Сотні тисяч біженців, зруйновані міста та "рука Кремля". Асад розпочав фінальну битву за Сирію

Мета армії Асада – Ідліб, останній форпост опозиції

Мешканці околиць Ідліба покидаю помешкання через обстріли

Мешканці околиць Ідліба покидаю помешкання через обстріли / © Associated Press

Армія президента Башара Асада за підтримки російської авіації розпочала наймасштабніші військові дії проти сирійської опозиції за останні декілька років. Постійні бомбардування залишають за собою десятки жертв та змушують сирійців залишати свої домівки. ТСН.ua розповідає, як почалася "остання кривава битва за Ідліб", чому це посіяло ще більший хаос в і без того змученій війнами країні, та чи не загрожують Європі нові потоки з тисячами мігрантів.

Остання битва за Ідліб

Наступ військ Асада на Ідліб розпочався ще минулого року за підтримки російської авіації, Ірану та інших союзників Дамаска. Від кінця квітня 2019-го російські військово-повітряні сили і сирійські урядові сили здійснюють авіанальоти на провінції Ідліб і Хама. Дамаск стверджує, що метою цих атак є знищення об'єктів ісламістів. Однак, як зазначили в ООН, від початку квітневого наступу в цих двох провінціях загинули 1506 цивільних, зокрема 433 дитини.

Ідліб залишається останнью твердинею противників режиму сирійського президента Башара Асада у багаторічній війні на території країни. Регіон контролює коаліція ісламістських угруповань "Тахрір аш-Шам" і світські збройні загони з "Національного фронту за звільнення". В місті проживає три мільйони людей, з яких 76% - жінки та діти.

Сирійські війська від середини січня 2020 року за підтримки російської авіації активізували кампанію з новою силою. Британська Сирійська обсерваторія з прав людини заявила, що урядові війська досягли східної, північної і південної окраїн міста Маарат аль-Нуман.

Сирійська армія оточила і була близька до захоплення Маарат аль-Нуман, що у 33 км на південь від Ідліба. Один із мешканців розповів, що його вщент зруйнували в результаті нападу із застосуванням бомб та ракет.

Зруйновані будинки після авіаударів військ Асада та РФ в провінції Ідліб / © Associated Press

"Маарат аль-Нуман повністю зруйнований, а його населення втекло і живе в умовах невизначеності", - сказав виданню Al Jazeera співрозмовник із лав Вільної сирійської армії (опозиція, яка контролює Ідліб).

Підкидають "жару" у вогонь внутрішнього конфлікту і союзники обох сторін. Так, 21 січня авіаудари російських військових спільно з армією Асада забрали щонайменше 40 життів. Зазначається, що серед вбитих - сирійська сім'я в селі Кфар Таал на захід від контрольованого урядом Алеппо. Там загинуло вісім осіб, зокрема шестеро дітей.

Москва та офіційний Дамаск заявляють, що вони ведуть боротьбу з озброєними повстанцями, які посилили напади на мирних жителів, проте правозахисні групи та рятувальники кажуть, що атаки їхньої авіації буквально знищили лікарні, школи та цілі мирні райони.

З іншого боку опозицію підтримують США та Туреччина. З останнього перезавантаження військових дій 16 січня підрозділи опозиції отримали нову партію протитанкових ракет TOW американського виробництва, які вони використовували для відбиття наступу режиму Асада поблизу міста Абу-Джурайф, приблизно в 20 кілометрів від цитаделі повстанців Мараат аль-Нуаман.

"Відтоді ми змогли повернути міста Самака, Аль-Барса і Мушайміс і знищити велику кількість військової техніки режиму завдяки ракетам TOW", - говорить Абу Мухаммед, високопоставлений військовий.

© ТСН.ua

Сирійський хаос

Активізація урядових військ на північному заході стала не єдиною проблемою для мирних мешканців. Активізувалися також і бойовики "Ісламської держави". У заяві, опублікованій "ІДІЛ" 23 січня, йдеться про те, що вони вже вчинили 16 військових атак на Сирію.

У заяві вказувалося, що ці напади стосувалися місць, позицій та офіцерів сил сирійського режиму Асада та опозиції. Напади посилилися в провінціях Ракка, Дейр Еззор та ель-Хасаке, в результаті яких нібито загинули 58 членів режиму та опозиції, включаючи офіцерів.

На північному заході країни час від часу відбуваются бої між російсько-асадівськими слами та опозиції, від яких потерпають, знову ж таки, мирні мешканці. На наступному відео опозиційні сили зафіксували знищення ворожого танка.

А це вже авіаудари урядових сил. Війська Асада здійснили кілька ракетних обстрілів по округу Ідліба. Повідомляють про 4 травмованих.

Так, 28 січня спільна авіація РФ та Асада знову вчинила напад на околиці Ідліба. Кількість постраждалих та травмованих поки невідома. Однак на відео можна помітити, наскільки потужними були авіаудари.

У Сирії є ймовірність відроження "ІДІЛ" після того, як багато бойовиків втекли з контрольованою курдами території, скориставшись турецько-курдським протистоянням.

Активізація дій США

Американці, які раніше заявляли про повну перемогу над "ІД" в Сирії, вочевидь, засумнівалися в закінченні війни проти тероризму. За інформацією, війська США в Сирії відновили контртерористичні операції після затишшя. 

"Американські війська проводять три-чотири операції на тиждень із сирійськими курдськими силами проти "Ісламської держави", – пише видання.

За словами генерала армії США Френка Маккензі, в Сирії перебувають близько 600 військових, які забезпечують охорону нафтових родовищ та проводять спецоперації проти бойовиків.

"Це сфера, де ми взяли на себе зобов’язання. Я думаю, що ми деякий час будемо тут", – сказав він

Генерал також підтвердив, що Сполучені штати і надалі підтримуватимуть опозиції, адже бачать у демократичних силах "тих, хто здатен забезпечити стабільність в регіоні".

Тим часом російські війська зіткнулися з американськими біля сирійських нафтових родовищ. 26 січня американські війська блокували російський військовий конвой до родовищ на північному сході країни.

Недільний інцидент, в ході якого російський конвой розвернувся і повернувся на російську базу, стало останньою напругою між американськими і російськими військами в Сирії з 18 січня.

Згідно з повідомленням, після того, як російська колона повернулася на базу після зустрічі з американцями, військові РФ відправили гелікоптер, який також перехопили гелікоптери США і змусили приземлитися.

Провінція Аль-Хасака на північному сході і провінція Дейр-Еззор на сході Сирії, що межує з Іраком, є двома основними нафтогазовими провінціями країни.

Небезпека для "Старого континенту". Куди підуть тисячі біженців?

Раед Салех, очільник рятувальної команди "Білі каски" написав у Твіттері, що тисячі людей покинули свої будинки та рушили в невідомому напрямку, аби втекти від війни.

Організація Об'єднаних Націй заявила, що в результаті бойових дій за останній місяць майже 350 000 цивільних осіб, 80% з яких - жінки і діти, покинули свої домівки. За останні 12 днів з районів Алеппо та Ідлібу втекло близько 120 тисяч осіб. 

Сирійці масово покидають околиці Ідліба через активізацію бойових дій / © Associated Press

За оцінками, 400 тисяч людей покинули свої будинки в період від травня до серпня. Міжнародний комітет порятунку попередив, що 650 000 можуть втекти, якщо насильство триватиме

ООН заявила, що криза посилює і без того важку гуманітарну ситуацію на північному заході Сирії, де 32% знову переміщених осіб живуть в таборах або індивідуальних наметах.

Існує також брак медикаментів і функціонуючих медичних установ. Минулого року в Ідлібі було скоєно напад як мінімум на 50 медичних установ.

Гуманітарна катастрофа в Сирії може вплинути на Європу. Сотні тисяч сирійців, які залишилися без домівок можуть стати тим новим напливом біженців для Євросоюзу, який щойно став оговтуватися та зафіксував найнижчий рівень міграції від 2013 року.

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie