Таджикистан вимагає 300 млн дол. на рік за військову присутність РФ

Душанбе хоче отримувати значну суму в якості орендної плати.

Таджикистан і Росія обговорюють питання про присутність 201-ї російської військової бази, що дислокується в республіці. Душанбе хоче отримувати значну суму в якості орендної плати. За даними інформованих джерел, обговорення іде важко, сторони поки не прийшли до згоди.

Угода про статус російської військової бази, можливо, буде підписана вже у жовтні, коли до Москви з робочим візитом прибуде президент Таджикистану Емомалі Рахмон.

За даними джерел, в збереженні бази зацікавлені і Таджикистан, і Росія. Вперше про те, що Душанбе виставить великий рахунок Москві, заговорили наприкінці липня, коли в Душанбе очікували з візитом президента Мєдвєдєва, але тоді не називалися суми. Як пише видання, за даними джерел в апараті уряду Таджикистану, Душанбе вимагатиме від РФ 300 мільйонів доларів на рік за оренду.

Як видно, питання про орендну плату вже обговорювалося під час візиту Мєдвєдєва в Душанбе. Наприкінці минулого тижня питання про військову присутність в Душанбе обговорювали російський міністр оборони Анатолій Сердюков і міністр оборони Таджикистану Шералі Хайруллаев, з таджицької сторони також в переговорах брав участь міністр закордонних справ Хамрохон Заріфи.

Результати переговорів невідомі, і це ще раз свідчить про те, що сторони поки не можуть прийти до єдиної думки.

Угоди "Про склад і організаційно-штатну структуру 201-ї військової бази Росії на території Таджикистану" і "Про об'єкти нерухомості, кількість і межі земельних ділянок, відведених під 201-й РВБ, і місця їх розташування на території Таджикистану" були підписані двома країнами в жовтні 2004 року.

Тоді ж Душанбе в рахунок державного боргу в 300 млн доларів передав Москві оптико-електронний вузол системи контролю космічного простору "Вікно". Росія пообіцяла інвестувати 2 млрд доларів в гідроенергетику Таджикистану, але так і не зробила цього.

За даними таджицьких джерел, тепер, крім орендної плати, Душанбе потребують обмеження і взяття під контроль що знаходиться у республіці військової техніки і зброї.

Також Таджикистан зацікавлений в обіцянці РФ надання допомоги у разі внутрішньої напруженості. Під час громадянської війни 1992-1996 років в Таджикистані саме 201-я мотострілецька дивізія брала участь в наведенні порядку, у тому числі зі складів дивізії здійснювалися постачання озброєння і боєприпасів.

Нагадаємо, що в 2006 році РФ надала Душанбе безоплатну військову допомогу в розмірі понад 26 млн доларів, однак пізніше таджицька сторона заявила, що вся військова техніка була зношеної. РФ тоді передала Таджикистану чотири вертольоти Мі-8 і Мі-24, чотири навчально-бойових літака Л-39 і два ударних вертольота Мі-24. Крім того, було передано майно військового призначення, боєприпаси та обмундирування на суму понад 50 млн доларів. Всього загальна сума переданої техніки та боєприпасів склала близько 1 млрд доларів.

На думку експертів, не отримавши нічого при розділі майна колишньої Радянської армії і образившись на передачу "металобрухту", Таджикистан тепер вимагає орендну плату за військову присутність РФ.

Під час візиту Емомалі Рахмона сторони також обговорять підписана в 2008 році, але не реалізоване угоду щодо використання Росією таджицького аеродрому "Айни", розташованого в 20 км від Душанбе.

Таджикистан запропонував, щоб Росія вклала в реконструкцію "Айни" 5 млн доларів і виплачувала орендну плату. Росія, у свою чергу, хотіла отримати аеродром у власність безплатно. Прийти до єдиної думки так і не вдалося. У липні стало відомо, що Душанбе хоче запропонувати цей аеродром США.

Читайте також:

Під час візиту Мєдвєдєва у Душанбе підірвали автомобіль

Кремль не дозволить таджикам забути російську мову

Президент Таджикистану закликав населення запастися харчами на два роки

Президент Таджикистану закликає громадян не спілкуватися російською

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: