Знищення винограду та горілка за талонами: як у СРСР тривала антиалкогольна кампанія. Інфографіка

7 травня 1985 року СРСР розпочав боротьбу з алкоголізмом.

7 травня 1985 року була прийнята Постанова ЦК КПРС "Про заходи щодо подолання пияцтва і алкоголізму" та Постанова Радміну СРСР "Про заходи щодо подолання пияцтва і алкоголізму, викорінення самогоноваріння". З цього моменту розпочалася одна з найвідоміших антиалкогольних кампаній СРСР. Уряд повсюдно посилив боротьбу з пияцтвом, у тому числі скоротивши виробництво алкогольних напоїв, числа місць і часу їх продажу.

Причиною впровадження кампанії став рекордний рівень споживання спиртних напоїв у кінці 1970-х років. До 1984 року позначка досягнула рівня у 10,5 л зареєстрованого алкоголю на людину в рік, а з урахуванням підпільного самогоноваріння могла перевищувати 14 л.

Як наслідок, влада проводила активну пропаганду тверезого способу життя. Алкоголь продавали лише з 14:00 до 19:00, через що утворювалися кілометрові черги. Горілку отримували за талонами. Почала набирати обертів тіньова економіка, різко зросла спекуляція.

Крім того, кампанія нанесла великих збитків економіці Радянського Союзу. Дохід від алкоголю був значущою статтею державного бюджету. А продаж спиртного в країні за роки антиалкогольної кампанії знизився більш ніж в 2,5 разу.

Велике обурення серед населення викликала постанова СРСР про вирубування виноградників. Було знищено близько 30% виноградників, через що зникли унікальні колекційні сорти винограду. Люди, котрі пов'язали своє життя з виноробством, помирали від інфарктів та накладали на себе руки.

Водночас зменшення продажу алкоголю супроводжувалося зростанням тривалості життя та народжуваності, а рівень смертності та злочинності знизився.

Однак, масове невдоволення кампанією і економічна криза, що почалася в 1987 році, змусили радянське керівництво згорнути боротьбу з алкоголем.

Редакція ТСН.ua створила інфографіку, яка детально описує антиалкогольну кампанію СРСР, її причини та наслідки.

антиалкогольна кампанія

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: