Стосунки США й Туреччини охолонуть?

Міжнародний комітет Конгресу США визнав геноцид вірмен. Багато хто вважає, що тепер стосунки США з Туреччиною теплими назвати буде важко.

Міністерство закордонних справ Туреччини заявило, що визнання конгресом США факту геноциду вірмен Османською імперією в роки Першої світової війни завдасть шкоди американо-турецьким відносинам, повідомляє агентство Рейтер.

"Схвалення даної резолюції комітетом конгресу є безвідповідальним кроком, який в такий відповідальний час ускладнить відносини з другом і союзником, а також стратегічне партнерство, яке напрацьовувалося впродовж декількох поколінь," – ідеться в опублікованій у четвер заяві МЗС Туреччини.

"Наш уряд шкодує й засуджує дане рішення. Неприйнятно звинувачувати турецький народ у тому, чого ніколи не було в історії," - наголошується в документі.

Нагадаємо, у середу Комітет у міжнародних справах Палати представників Конгресу США проголосував за резолюцію, в якій дії Османської імперії відносно вірмен на початку 20 століття визнаються геноцидом, передає агентство France Presse.

За текст документу проголосувало 27 конгресменів, проти - 21. Тепер резолюція може бути поставлена на голосування в нижній палаті. Раніше спікер Ненсі Пілозі обіцяла провести таке голосування протягом поточної сесії.

Як ідеться в резолюції, факт геноциду майже півтора мільйонів вірмен під час Першої світової війни повинен знайти відображення у зовнішній політиці США. Конгрес також закликав президента країни Джорджа Буша в щорічному президентському посланні в роковини подій 1915 року "точно схарактеризувати" їх як геноцид.

За декілька годин до голосування Буш виступив зі зверненням до конгресменів, заявивши, що ухвалення резолюції спричинить "велику шкоду" відносинам США й Туреччини, яка є членом НАТО.

Із закликами не приймати документ раніше виступали також держсекретар Кондоліза Райс і міністр оборони США Роберт Гейтс, проте міжнародний комітет проігнорував їх прохання. Також не був узятий до уваги лист восьми колишніх держсекретарів США, що радили Пілозі не підтримувати резолюцію про геноцид вірмен.

Тієї ж середи газета The Washington Post із посиланням на турецьких політиків повідомила, що в разі позитивного голосування по резолюції Туреччина може позбавити США доступу до турецької військово-повітряної бази Інжирлік, яка виконує ключову роль у бойових операціях американської авіації в Іраку й Афганістані.

Вірменія вимагає від світової спільноти визнати факт масового знищення вірменського народу з 1915 по 1917 роки на території східної Анатолії, зайнятої Османською імперією.

Туреччина відмовляється вважати ці події геноцидом, називаючи їх "вимушеним переселенням".

28 вересня 2006 року депутати Європарламенту ухвалили, що турецькі власті повинні визнати геноцид вірмен, якщо їхня країна має намір стати повноправним членом Євросоюзу.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: