії, Росії і Східної Європи в Університеті Джорджтауна. "І він подумав, що зможе отримати це від Трампа", - сказала Стент, яка була офіцером національної розвідки по Росії і Євразії під час адміністрації Джорджа Буша.

Але тепер, додала вона, росіяни дивляться на хаос в Білому домі і "бачать там рівень непередбачуваності, який змушує їх нервувати". За її словами, реакція полягала в поверненні до старих звичок – безсумнівно, вигнання дипломатів – одна з найстаріших.

Ті, хто служив в адміністрації під час холодної війни, також повернулися до цієї термінології. Ден Коатс, директор національної розвідки, розповів на конференції з безпеки в Аспені, Колорадо, що не сумнівається, що росіяни "намагаються підірвати західну демократію". Його бос ніколи не вимовляв подібних фраз.

Високопоставлений представник адміністрації, який говорив на умовах анонімності про те, що стало однією з найбільш складних дипломатичних проблем, що стоять перед адміністрацією Трампа, сказав, що Білий дім не відмовився від надій на поліпшення відносин. За словами чиновника, інтерв'ю Путіна на російському телебаченні, в якому він оголосив про скорочення штату, було позбавлене пафосу. Росія, схоже, поки не впевнена в напрямку відносин, і залишає відкритою можливість повернення.

"Росіяни вважали б за краще не вибирати цей шлях, але Путін визнав, що у нього немає вибору, окрім як відповісти в класичній манері "око за око", - сказав Рольф Моват-Ларсен, який служив на різних високих посадах у розвідці США, у тому числі в Росії. "Ми вже деякий час перебуваємо в стані нової холодної війни. Будь-яка надія на короткострокове покращення відносин зникла".

Він стверджував, що цей спад прискорився в останні дні адміністрації Обами, "коли емоції взяли верх у відносинах". Тепер "страх змінив гнів у відносинах з Росією", - сказав Моватт-Ларссен, який нещодавно став директором розвідувальних і оборонних проектів в Центрі Белфера в Школі Кеннеді в Гарварді.

Сергій Лавров, досвідчений російський міністр закордонних справ, вибрав помірний тон у своїй розмові з держсекретарем Рексом Тіллерсоном. Публічно він звинуватив Конгрес, а не Трампа, або розслідування щодо впливу Росії на вибори. "Недавній розвиток подій продемонстрував, що політика США, виявляється, зосереджена в руках русофобських сил, які підштовхують Вашингтон до конфронтації", - повідомило у заяві МЗС у п'ятницю після прийняття нового закону про санкції.

Через чорок вісім годин після цього, Путін оголосив про величезне скорочення чисельності дипломатичного персоналу. Він сказав, що наказ набере чинності 1 вересня. Це залишає час для торгів.

Але до того часу основні проблеми не зникнуть. Зараз Путін прийшов до висновку, що його головна мета – скасування американських і європейських санкцій, що послідували за анексією Криму у 2014 році – зможе бути реалізована тільки через роки. Коли нові санкції закріплюють у законі, як ті, які прийняв Конгрес, і неохоче погодився підписати Трамп, щоб уникнути переоцінки його права вето, то вони, як правило, залишаються законами на довгі роки.

Більше того, Вашингтон переповнений попередженнями про те, що напади на виборчу систему в минулому році – це тільки початок. "Вони – їхня власна перевага", - повідомив Джеймс Комі, директор ФБР Розвідувального комітету Сенату, незадовго до того, як його звільнив Трамп. "І вони повернуться".

Джеймс Клеппер-молодший, колишній директор національної розвідки і ветеран холодної війни, нещодавно повторив цю думку і додав ще кілька запитань, які звучали немов луна ядерного змагання 1980-х років. "Ми часто не згадуємо, що це дуже агресивна програма модернізації, в яку вони вступають зі своїми стратегічними ядерними можливостями", - сказав він.

І це, в кінцевому рахунку, реальний ризик. За винятком Сирії – де збройні сили обох країн вступали в спорадичний, хоча і взаємно підозрілий, контакт, зараз між арміями обох країн практично відсутній діалог, який на регулярній основі існував під час холодної війни. І коли російські та американські сили задіяні поблизу Балтики і біля берегів Європи, високі шанси нещасного випадку і прорахунку.

Це недавнє погіршення відносин відбулося перед 70-річчям "Джерел радянського поведінки", статті Джорджа Кеннана, автора стратегії "холодної війни", опублікованій у Foreign Affairs у липні 1947 року під псевдонімом "X".

Він визначив стратегію, яка домінувала у Вашингтоні протягом наступних чотирьох десятиліть, сформулювавши її в реченні: "Політика Сполучених Штатів щодо Радянського Союзу повинна полягати в довгостроковому, терплячому, але твердому і уважному стримуванні російських експансивних тенденцій".

Це не той підхід, який мав на увазі Трамп рік тому. Тепер, можливо, йому нав'яжуть цей підхід.

ВідеоДональд Трамп хоче впровадити нові санкцій проти Росії

Залиште свій коментар